Za poklady královských věnných měst putoval Petr Voldán
Mělník je proslulý vinařskou tradicí, která sahá až ke sv. Ludmile a sv. Václavovi
Královská věnná města patří k nejkrásnějším a nejzajímavějším českým městům, která při svých toulkách českou krajinou rozhodně nemůžete vynechat.
Po návštěvě Poličky se tentokrát podíváme do Mělníka. Jako jediné z Královských věnných měst neleží v regionu východních Čech, na prohlídku historického sídla musíte do blízkosti Prahy. Ale návštěva středočeského města na soutoku Labe a Vltavy za to stojí.
V našem pořadu se nejprve s Petrem Voldánem zastavíte na hradbách, kde vám bohatou historii města Mělník přiblíží spolu s kurátorem Reionálního muzea Lukášem Snopkem. A dozvíte se také, že svým způsobem věnným městem byl prý Mělník ještě před oficiálním udělením tohoto statusu. A od zámku dohlédnete - obrazně řečeno - až na Říp. Připomeneme vám v té souvislosti i jednoho z rodáků a zjistíte, jak viděl naši státnost Viktor Dyk.
Hlavně pro posluchačky bude bezpochyby zajimavé nahlédnout do expozice kočárků v Regionálním muzeu, kde Petra Voldána provázela Naďa Černá. Uslyšíte například o tom, že některé kočárky mohou být i filmovými hvězdami. A když už vzpomíname film - právě filmaři Mělník doslova milují. Vedle série popularních filmů o “básnících” s hlavním hrdinou Štěpánem tu vznikla skoro dvacítka dalších celovečerních filmů a desítky dokumentů.
I když je s Mělníkem spojováno především víno a to je zase spojené s Ludmilou a zvláštní lahví, typickou pro mělnické víno, má město i další “nápojovou” originalitu. Sice nepoměrně mladší, ovšem i tak si prý už “chřestové” pivo z minipivovaru dvou mladých podnikatelů své přiznivce nachází. Ale nebojte se, na víno nezapomeneme. Uslyšíte, jaký má k němu, tradicím i Mělníku vztah paní Bettina Lobkowicz, se kterou si Petr Voldán povídal ve vinařství na břehu Labe, připomeneme vám i historii vinařského školství a tečkou za návštěvou Královského věnného města Mělník, které dodávalo víno na královský dvůr, bude vyznání předsedy Cechu českých vinařů, sídlícího v Mělníku Stanislava Rudolfského.
V Mělníku nebo v Mělníce? Češtinářský souboj rozetnou místní zcela nekompromisně - přece na Mělníku! Královské věnné město na soutoku řek Labe a Vltavy svůj název odvozuje od kopce z mělnících se křídových hornin. Mělník je proslulý vinařskou tradicí, která sahá až ke sv. Ludmile a sv. Václavovi, patronu českých vinařů. Okolí Mělníka je také dějem řady románů Eduarda Štorcha.
Náměstí Míru je historickým centrem města
Na náměstí se nachází kašna se sousoším Vinobraní od Vincence Makovského. Za pozornost stojí domy gotického původu, ve kterých se zachovaly vícepatrové sklepy. V březnu roku 2008 byla část podzemních prostor pod náměstím zpřístupněna. Nachází se zde 60 metrů dlouhá chodba sekaná v opuce, která vede ke studni. Ta bývala do 19. století jediným městským zdrojem pitné vody. Je hluboká 54 m a s průměrem 4,54 m se stává nejširší známou studní v České republice. Prohlídky podzemí s průvodcem se konají denně.
Zámek
V místech dnešního zámku stávala původně dřevěná stavba, která prošla románskou přestavbou a tím již v 10. století začala složitá stavební historie mělnického zámku. Každá slohová éra se po svém zapsala do jeho podoby, nejpatrnější je však vliv renesance. Majitelé zámku, mělnická větev Lobkowiczů, zpřístupňují některé jeho atraktivní prostory, zejména interiéry nebo vinné sklepy ze 14. století, kde máte možnost degustovat vína z produkce zámeckého vinařství.
Chrám sv. Petra a Pavla
Původně románský kostel z 11. století. Kostel prošel řadou přestaveb, z nichž nejvýznamnější probíhala v 80. letech 15. století ve stylu gotiky. Po požáru v r. 1681 dostala věž kostela barokní báň. Jedním z turisticky nejatraktivnějších míst je kostnice, která se nachází pod presbytářem kostela. Jsou v ní pozůstatky 10-15 000 osob, které do dnešní podoby uspořádal na počátku první světové války zakladatel české antropologie prof. Jindřich Matiegka. Pozdně gotická věž kostela byla po náročné opravě zpřístupněna veřejnosti v roce 2007. Po vystoupání 177 schodů se návštěvníkovi při dobré viditelnosti otevře pohled nejen na horu Říp a České středohoří s Milešovkou, ale i na Prahu, Ještěd a na kraj K. H. Máchy s Bezdězem.
Regionální muzeum
Sídlí v objektu bývalého kapucínského kláštera na náměstí vedle radnice. Je zde stálá expozice s ukázkou života ve středověkém městě i na venkově, expozice přírody Mělnicka a nově také historického vývoje kočárků. Muzeum se také specializuje na české vinařství, jsou zde památky vinařského cechu, předměty dokumentující výrobu a konzumaci vína, součástí je i vinný sklep ze 14. století, kde se nabízí k ochutnání široká paleta vín české vinařské oblasti.
Můžete také soutěžit o zajímavé ceny, včetně publikace “Královny a jejich věnná města”. Abyste některou z cen získali, stačí odpovědět správně alespoň na pět otázek, které uslyšíte každou neděli po odvysílání pořadu. Odpovědi posílejte buď písemně na adresu Český rozhlas Hradec Králové, Havlíčkova 292, PSČ 500 02 Hradec Králové nebo elektronicky na adresu hradec@rozhlas.cz
A teď už osmá soutěžní otázka k pořadu z věnného města Mělníka. Jaký je název specifické láhve na víno z mělnické vinařské oblasti?
Příští neděli završí Petr Voldán letní putování po devíti Královských věnných městech v Hradci Králové
V seriálu dokumentů na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové vám postupně přiblížíme historii i současný život devíti věnných měst českých královen.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.