Za poklady královských věnných měst putoval Petr Voldán

26. srpen 2018

Po stopách královských věnných měst se vydáme s publicistou Petrem Voldánem. Přijměte srdečné pozvání do míst, která čeští králové již od 14. století postupně věnovali svým ženám. 

Všechny epizody

V seriálu dokumentů na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové vám postupně přiblížíme historii i současný život devíti věnných měst českých královen. 

Královská věnná města patří k nejkrásnějším a nejzajímavějším českým městům, která při svých toulkách českou krajinou rozhodně nemůžete vynechat.

Věnná města byla důležitým zdrojem příjmů a útočištěm českých královen. Ekonomický a politický vliv ztrácela po bitvě na Bílé hoře, jejich právní forma zanikla ale až v roce 1918, po vzniku samostatného československého státu.

Logo

Co nám královská věnná města nabízejí dnes?

Především bohaté stopy slavné historie spojené s českými královnami. Soubory vynikajících stavebních památek, muzea, galerie, množství festivalů a slavností.

V jejich okolí naleznete nepřeberné množství přírodní krásy, místa vhodná k relaxaci, k odpočinku a k zábavě.

A jaká jsou královská věnná města? Od roku 2009 vystupují jako dobrovolný svazek obcí a měst, která se společně prezentují a pořádají řadu kulturně-společenských akcí.

Poznejte s námi královská věnná města. Na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové s Petrem Voldánem!

9 věnných měst českých královen podle abecedy:
Dvůr Králové nad Labem, Hradec Králové, Chrudim, Jaroměř, Mělník, Nový Bydžov, Polička, Trutnov, Vysoké Mýto

autor: pvo
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.