Teď zrovna tvořím vítr, směje se krajkářka Lenka Máslová Špetlová, mistr tradiční rukodělné výroby

19. září 2021

Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje je titul, který pravidelně krajští radní udělují za významný přínos v oblasti lidové kultury. Letos ho získala krajkářka Lenka Máslová Špetlová z Hostinného, která svými krajkami zaujala zákaznice prý až ve Spojených státech amerických.

Moc gratulujeme k ocenění. Co jste na to říkala, když jste se dozvěděla, že to budete právě vy?
Děkuji. Bylo to pro mě překvapení, protože nominace byla už za rok 2019, takže už jsem ani nepředpokládala, že by mě vybrali. Je tu spousta dalších řemeslníků, kteří jsou velmi šikovní a tvoří krásné věci, takže to bylo opravdu velmi milé.

Lenka Máslová Špetlová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Co přesně děláte? Čemu se věnujete?
Je to přímo paličkovaná krajka, znát to můžete určitě z Vamberka, to je taková naše kolébka krajky. Je to opravdu jedna z nejsložitějších technik, takže naučit se ji trvá trošku déle než ostatní techniky. Je časově náročné, naučit se vše, co k paličkované krajce potřebujete. Já jsem vyučená krajkářka na škole ve Velkém Poříčí.

Věděla jsem, že budu dělat něco výtvarného, tíhla jsem k tomu odmala. Kdybych nebyla krajkářka, asi bych se stala keramičkou.
Lenka Máslová Špetlová, krajkářka

Paličkování se vyučuje?
Teď už bohužel ne, já jsem ročník, který to ukončil. Bylo nás moc málo, takže už se další ročník neotvíral.

To je ale velká škoda. Vy jste chtěla být už jako malá holka krajkářkou?
Věděla jsem, že budu dělat něco výtvarného, protože jsem k tomu tíhla odmala. Kdybych nebyla krajkářka, tak bych se zřejmě stala keramičkou nebo bych tvořila nějaké šperky.

Čtěte také

A měla jste nějaké ponětí o tom, jak se krajka dělá, než vás to na škole naučili?
Byla jsem se s rodiči podívat ve Vamberku v muzeu a tam se mi to moc líbilo. Musím přiznat, že když jsem přijela na praxi do malé obce v blízkosti Vamberka, kde nás opravdu učily mistrové, které pracovaly pro Vambereckou krajku, tak jsem o tom vlastně nevěděla vůbec nic. Nevěděla jsem, jak se píchají špendlíky do herdule, jak se drží paličky, jak se navíjejí, prostě nic. Byla jsem nepolíbená, učila jsem se úplně od základů.

Jak dlouho trvalo, než jste něco poprvé upaličkovala?
Začíná se vzorníky, takže už první den se udělá vzorník jednoduchých technik. Bylo moc fajn, že celé tři roky jsme měli týden praxi a týden školu. A při té praxi jsme celý den paličkovali. Takže mám pocit, že jsem měla možnost se to perfektně naučit. Za to jsem dnes opravdu vděčná.

Čtěte také

Učili jste se i teorii nebo historii paličkování?
Ano. Vše se učí, i historie strojové krajky, což je velmi zajímavé. Myslím, že v současnosti je tady pouze jedna firma, která se tomu věnuje. Ty stroje jsou překrásné, určitě doporučuji navštívit vamberecké muzeum, tam jeden mají. A můžete si zkusit vytvořit kousek krajky sami.

Kolik dnes vůbec máme takových šikovných krajkářek u nás, jako jste vy?
Těch, co se věnují paličkované krajce velice intenzivně a třeba vydávají i publikace a časopisy, organizují trhy, tak těch bude kolem 10. Ale jinak je hodně krajkářek, které umí paličkovat, i moc krásně. Je to jen o tom, že si udělaly kurz a věnují se tomu doma ve volném čase, když si chtějí něco hezkého vytvořit nebo udělat krásný dárek pro někoho blízkého.

Čtěte také

Slyšel jsem, že o vaši práci je zájem ve světě, dokonce až v Americe. Je to tak?
Ano. Jedna paní ze Spojených států amerických mě oslovila, objevila jeden můj paličkovaný obraz a moc ho chtěla mít také, takže tak to vzniklo. A teď už spolupracujeme přes dva roky. Pravidelně si mé věci objednává.

Takže paličkujete na zakázku? Dá se to tak říct?
Ano, často mě oslovují zákaznice. Dělala jsem pro jednu nevěstu i svatební šaty, vsadku do šatů doplněnou šperky nebo nedávno třeba pro kamarádku na vánoční stromeček originální ozdoby, které doplnila skleněnými ozdůbkami. Přestože krajku úplně nemusí, tak tohle vypadalo úplně fantasticky.

Čtěte také

To mě zajímá, kde se dá krajka dnes využít. Jaké má praktické využití?
Určitě ty šperky, dají se tvořit opravdu velmi originální, krásné šperky. Já je třeba kombinuji s polodrahokamy, s chirurgickou ocelí, aby to krásně drželo. A potom se dají tvořit krásné bytové doplňky. Já třeba teď maluji obrazy a na ty aplikuji svoji krajku. Vymyslím nějaký námět, nejdřív si navrhnu krajku a potom podle ní domalovávám obraz, aby to korespondovalo.

Kolik času paličkování věnujete? Protože musíme říct, že nejste profesionální krajkářka, neživí vás to.
Pracuji v mateřské škole pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami v Trutnově jako hospodářka a vedoucí školní jídelny.

Čtěte také

Mluvili jsme o tom, že vaše tvorba je až v Americe. Najdeme ji ještě někde jinde ve světě?
Jedna zákaznice si ode mě objednala pražské Jezulátko, které jsem také malovala pro jinou krajkářku, a ta ho nakonec poslala někam do Itálie, visí u nějakého tenora v kanceláři. Krajkářky hodně posílají své věci jako dárky do ciziny, příbuzným, známým a tak.

Jste si vědoma, že pokračujete v úžasné tradici a udržujete řemeslo živé?
Snažím se. A snažím se pomáhat i krajkářkám, které třeba nejsou tak zkušené, takže jim radím. Už jsem měla i pár kurzů, teď se to bohužel při pandemii všechno zastavilo, ale určitě v tom chci pokračovat. Baví mě to.

Jakub Schmidt a Lenka Máslová Špetlová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Na čem teď aktuálně pracujete?
Teď momentálně na obrazech Čtyři živly, takže právě tvořím vítr. A současně pracuji pro paní do Ameriky na nové kravičce.

Celý rozhovor s Lenkou Máslovou Špetlovou o řemesle a kráse paličkované krajky si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související