Toulejte se světem levně a bez turistických kanceláří. Tipy a zážitky zkušené cestovatelky!

23. květen 2019

Cestovatelka Hana Machalová v naší radioporadně na téma: cestujeme po vlastní ose aneb do světa bez cestovní kanceláře. Rady a tipy od zkušené cestovatelky!

10 užitečných rad před cestou do zahraničí. Kvalitní pitná voda a strava, to je základ prevence

Dovolená u moře

MUDr. Marta Tmějová v naší radioporadně na téma: Dovolená v exotických zemích. Co jíst a pít na dovolené v Egyptě a Tunisku? Pravidla cestování s malými dětmi. Co by měla obsahovat cestovní lékárnička? Očkování při cestě do zahraničí.

Hana Machalová donedávna pracovala jako asistentka ředitele. Běžnou součástí její profese bylo i zajišťování zahraničních služebních cest, odtud také čerpala zkušenosti s vyřizováním letenek a ubytování.

Nyní je Hana Machalová v zahraničí i šestnáctkrát do roka. A své rady poskytuje ženám, kterým muži slibují, že s nimi jednou pojedou na zahraniční dovolenou, ale skutek utek. Nebo seniorům, co si sami nikam netroufnou. A také obyčejným lidem, kteří si myslí, že se svým platem jsou navěky odsouzeni jezdit jen na rodinnou chatu.

Stále se tvrdí, že lidé musí cestovat do zahraničí na dlouhou dobu, aby to tam pořádně poznali. Ale to není jednoduché. Jednak vás nepustí z práce na tak dlouho a pak také máte výčitky, že taková doba v zahraničí přijde moc draho.

Hana Machalová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

A všichni si schovávají dovolenou na léto, aby mohli vyrazit k moři. Ale to přeci není nutné. Proč jet v letních měsících někam, kde je ještě o hodně stupňů víc než u nás. Cestujte mimo hlavní turistickou sezónu. Budete mít příjemnější počasí a ještě navíc nebude kolem vás tolik turistů.

Je jednoduché vyrazit na výlet. Ale proč jet na Karlštejn, když mohu pohodlně cestovat třeba o 500 kilometrů dál.
Hana Machalová, cestovatelka

Červenec a srpen můžete strávit u našich rybníků. Nasajete do sebe slunce a potom můžete v říjnu, v listopadu nebo i v lednu, odjet do teplých destinací. Cena letního týdenního pobytu na Krétě je prakticky stekná jako v zimě týdenní pobyt v Karibiku.

Proč se Češi nejraději přesouvají do Chorvatska?

Myslím, že je to ze strachu. Lidé si říkají: nějakým způsobem se tam domluvím, vím, jak to tam funguje, kdyby něco, je tam spousta jiných Čechů. Není tam přitom nic, co není i jinde. Bílé skály a tyrkysovou vodu najdete i na Baleárech.

Blanka Malá a Hana Machalová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

A nebezpečné situace nesouvisejí s cestováním. Většinou platí, že jste ve špatnou chvíli na špatném místě. Přitom vyrazit na cestu s dítětem je lepší - svým způsobem vám zvyšuje bezpečnost. Matka s dítětem nebývá cílem nekalých úmyslů.

Celou radioporadnu s cestovatelkou Hanou Machalovou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Blanka Malá , baj
Spustit audio

Související