Vladimír Burjánek: Žákajda

15. září 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Žákyně školy u sv. Vojtěcha v roce 1907
0:00
/
0:00

Dva týdny už žáci zahřívají školní lavice a někteří z nich možná už utržili zápis o nesprávném chování. Na obecné škole, bylo to možná tak ve čtvrté třídě, po páté jsme odcházeli do města, jsem ulovil kuriózní poznámku do žákovské knížky. 

Jako malý rybář jsem přinesl do školy ukázat klukům, jak umím navázat háček na rybářský vlasec, jak jsme my říkali imitaci. Na připravený systém jsem bez problému ulovil přede mnou sedící spolužákyni Jizerskou. Popravdě mrskala se pěkně, když měla háček bodnutý ve svetříku a cukala s tím jako pořádná štika z naší řeky. Při vyučování bodal spolužákyni rybářským háčkem, napsala mi do žákajdy paní učitelka Horáčková s vyžádáním podpisu rodičů.

Doma jsem dostal svůj příděl

Musím uznat, že poznámka tohoto druhu je úplná slabota, proti současným zápisům. Posuďte sami. Ani se nezeptala a usnula. Bez dovolení demoluje zařízení tělocvičny. Bil paní učitelku ukazovátkem. Říká o mně, že jsem blbá. Dívá se na mě přes pravítko a pak se mi směje, že jsem zelená. Hází po učitelce kiwi. Když jsem odstartoval přespolní běh, utekl domů.

Škola, učitel, učitelka, učitelé, žáci, ilustrační snímek

Není to ani tak k smíchu, spíš to vystihuje současné počínání některých oplégrů této doby. Jak řekl jeden pedagog., některé děti se chovají tak, jako by neměli rodiče a někteří rodiče se chovají tak, jako by neměli děti.

Spustit audio

Související

  • Vladimír Burjánek: Dovolená

    Začal čas dovolených, ačkoliv dnes už to dávno všeobecně neplatí, že nadcházející dva měsíce jsou vyhrazeny odpočinku a uvolnění. Lidé vyráží za regenerací kdykoliv. 

  • Vladimír Burjánek: Nejsou lidi

    Nějak se po tolika letech vrátil známý problém. Rekordní nezaměstnanost v době krizí vystřídá toužebně očekávaný růst ekonomiky a začne se dařit, nastává problém opačný.

  • Vladimír Burjánek: Pošťák

    S balíčky a zásilkami na dobírku k nám jezdí jeden sympatický pošťák, se kterým vždycky prohodíme pár slov. Nedávno říkal, že už si vybírá dovolenou u moře. 

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.