Vladimír Burjánek: Traktoristé

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Intenzifikace zemědělství v posledním století umožnila nárůst lidské populace na dnešních sedm miliard a tato takzvaná zelená revoluce pořád pokračuje, říká David Storch.
0:00
/
0:00

Každá vesnice nabízela a nabízí pestrou škálu figurek, lidí a lidiček i vážených postav a všichni dohromady tvoří krásnou místní galerii i nezaměnitelný koloryt místa. Třeba otec mého kamaráda byl sedlák s rozlohou polností, které ještě v padesátých letech nezavdaly příčinu kulackého cejchu. 

Po tahanicích s podpisy do družstva, kam nakonec vstoupili všichni, věnoval svůj zemědělský um po zbytek života vynuceným společenským zákonům. Vedle toho měl jako koníčka myslivost a jako většina chlapů od nás i rád poseděl v jedné z místních hospod na pivku.

Zemědělskou cestou se dal i starší ze dvou synů. Když už starý pán dosluhoval jako spolehlivý traktorista, hůř viděl i pomaleji myslel, jel právě se synem po cestě, která byla trvale přehrazena dvěma stojatými žulovými patníky, aby sem zbytečně nejezdily nežádoucí stroje. Blížli se ke kritickému místu, otec se obrátil na synka. Co myslíš, vejdu se mezi ně?

Průvod historických traktorů v Pavlově

Mladý, netušíc konce, chtěl udělat vtip a odpověděl tatíkovi. Jestli se hodně rozjedeš, tak jo. Muž za volantem přidal plyn, rána a urazil kolo traktoru. Co pak mladý pán dostal, dovedete si možná představit. Navigátor byl přeci on.

V družstvu byli vůbec exoti. Jako třeba další mladý traktorista Olan. Žádné přetrhdílo, ale průměrný makačenko. Ovšem rapl, jak má vypadat. Jednou, když couval traktorem do stodoly a nemohl se tam pořád trefit, vyskočil ven a chlapi úžasle koukali, co se děje. Olan mlátil traktor řetězem. Dával mu výprask a trestal stroj za svoji nešikovnost.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související