Štěpán Bucher vystudoval v Anglii hudební produkci: Praxe mi dala nejvíc. A stáž přímo ve studiu

17. únor 2025

Představíme vám Štěpána Buchera z Hradce Králové. Muzikanta a bubeníka, který má také své vlastní nahrávací studio. Jako bubeník hraje například v hradecké kapele Wild West a prožil i několik let v Anglii, kde studoval hudební produkci.

Co vás přivedlo k muzice a k bubnům?
K bicím konkrétně mě převedl můj táta, který hrál na bicí dříve také. V nějakých pěti letech mi koupil na Vánoce první plastovou sadičku a začal jsem třískat a bubnovat. Ale pamatuji si, že talent tam asi byl, rychle jsem začal zachycovat první základní rytmus. Později, zhruba od devíti let, jsem začal chodit na ZUŠ Habrmanova, kde jsem ale vydržel asi jen dva roky. Tam mne učili, jak se hraje na bicí, ale potom jsem se učil už jako samouk od svých asi 11 let.

Jak jste se dostal do Anglie? A jak vás napadlo poohlédnout se po studiu hudební produkce v Anglii?
Hodně mě baví produkce, protože mne bavila vždy práce s nahráváním hudby. Už od nějakých 14 let mě to chytlo. Když někdo promluví do mikrofonu, že si to pak pustím a zní to křišťálově krásně. Chtěl jsem začít tvořit hudbu. Ale v Česku v té době neexistoval takový obor na českých univerzitách, kde by vyučovali nahrávání populární hudby. Tak jsem si zjistil, že v Anglii taková škola je. A studoval tam shodou okolností i můj kamarád z Hradce Králové, tak jsem mu napsal, jaké to je a jestli je složité se tam dostat. Zjistil jsem, že to není nároční a podal jsem si přihlášku.

Je ideální, když producent pomůže umělci cítit se ve studiu dobře. Dokáže z něj dostat nejvíc, ale přitom netlačí. Ví, co by mu pomohlo.
Štěpán Bucher, muzikant a bubeník

Na kolik vyjde takové studium v Anglii finančně?
Teď to je trošku jiné, ale v té době vycházely ty tři roky studia asi na milion korun. Ale tam to funguje tak, že to splácíte. Dostanete půjčku od britské vlády a pak následuje velice výhodné splácení. Splácím jen, když si vydělám určitou finanční hranici měsíčně. Když si ji nevydělám, tak nic nesplácím. A po 30 letech se splátka anuluje, ať splatím všechno, nebo nic.

Čtěte také

Jaké byly první momenty po příjezdu do Anglie? Nastal nějaký kulturní šok?
Určitě. Hlavní překvapení byl samozřejmě jazyk. Myslel jsem si, že umím anglicky dobře, ale při prvním setkání s opravdovým Britem a mluvení v britské společnosti jsem zjistil, že ten akcent je tak jiný, že bylo těžké jim rozumět. Ale řekněme za měsíc jsem si zvykl.

Ještě něco vás překvapilo?
Angličané jsou známí tím, že jsou velmi vstřícní. Ale někdy to může hraničit možná až trošku s hranou příjemnosti. Češi jsou možná víc přímí, spíše si řeknou, co si o druhém myslí.

Jak vypadalo samotné studium? Jak se studuje hudební produkce?
Škola byla hodně orientovaná na praktickou činnost, na praxi. Měli jsme k dispozici velmi dobře vybavená nahrávací studia ve škole a učitelé nás neustále motivovali, abychom tam chodili, nahrávali, dávali nám kontakty na další žáky, protože na škole studovali například i zpěváci, který zrovna potřebovali něco nahrát. Nahrál jsem tam pak i desku svojí kapele. Tedy hlavně to bylo o praxi. Samozřejmě byly i přednášky, ale praxe mi dala nejvíc.

