Vladimír Burjánek: Počasí

6. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Blíží se podzim a s ním i pochmurné počasí, a ještě pochmurnější nálada. Naštěstí nás módní trendy vyvedou z podzimního splínu
0:00
/
0:00

Už asi třetí léto zažíváme mimořádně teplé počasí. Lidé se odjakživa zajímali o to, v jakých klimatických podmínkách žijí a díky některým máme i záznamy o počasí stovky let zpátky. 

Listoval jsem si nedávno těmito dokumenty, které jsou pozoruhodné. Tak například v roce 781 byl v Čechách hlad a sucho, vyschly prameny a nepršelo osm měsíců. To se opakovalo  třeba i v roce 1156, nepršelo jen 4 měsíce, ale začal zuřit mor. V dalším století, přesně v roce 1262 bylo také sucho a vedro i špatná úroda odpovídala těmto podmínkám.

Čtěte také

Zničenou úrodu horkem v roce 1380 zápis přisuzuje hojnému množství myší. Rok 1445 je uváděn jako období povodní a začátku moru, který řádil dalších šest roků. Kvalitě obilí a vinné révě svědčil rok 1540. Na druhou stranu bylo mnoho požárů a záznam uvádí i ztráty na úrodě zásahem kobylek.

O osmdesát let později bylo dokonce zemětřesení a téměř dva měsíce lekala lidi na obloze vlasatice. Rok 1775 přinesl bouřky, vítr a sucho, ale také chřipku u lidí i zvířat v Evropě. Hned na začátku osmnáctého století bylo chladno a letní úroda dozrála teprve v říjnu. V horách sváželi oves na saních.

Původní domácí barometr

To bylo jen pár zajímavost o počasí v dávných dobách.

Jak zjišťujeme, mnohé se opakuje. Vlivů k výkyvům počasí je dnes určitě víc než tehdy. Až vám slovní sprinterky z televizní obrazovky přemelou v rychlosti předpověď, můžete jen doufat, že to tak bude. Ale příroda je příroda.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...