Dagmar Ruščáková: Bez hlasu

20. říjen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03225878.jpeg
0:00
/
0:00

Minulý pátek jsem ztratila hlas a nemohla ho najít ani po všech obvyklých léčivých procedurách. Mívám s hlasem problémy celkem často, ale abych takhle důkladně oněměla, to se mi už opravdu dávno nestalo. Napadlo mě, že jsem se dočasně stala ideální manželkou - mohu dělat všechno jako obvykle, jen bez řečí.

Když mě ale potom můj muž telefonoval a handsfree v autě mu nedokázalo předat mé sípání, trochu jsem o dokonalosti svého němého stavu zapochybovala. „Jo, slyším tě,“ zkusila jsem němě hulákat, ale bez úspěchu. Naštěstí to nebral osobně - myslel, že jde o technickou poruchu.

Čtěte také

Vzpomněla jsem si na naše představení, které jsme v září hrály s Dedivadlem ve Velichovkách. Jedna z mých hereček byla nastydlá a mluvila jen tak tak. Když jsem vítala diváky a jen zpola žertem je prosila, aby si radši sedali do bližších řad, protože jedna z mých dam je hlasově indisponovaná, přiběhla ke mně najednou paní z publika a naléhala: „Sežeňte cukr, mám něco, co jí pomůže!“

Byla jsem překvapená, ale rychle jsem jí kolegyni předhodila - co kdyby? Za chvilku se Lucka vrátila a v očích jí málem blikalo.

„Ty jo, to byla síla,“ řekla nám… už skoro normálním hlasem. „Myslím, že to fakt pomohlo!“

Dagmar Ruščáková

A ta paní pak hrdě seděla v druhé řadě a když skvěle naladěné obecenstvo doslova řvalo smíchy, věděla, že na tom má také kousek zásluhy.

Ale tím hlasové příhody nekončily. Po představení za mnou přišla starší paní a s krásným úsměvem mi řekla: „Že jste to vy! Ta paní, co mluví do hradeckého rádia!“ A já s úžasem a vděčností přisvědčila - tak málokdy se setkám s někým, kdo mě v rozhlase poslouchá. Ale nejlepší bylo, když upřímně dodala: „Poznala jsem vás po hlase!“

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?