Dagmar Ruščáková: Barva změny

11. říjen 2020

„Tak prima, máme hotovo. Uvidíme, jak to dopadne tentokrát,“ usmála se moje kadeřnice, když dokončila další z barevných kreací, se kterými pod jejím trpělivým dohledem experimentuju už mnoho let. Přesunula jsem se na židli a na místo v kadeřnickém křesle usedla mladá dívka. Štíhlá, nenápadná, s polodlouhými světle hnědými vlasy.

Čtěte také

„Dnes bych chtěla tohle,“ řekla s těžko skrývaným uspokojením a ukázala kadeřnici cosi v mobilu. Ta pobaveně zdvihla obočí a ujistila se: „Jedna půlka hlavy černá a druhá fialová? A vystříhat?“ Dívka nadšeně kývla. Kadeřnice chvíli studovala barevnou paletu. „Fajn, to půjde. Která půlka bude která?“ „Vpravo černá, vlevo fialová,“ určila mladá zákaznice.

A ve mně se něco pohnulo úžasem a… touhou. Proč mě nikdy nic podobného nenapadlo? Sice by to nebyly zrovna tyhle barvy, ale… „No tak,“ napomenula jsem se. Jestli já často zapomínám, že už jsem… eh… dáma jistého věku, okolí to neujde.

Měly by si stárnoucí ženy barvit vlasy nebo nechat vyniknout šediny?

Se symetrickou dvojbarevností jsem se prostě minula. Potom mě něco napadlo a zeptala jsem se, jestli ženy třeba nereagují na současnou virovou nejistotu bláznivějšími barevnými kreacemi? Aspoň já to dělám…i když nejsou symetrické.

Čtěte také

Kadeřnice zavrtěla hlavou. „Virus v tom nehraje roli, ale všechno ostatní ano. Těhotenství, ukončení šestinedělí, krize ve vztahu, rozvod… to jsou nejčastější chvíle, kdy ženy zatouží vypadat jinak. Zaujalo mě to. Co že tam chybí svatba? Pak mi to došlo. Svatba bývá vyvrcholením šťastného období, takže si obvykle změnu barvy vlasů nežádá.

Potom se rozvinula nesmírně zajímavá debata o tom, co styly účesů - včetně barvy - napovídají o povaze svých nositelek. Musela jsem uznat, že to znělo velmi přesvědčivě. Konec konců moje neposlušné kudrny mě v typologii zařadily poměrně přesně.

Zadívala jsem se na svoji kadeřnici s novým respektem - jako inteligentní a vnímavá žena dokázala povýšit svoje řemeslo na umění.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.