Za poklady královských věnných měst putoval Petr Voldán

26. srpen 2018

Po stopách královských věnných měst se vydáme s publicistou Petrem Voldánem. Přijměte srdečné pozvání do míst, která čeští králové již od 14. století postupně věnovali svým ženám. 

Všechny epizody

V seriálu dokumentů na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové vám postupně přiblížíme historii i současný život devíti věnných měst českých královen. 

Královská věnná města patří k nejkrásnějším a nejzajímavějším českým městům, která při svých toulkách českou krajinou rozhodně nemůžete vynechat.

Věnná města byla důležitým zdrojem příjmů a útočištěm českých královen. Ekonomický a politický vliv ztrácela po bitvě na Bílé hoře, jejich právní forma zanikla ale až v roce 1918, po vzniku samostatného československého státu.

Logo

Co nám královská věnná města nabízejí dnes?

Především bohaté stopy slavné historie spojené s českými královnami. Soubory vynikajících stavebních památek, muzea, galerie, množství festivalů a slavností.

V jejich okolí naleznete nepřeberné množství přírodní krásy, místa vhodná k relaxaci, k odpočinku a k zábavě.

A jaká jsou královská věnná města? Od roku 2009 vystupují jako dobrovolný svazek obcí a měst, která se společně prezentují a pořádají řadu kulturně-společenských akcí.

Poznejte s námi královská věnná města. Na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové s Petrem Voldánem!

9 věnných měst českých královen podle abecedy:
Dvůr Králové nad Labem, Hradec Králové, Chrudim, Jaroměř, Mělník, Nový Bydžov, Polička, Trutnov, Vysoké Mýto

autor: pvo
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...