Za poklady královských věnných měst putoval Petr Voldán

26. srpen 2018

Po stopách královských věnných měst se vydáme s publicistou Petrem Voldánem. Přijměte srdečné pozvání do míst, která čeští králové již od 14. století postupně věnovali svým ženám. 

Všechny epizody

V seriálu dokumentů na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové vám postupně přiblížíme historii i současný život devíti věnných měst českých královen. 

Královská věnná města patří k nejkrásnějším a nejzajímavějším českým městům, která při svých toulkách českou krajinou rozhodně nemůžete vynechat.

Věnná města byla důležitým zdrojem příjmů a útočištěm českých královen. Ekonomický a politický vliv ztrácela po bitvě na Bílé hoře, jejich právní forma zanikla ale až v roce 1918, po vzniku samostatného československého státu.

03618874.jpeg

Co nám královská věnná města nabízejí dnes?

Především bohaté stopy slavné historie spojené s českými královnami. Soubory vynikajících stavebních památek, muzea, galerie, množství festivalů a slavností.

V jejich okolí naleznete nepřeberné množství přírodní krásy, místa vhodná k relaxaci, k odpočinku a k zábavě.

A jaká jsou královská věnná města? Od roku 2009 vystupují jako dobrovolný svazek obcí a měst, která se společně prezentují a pořádají řadu kulturně-společenských akcí.

Poznejte s námi královská věnná města. Na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové s Petrem Voldánem!

9 věnných měst českých královen podle abecedy:
Dvůr Králové nad Labem, Hradec Králové, Chrudim, Jaroměř, Mělník, Nový Bydžov, Polička, Trutnov, Vysoké Mýto

autor: pvo
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová