Narodil se jako Adéla, dnes žije jako Adam. Příběh tranzice, odvahy a cesty k sobě
„Život není o nalezení sebe sama. Život je o vytvoření sebe sama,“ napsal před víc jak sto lety známý irský dramatik a nositel Nobelovy ceny za literaturu George Bernard Shaw.
A dalo by se říct, že hrdina dnešního dílu z našeho rozhlasového cyklu Neobyčejné příběhy obyčejných lidí, Adam Typlt, tento jeho citát naplnil bezezbytku.
Čtěte také
Aby našel v životě spokojenost, musel nejprve najít a osvobodit své skutečné já, které, jak se ukázalo, do té doby bylo uvězněnou v jiném těle.
Už v dospívání začalo být jasné, že jeho vnímání sebe sama neodpovídá tělu, ve kterém žije. Adam Typlt se narodil jako Adéla a později se rozhodl pro tranzici. Ta pro něj znamenala nejen fyzickou proměnu, ale především cestu k životu, který mu dává smysl.
Adam v pořadu postupně skládá svůj příběh - od dětství, které strávil převážně ve fotbalovém prostředí, přes první momenty, kdy si začal uvědomovat vlastní identitu, až po zásadní rozhodnutí změnit svůj život.
Otevírá také to, jak reagovala rodina, jak probíhala odborná vyšetření i samotná tranzice včetně hormonální léčby a operací.
Čtěte také
Vedle Adamova vyprávění dostává v pořadu prostor i jeho maminka Ludmila. Popisuje, jak postupně procházela jeho proměnou spolu s ním a jak se učila rozumět tomu, co její syn prožívá.
Jak se Adamovi daří dnes? Jak se seznámil se svou manželkou a kam společně směřují dál? Jaké jsou jeho největší sny a plány?
Poslechněte si nový díl pořadu Neobyčejné příběhy obyčejných lidí.
O odvážném kroku a jedné velké proměně natáčela redaktorka Gabriela Jakoubková. Na pořadu dále spolupracovali mistr zvuku Tomáš Hroch a dramaturg Jaroslav Pokorný.
Příjemný poslech!
(Další díl projektu Českého rozhlasu Hradec Králové s názvem: Neobyčejné příběhy obyčejných lidí)
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor

Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.








