Dagmar Ruščáková: Ten pes!!!

20. srpen 2023

Našemu Rexovi, štěněti staroněmeckého ovčáka, bylo tento týden sedm měsíců. Je to čtyřiatřicetikilový halama s huňatým kožichem, veselou povahou a instinkty pasteveckého psa. Je přátelský k lidem i psům, zatím bez výjimek. Na cvičáku se snaží vycházet i s ovcemi a kozami, a ony mu to kupodivu tolerují - samozřejmě přes plot.

Čtěte také

Mistrně ovládá nevinný pohled malého ukřivděného pejska, ať už ho přistihnu při jakémkoliv darebáctví. A že jich už bylo! Jen za poslední dobu:
Šeredí s vodou - naštěstí už jen venku. Ať je voda v čemkoliv, vyleje ji a pak kolem vítězoslavně nosí prázdnou nádobu. Radostně bojuje s jakýmkoliv pracovním nástrojem - od vysavače, přes smeták, mop, až k zahradnímu nářadí. Loví vodu stříkající z hadice. Ukradl z dřevníku pytel s březovou kůrou a důkladně ji rozptýlil po dvoře.

Překousal kabel k automatickému otvírání vrat. Rozškubal pelech. Ovšem kdykoliv byl povolán k zodpovědnosti, upřel na nás nevinné oči a nad hlavou se mu vznášela chlupatá svatozář.

Poslední případ není ani týden starý. V touze pomoct psům v horkých dnech jsem v jistém pomatení smyslů koupila na zahradu malý bazének. Ať se, pejsci, ochladí! Ari tam zkoumavě vlezla, namočila si tlapky a nepřekvapivě bez dalšího zájmu odešla. Pokud se nedá z vody přinést aport, vyhýbá se jí.

Rex, který se normálně vrhá po čemkoliv obsahujícím vodu, však jen zamyšleně koukal a ani tlapu neomočil. Mělo mě to varovat.

Čtěte také

Uběhlo pár hodin a já v kuchyni slyším, jak venku šplouchá voda. Hurá! Pejsek se koupe! Nadšeně vyhlédnu z okna a málem mi zaskočí. Ten pes se nekoupe! Ten pes to okusuje! A je v tom velice efektivní!

Zařvala jsem tak, že mě slyšel i přes zavřené okno. Ztuhl a rozhlížel se. Co to? Panička tu přece není? Takže opět sklonil hlavu, že bude pokračovat. Zařvala jsem podruhé. To se už lekl. Bleskově nasadil výraz "Kdo? Já? Já nikdy!" a urychleně z místa činu zmizel.

Proč jsem tu věc vlastně kupovala? Už vím. Báječně si v tom máchám nohy.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.