Opočenský klášter aneb Kapucíni pod Orlickými horami. Návštěva u správce památky Petra Kubasy

20. listopad 2025

Petr Kubasa je správcem opočenského kláštera a zástupcem ředitele Muzea a galerie Orlických hor. Právě tato instituce se snaží o obnovení místa, kde v minulosti působili kapucíni a kam se mohou lidé v současnosti podívat. Ať už jde o klášterní zahradu nebo rajský dvůr. 

Bývalý kapucínský klášter v Opočně je nemovitou kulturní památkou ČR s bohatou historií.

Čtěte také

Hlavní devizou opočenského kláštera je jeho poloha a prozatím skrytý kulturně-historický potenciál. „Genius loci“ kláštera a zahrady vytváří nezaměnitelnou atmosféru místa, která i dnes osloví každého, kdo chce a umí naslouchat.

Komplex kostela a kapucínského kláštera byl první stavbou nově vznikajícího velkého opočenského náměstí, dnes Kupkova, dříve Kapucínského náměstí. Spojitost těchto komponentů dává dohromady jedinečné místo, které je velkolepé a intimní zároveň, velkorysé a svým způsobem prosté.

Hradební zeď evokuje ohraničený ráj na zemi, vzbuzuje iluzi chráněného místa, kde se takřka zastavil čas. Je ideálním místem k odpočinku, zastavení a zamyšlení.

Čtěte také

Veřejnosti je volně přístupná zahrada. Samotný klášter je přístupný během komentovaných prohlídek a při zvláštních příležitostech.

V listopadu si v Opočně na Rychnovsku také připomněli 250 let od uzavření rodové smlouvy mezi šlechtickými rody Colloredů a Mansfeldů.

Na rozhlasovou Návštěvu vás do Opočna pod Orlickými horami zve redaktor Karel Sladký.

Opočenský klášter aneb Kapucíni pod Orlickými horami

Příjemný poslech!

autoři: Karel Sladký , baj
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

František Novotný, moderátor

setkani_2100x1400.jpg

Setkání s Karlem Čapkem

Koupit

Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.