Vladimír Burjánek: Ta příjmení

9. září 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Otazník, ilustrační foto
0:00
/
0:00

Že si někdy člověk nevzpomene na příjmení, to se stává. Že si poplete příjmení dvou osobností, stane se také, ale někdy je z toho velmi humorná situace, zejména tehdy, když se jedná o profesionálního řečníka. 

V předrevoluční době obyvatelstvo absolvovalo tak zvané školení civilní obrany, na kterých se předváděli jako lektoři hlavně starší důstojníci v záloze, ale také různí další blekotové. Na jedné takové přednášce hovořil lektor o mírové politice Sovětského svazu. Ministrem zahraničních věcí byl tehdy Eduard Ševarnadze, který se po rozpadu SSSR stal později gruzínským prezidentem.

Na přednášce nebylo zrovna plno, ale pár poslušných občanů přeci jen přišlo. Řečník postupoval systematicky na dané téma, až se dostal k žhavé současnosti, kde byl právě nutným středobodem zmíněný Ševarnadze.

Zamyšlený, otázka, otazník (ilustrační foto)

Když už poněkolikáté řekl přednášející místo příjmení politické veličiny Ševarnadze soudruh Šavlakadze, našel se v auditoriu jeden sportovní fanoušek lehké atletiky a při dalším spleteném příjmení to nevydržel a nahlas lektora opravil.

Šavlakadze je taky Gruzínec, ale skokan do výšky! A měl pravdu, byl to dokonce velmi úspěšný olympijský vítěz z Říma v roce 1960. Což lektor netušil a posluchači se alespoň zasmáli.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?