Dagmar Ruščáková: Ovoce je zdravé, ale...

dívka, jídlo, jezení, ovoce
dívka, jídlo, jezení, ovoce

Byl to jeden z příkazů, který mi nevadil, protože jsem s ním většinou souzněla - jez ovoce, je zdravé! Když jsem byla malá, znamenalo to především ovoce, které rostlo u babičky na zahradě. Tedy hlavně jablka. Ta byla něco jako chléb náš vezdejší! 

Dokud nějaká děda dokázal ze sklepa vynést, jedli jsme je pořád. Později ve škole skoro nebyla svačina bez jablíčka. Eh… doteď si pamatuju ten podivný pach, který zůstával v kožené školní tašce poté, co na ní člověk jezdil či seděl a na ten chleba s jablkem uložené bez krabičky v přední kapse zapomněl!

Drobné zahradní ovoce, jako jsou jahody, maliny, angrešt, rybíz, třešně, višně, ryngle, mirabelky a švestky, se jedlo buď čerstvé nebo v podobě kompotů a marmelád. Jablka a hrušky jsme jedli, dokud byly, a kompoty se z nich dělaly čerstvé. A jablečných koláčů a žemlovek by se člověk nedopočítal.

Jediné, co mi rodiče ani prarodiče nikdy neprozradili, byl fakt, že ovoce je plné cukru. Tedy… samozřejmě jsem věděla, že je ovoce sladké, ale nikdy mě nenapadlo, že by to mohl být důvod ho nejíst! To musel přijít až můj zralejší věk, kontrola váhy a hlubší studium zdravé výživy, abych zjistila, že ovoce může být můj nepřítel.

Třešně, ilustrační foto

Jak bez problémů uznám za nezdravé a většinou nejím desítky pochutin a sladké zákusky, jak se skřípáním zubů dokážu pochopit, že si musím odpustit i jisté množství milovaného chleba a brambor, tak si nedokážu vsugerovat omezenou konzumaci čerstvého ovoce, když mi ho moje vlastní zahrada strká vlastně až na talíř.

Co všechny ty vitamíny, minerály, antioxidanty a vláknina? To je nic? Já vím, že je tam i ten zatracený cukr. Ok, skoro nejím marmelády a kompoty. Ale obávám se, že tak, jako mám životem vtištěné třeba pravidelné čištění zubů, mám v hlavě i příkaz, se kterým se mi nechce bojovat. Znáte ho: Jezte ovoce, je zdravé!

Dagmar Ruščáková, novinářka a publicistka, šéfredaktorka internetového deníku o zvířatech a lidech Dedeník a externí spolupracovník Českého rozhlasu Hradec Králové.

Dagmar Ruščáková