Dagmar Ruščáková: Stárnout s grácií

18. listopad 2018

Dívala jsem se na obrázek krásné ženy v bílých plavkách, elegantně naaranžované na jakémsi kameni, a popuzeně četla titulek, který článek s obrázkem uváděl: „Jak stárnout s grácií.“ Ona dáma na šedesát opravdu nevypadala - popravdě většina normálních žen tak, jako ona, nevypadá ani ve čtyřiceti. Snad napoví, že to bývala modelka.

Přemýšlela jsem o tom, odkud pramení moje pobouření. Vždyť znám účel titulků a bývám proti nim odolná. Tentokrát se však nadhled nedostavil a mě došlo proč - bylo to osobní. Něco ve mně rozzlobeně vykřiklo: Jak souvisí krása s uměním stárnout? Znamená to snad, že většina normálních lidí nemá šanci k onomu „stárnutí s grácií“ dospět?

Znám víc okouzlujících starších lidí, muže i ženy, a rozhodně ani jeden z nich nepostavil svůj šarm na nepomíjivé kráse. Podle mě stárnout s grácií znamená umění možného. Tedy dokázat přijímat změny dané vyšším věkem s nadhledem, nerezignovat na to nejlepší, čeho ještě dosáhnout mohu, nelpět na tom, co už je mimo moje možnosti, a ještě si přitom zachovat dostatek humoru a sebevědomí, aby si člověk dokázal život užívat.

Stárnout s grácií

I tak je to těžké, a ne každému se to úplně povede. Tak například - kde vzít v pokročilejším věku potřebné sebevědomí, pokud doteď chybělo? Jak čelit zdravotním problémům? Kde brát zdroj humoru a dobré nálady? Nízké číslo na osobní váze to věru není - byť uznávám, že někdy může pomoct.

Stárnout s grácií se podle mě dá hlavně tehdy, když milujme, cítíme se milováni, chceme a dokážeme světu stále ještě něco dávat a přijmeme se takoví, jací skutečně jsme. Krása opravdu není podmínkou, spíš bych vsadila na činorodost, bystrou mysl, smysl pro humor, laskavost a porozumění. Ty totiž fungují vždycky.

Dagmar Ruščáková, novinářka a publicistka, šéfredaktorka internetového deníku o zvířatech a lidech Dedeník a externí spolupracovník Českého rozhlasu Hradec Králové.

Dagmar Ruščáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?