Vladimír Burjánek: Obložnost

26. srpen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Léto, bazén, koupání (ilustrační foto)
0:00
/
0:00

Na leteckém snímku naší vesnice jsou nejzřetelnější modrá oka domácích bazénů. Je jich požehnaně, ačkoliv máme tu výhodu, že kolem nás protéká i řeka a koupat se dá v ní. 

Bazén si pořídili i naši sousedé, kterým plyne říční voda přímo téměř pod okny. V domku žiji sice jen dva, mají ovšem početnou rodinu příbuzných. Proto zřejmě podle hesla, když už se něco pořídí, musí to sloužit, se vystřídá za každoroční letní koupací sezónu u jejich bazénu celé příbuzenstvo. Děti, neteře, sourozenci, bratranci, sestřenice, prostě všichni ze severního pohraničí.

Bazén

Zhodnotil jsem to tak, že obložnost je tu přímo dokonalá. Tak tomu bylo i při právě končícím létu. Protože paní domu je správný generál, návštěva se řídí jejími pokyny. A protože je navíc otužilá, součástí pobytu je téměř povinné ranní koupání za jakéhokoliv počasí i cákání ve vodě po celý den. Pokud nejsou v plánu hodné hostitelky výlety, nebo sběr borůvek, hub či dalších lesních i zahradních plodů v širokém okolí.

Tak plyne radostné léto v náruči hodné tetičky a jeden turnus příbuzných střídá druhý. Jen do chvíle vzpoury. Technické zařízení domku je dimenzováno na dvě osoby, kanalizace a malý septik také. Přetížené sociální zařízení řekne dost a pravidelná obložnost je přerušena. Příštím rokem se ovšem všechno opakuje, včetně záchodové odstávky.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...