Jsem jedno z dostupnějších studií v okolí. Uděláme celou aranž, celý instrumentál. A pak i aranž se zpěvy, harmonie. Uděláme celou písničku.
Štěpán Bucher, muzikant a bubeník

Můžeme dovysvětlit, co se tam tedy všechno učíte? Co vám to studium hudební produkce v Anglii dalo?
Dalo mi to spoustu kontaktů do hudebních sfér nejen v Česku samozřejmě, hodně i v Anglii. Ale víceméně po celém světě, protože jsem poznal muzikanty z Japonska, z Koreji, z Číny, z Bulharska, z celé Evropy, z celého světa. A hodně praxe s nahráváním, protože nás podporovali, ať chodíme do výborně vybavených studií a nahráváme hudbu. A cenná už byla i samotná práce s lidmi z hudební branže. Je ideální, když producent napomůže umělci cítit se dobře ve studiu. Dokáže z něj dostat nejvíc, ale přitom na něj netlačí. Ale zároveň ví, co by mu pomohlo. Tedy je to i docela psychologická disciplína.

Čtěte také

Vy jste měl také možnost podívat do nahrávacího studia v Manchesteru. Jak tam vypadalo nahrávání muziky?
Nebyli tam sice žádní Rolling Stones, bylo to jedno z nejlevnějších a nejdostupnějších nahrávacích studií v Manchesteru. Obeslal jsem asi 15 různých studií v Anglii, jestli bych nemohl na stáž k nim zdarma pracovat. Ze dvou se mi ozvali a jedno bylo právě v Manchesteru, tak tam jsem nakonec šel na dva měsíce. A musím říci, že to mi možná dalo ještě víc než ty tři roky ve škole. Protože jsem do toho najednou skočil, chodili tam opravdoví klienti, muselo to být všechno rychle, protože už opravdu šlo o peníze. Můj šéf byl docela tvrdý, ale naučil mě za ty dva měsíce spoustu věcí.

Kdo k vám chodil nahrávat?
Především rappeři z Manchesteru, takže to byl velký oříšek. Jsou to svérázní lidé. Ale ta jejich vstřícnost je i u těch rapperů. Oni prostě stále říkají thank you a please. Ale jak oni rychle rapují v tom jejich manchesterským dialektu, tak bylo složité jim rozumět. Protože někdy potřebujete rozumět, co říkají. Protože se vás pak ptají, jak ty fráze zněly, takže jsem se naučil i poslouchat.

Vy máte teď své vlastní studio v Hradci Králové, kdo u vás nahrává?
V Hradci Králové nahrávají různé kapely, třeba i z Prahy, nebo z Hradce. Často ke mně chodí umělci, co si doma píšou své písničky jen na kytaru a nemají ani mikrofon. Chtějí si něco nahrát většinou poprvé. Jsem jedno z dostupnějších studií v okolí. Takže uděláme celou aranž, protože hraji na bicí, na basu, na kytaru, trošku na piano, dokážu udělat celý instrumentál. A pak i nějakou aranž se zpěvy, harmonie. Uděláme celou písničku.

Čtěte také

Když se ještě vrátíme zpátky do Anglie, tak na co nejraději vzpomínáte? Nějaký i mimopracovní zážitek.
V Anglii byl jedním z největších poznání buddhismus a meditace. V prvním ročníku v roce 2019 jsem hned objevil buddhistické centrum. Meditace mne vždy přitahovaly, tak jsem se tam šel podívat a začal jsem tam docházet pravidelně každý týden na řízené meditace. Postupně jsem pomalu pronikal do toho učení, do buddhistické filozofie. A od té doby mě to provází.

Na co se těšíte v nejbližší době? Čeká vás nějaké natáčení nebo třeba hraní, koncert s Wild West?
Další koncert s Wild West bude v hradeckém klubu Lucie v květnu. A určitě se blíží spousta nahrávání. Teď ke mně přijede nahrávat kamarád, Angličan žijící v Německu. Už jsme spolu nahráli asi šest písniček, s tím je vždy radost pracovat. Brzy mě čeká i větší rekonstrukce studia, na to se taky těším.

Štěpán Bucher ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Naším hostem byl muzikant a bubeník Štěpán Bucher z Hradce Králové. Ať se vám daří, Štěpáne, rád jsem vás poznal.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související