Jsme městečko sice menší velikosti, ale velké malebnosti, usmívá se starosta Sobotky Lubor Jenček

29. leden 2025

Největší audioportál na českém internetu

Město Sobotka ze zámeckého ochozu | Foto: Vladislava Wildová, Český rozhlas

Ing. Lubor Jenček, starosta Sobotky, hostem u mikrofonu Jakuba Schmidta

Teď zamíříme na Jičínsko a projdeme jednou z pomyslných vstupních bran Českého ráje, jak se Sobotce také říká. V tomto městě žije přibližně 2000 obyvatel, najdeme ho asi v polovině cesty mezi Mladou Boleslaví a Jičínem. Když se řekne Sobotka, vybavím si zámek Humprecht a také Šolcův statek. I festival Šrámkova Sobotka spjatý s tamním nejvýznamnějším rodákem.

Starosta Sobotky Lubor Jenček za TOP 09 nám určitě o svém městě řekne mnohem víc. Kolik má tedy město obyvatel?
Dva tisíce je samotná Sobotka a s osmi připojenými místními částmi máme dohromady zaokrouhleno 2500 obyvatel.

Lubor Jenček ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Jak byste nám Sobotku představil? Vy jste místní rodák?
Městečko je menší velikosti, ale velké malebnosti, řekl bych. A je opravdu specifické, jsme opravdu jednou z bran do Českého ráje, začíná u nás takovéto hezké vlnivo, krajina je malebná. Když k nám přijíždíte od Jičína, tak vyjedete na Staňkovu Lhotu, to je už naše místní okrajová část a dostane se vám krásného rozhledu do vzdálenosti 70 km. Kromě celé Sobotky s krásnou dominantou Humprechtu, se otevřou navazující pohledy na České středohoří, Bezděz, Ještěd a v podstatě za stmívání či rozednívání je to až kýčovitá nádherná pohlednice.

Máme ve městě 42 kulturních památek a dokonce máme vlastní národní kulturní památku. A tou je zámek Humprecht.
Lubor Jenček, starosta Sobotky

Já bych se tam hned rozjel podívat.
Důvodů je dostatek. Město má opravdu zvláštní charakter. Jednak náměstí má své podloubí, to už mu dává jakousi malebnost. Sobotka má svoji městskou památkovou zónu a současně má ochranné pásmo zámku Humprecht. Současně se na část území prolíná CHKO Český ráj. Dává to místu určitý ráz. A ty stupně ochrany mají svůj důvod. Máme opravdu fond zajímavých historických staveb, máme 42 kulturních památek a dokonce máme vlastní národní kulturní památku. A to je tedy zámek Humprecht.

Čtěte také

Za čím nejvíc k vám tedy turisté jezdí? Je to Humprecht nebo i historické náměstí?
Myslím si, že je to určitě primárně Humprecht. Jedním z podstatných lákadel je jistě také kostel svaté Máří Magdaleny, který je na Sobotku až nadbytečně velký. On kdysi vznikl jako obestavba stávajícího dožívajícího kostela, tak praví legenda. Naše náměstí má svůj charakter a kouzlo, má ducha místa, ale v technické rovině musí nutně projít revitalizací. Dojde na něm k významným změnám. Nicméně je to v centru památkové zóny a budí to logicky nějaké kontroverze jak na poli památkové péče, tak na straně obyvatel. Případná ztráta určitého počtu parkovacích míst je vždy horkým tématem.

O obnově a revitalizaci vašeho náměstí se mluví už řadu let. Kdy se začne s opravou?
Myslím, že mohu v podstatě optimisticky říci, že by se tato akce měla uskutečnit jako zhruba trojetapová. Je potřeba začít periferiemi, aby se mohla stát významná změna v centru. Musíte připravit parkovací plochy, jakýsi menší zásobník v nějaké dostupné vzdálenosti. Tedy začneme parkovištěm před bývalou poštou na rozmezí ulic Jičínská a Předměstská, tam vznikne 16 parkovacích míst. Máme rozjednáno případně potenciál až dvacítky míst přímo ve vazbě na naše náměstí.

Naše náměstí má svůj charakter a kouzlo, ale v technické rovině musí nutně projít revitalizací. Dojde na něm k významným změnám.
Lubor Jenček, starosta Sobotky

To už budou parkovací místa sloužící i do budoucnosti?
To by mělo sloužit tomu finálnímu stavu. Jak s oblibou říkám, ptejme se, jestli chceme dělat opravu centrálního parkoviště nebo náměstí. Nechceme opravovat parkoviště, ale chceme udělat krásné náměstí. Ale současně nechcete zabít živnostenský život na náměstí, tedy musíte hledat rovnováhu mezi těmito dvěma extrémy.

Čtěte také

Parkování se tedy musí při revitalizaci vyřešit jako první.
Rozhodně ano. A nejdeme zničit podnikání na náměstí. Parkování bude méně, protože bude uspořádané, ale v těch periferiích ho budeme suplovat.

Jak bude po rekonstrukci náměstí vypadat? Bude tam více přírody?
Ano, naše plechové miláčky někam uskladníme, ale v decentním počtu. Jeden z hlavních leitmotivů celé věci je, že náměstí, které je teď rozstřižené na dva špatně použitelné trojúhelníky, se stane opravdovým náměstím a doprava se usměrní ke dvěma ze čtyřech stran. Zůstane plocha, na které zčásti uskutečníme parkování jako takové, ale zčásti tam opravdu vznikne volný shromažďovací prostor. Jedním z velkých témat je samotná zeleň, která byla pro odpor památkové péče před 15 lety naprosto nepřípustná, protože historicky šlo vždy jen o vydlážděné náměstí. Dnes se bavíme o tom, že tam budou čtyři dominantní stromy kolem kašny. Nicméně ano, uznávám i pohled jak architekta, tak památkové péče, vede jednoznačně k tomu, že to nemá být park, s tím souhlasím. Autobusy zachováme. Tuto diskuzi si Sobotka odbila 10 let dozadu. Ve finále je nutné autobusy na náměstí zachovat. Netrpíme naivitou, že uděláme prázdné náměstí, krásně ho zvizualizujeme a pojďme se na něj dívat. Uprostřed nebude nikdo, to nechceme. Chceme kompromis mezi parkováním a volnými plochami.

Lubor Jenček ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Už jsem zmínil básníka Fráňu Šrámka, který má každý rok u vás na začátku prázdnin Festival Šrámkova Sobotka. Jaká je atmosféra festivalu?
Festival mě opravdu baví, protože je na národní úrovni. Má svou hlubokou intelektuální rovinu. A teď si představte, že do našeho malého městečka se všemi svými nuancemi vstoupí na týden spousta návštěvníků. Místní lidé zcela zřetelně poznají účastníky festivalu. Je to příjemné oživení, prolínání a já to vidím jako obohacování. Ten dialog mezi světy. Festival se rozrůstá svým rozsahem, což logicky naráží na nějaké technické limity typu ubytování. Je podle mě kapacitně na své horní hraně, ale v tom tvůrčím ohledu naštěstí nevyčpěl. To je moc fajn.

Starosta Sobotky Lubor Jenček byl naším dnešním hostem. Moc děkuji za rozhovor, ať se v Sobotce dál krásně žije.

autoři: Jakub Schmidt , baj

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.