Vladimír Burjánek: Plyn

25. září 2022

Končí léto, které bylo poněkud zvláštní. Spousta lidí zaháněla i v největších vedrech myšlenku, jak to bude v zimě.  Jako mnozí, nechali jsme se před lety přesvědčit k ekologickému naléhání a kotel na uhlí vyměnili za plynový. I topení, vaření a ohřev vody máme na plyn.

Čtěte také

Zatímco soused vedle čudí v letitém uhelném kotli dodnes, současná situace mu nahrává dál k levnějšímu pokračování. Všechny rady o jednom svetru navíc a naopak o jednom či více stupních na termostatu méně, jsou zbytečné. Cenový tobogán u plynu i elektřiny znal jen cestu vzhůru.

Protichůdné názory odborníků se rojily jako včelí uprchlice z úlů. Nejčastější zprávou v médiích byla v létě informace, co zase zdražilo, kde budeme platit víc. Pocítil jsem to i na našem půlročním vyúčtování za plyn.

Čtěte také

Ačkoliv jsem za prvních šest měsíců ušetřil téměř sedm tisíc, navzdory tomuto přeplatku mi zvýšili zálohy na další období o pořádnou sumu.

Protože jsem měl dojem, že se náš dodavatel plynu stává spořitelnou, kam ukládáme finance navíc, určil jsem si výši záloh sám. Samozřejmě i s rizikem, že místo přeplatku mohu i doplácet. Na nesmyslně astronomické výše cen plynu a elektřiny je krátká i EU.

Jak to vypadá, blížící se způsob zimy bude nikoliv poněkud, ale určitě pro mnohé nešťastný.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?