Lidé jsou překvapeni, jak odvážně je velikán Smetana ztvárněn, říká scénárista filmu Neslyším ničeho
Teď vás pozveme do kina, kam po premiéře na konci roku zamířil celovečerní film režiséra Víta Mazánka Neslyším ničeho. Ztvárňuje nejen život Bedřicha Smetany, jehož 200. výročí narození jsme si v minulém roce připomínali. Naším hostem je dramatik a nadšený ochotník Štěpán Hak, hlavní scenárista filmu Neslyším ničeho.
Představte nám film Neslyším ničeho, který prý není klasickým životopisným filmem o Bedřichu Smetanovi.
Když si vzpomenu, tak zhruba před 8 lety jsem tady prezentoval poloprofesionální film Vázání kytice o tom, jak Karel Jaromír Erben napsal svou sbírku Kytice. A onu profesionální část tam právě dodal režisér Víťa Mazánek. A tu polohu jsme tam dodali my, herci z našeho ochotnického souboru. Premiéru měl film v Hořicích. A teď jsem moc rád, že když už jsem napsal scénář o jednom velikánovi 19. století, tak jsem měl možnost napsat scénář druhý k dalšímu velikánovi onoho století.
Pan režisér vás oslovil?
Ano, Víťa Mazánek mne oslovil a ze mě se stal takový specialista na veliké osobnosti. On mě oslovil už někdy v roce 2022. A říkal mi, jestli nechci dělat dramaturgii k dokumentu o Smetanovi. Je důležité sdělit, že hlavním iniciátorem toho filmu byl Pardubický kraj, který chtěl oslavit 200. výročí od narození Bedřicha Smetany. A zároveň také oslovit i dnešní mladou generaci, řekněme. Tak jsme přemýšleli, jak to udělat.
Chtěli jsme oslovit i dnešní mladou generaci. Tak jsme přemýšleli, jak to udělat. Bylo zajímavé porovnat dobu 19. století s tou dnešní.
Štěpán Hak, scénárista filmu Neslyším ničeho
A bylo zajímavé porovnat dobu 19. století s tou dnešní. A když jsem si trošku načítal informace o Smetanovi, kdy svá nejvýznamnější díla napsal, tak jsem zjistil, že byl už hluchý jak poleno. Celý jeho život nebyl vůbec jednoduchý. Když už se dostal do Švédska, kde měl nějaké peníze, tak mu zase chybělo určité vlastenectví nebo zkrátka něco navíc, než si jen vydělávat peníze, dělat hudbu a chtít něco posunout. A když jsme se o tom bavili s ředitelkou Smetanova muzea, tak říkala, že on byl vlastně zakladatel základních uměleckých škol u nás.
Čtěte také
U nás je největší síť základních uměleckých škol, to nikde jinde není.
A začal to trošku i Smetana, protože on učil. Všichni víme, že Smetana ohluchl, ale už málokdo možná ví, že jeho učitel na klavír byl slepý. Tak jsem si říkal, že by to byla anekdota, jak hluchý přijde ke slepému. A je důležitý také říci, že Smetana na konci života bydlel u svého zetě v Jabkenicích. A uvědomil jsem si, že on měl v té době čas tvořit. Protože se celý život staral o tu rodinu. Teď mu postupně umíraly děti, což je zase zajímavé nahlížet dnešní optikou. Vůbec na porodnost. Tenkrát bylo normální mít 6 až 8 dětí, protože dvě třetiny z nich se třeba nedožily ani pěti let. Dnes má rodina dejme tomu maximálně 2 až 3 děti. Tedy ta doba byla opravdu těžká.
Vy jste chtěli přiblížit život Bedřicha Smetany mladým lidem. Jak jste na to tedy šli?
Šli jsme na to vtipným dokumentem, ale pak jsme si řekli, jestli nebude jednodušší udělat normální film. A z toho vzniklo, že jsem dostal zadání. Štěpáne, uděláme celovečerní film, klasický, takže ne dokumentární. Ale je nutné, aby se o Smetanovi lidé dozvěděli co nejvíc. A tak mě napadla myšlenka, pojďme udělat film v uvozovkách o filmu. Máme tam hlavní hrdinku Janu, kterou hraje Martina Pártlová. Myslím, že ji zahrála skvěle, ona je prostě živel. A tady dostala za úkol protipól. Zahrát ženu ve středních letech, která si prochází nějakou životní nebo i uměleckou krizí. A chce se z toho dostat tím, že natočí velký film o Bedřichu Smetanovi, protože má k němu blízký vztah.
Jak se říká, určitý film napíšete, další film se natočí a úplně jiný film se sestříhá. Takže to může pokaždé dopadnout jakkoliv.
Štěpán Hak, scénárista filmu Neslyším ničeho
Takže je to vlastně film o natáčení filmu o Bedřichu Smetanovi.
Ano. A hned na začátku zjistíme, že z rozpočtu několika milionů se stává pouhých pár set tisíc. Ale smlouva tu režisérku Janu žene k tomu, aby film dotočila.
Ve filmu hraje také Jaroslav Dušek.
Ten tam právě hraje producenta, který hezky řekne, Jano, nemáme prachy, ale natočit to musíš, protože máš smlouvu. Takže ona to prostě musí natočit. A osloví youtubery, takže nám tam hraje i youtuber rady, hvězda, dá se říct. A sekundanta mu udělá herec Pepa Láska. Taky si myslím, že to zahrál perfektně.
Čtěte také
Propojili jste tedy současný svět se světem Bedřicha Smetany. Vím, že se natáčelo v Pardubicích, ale také tady v Hradci Králové.
V Hradci Králové jsme natáčeli přímo na náměstí. Dělaly se interiérové scény. Takže jakmile diváci uvidí cokoliv, co je v ateliéru youtuberů, tak to se natáčelo tady v Hradci.
Režisér Mazánek nám vyprávěl, že jste si natáčení báječně užili, že byla velká legrace a sranda. Byl jste také u natáčení?
Je to možné, že si to užili, ale my scenáristé jsme jen na začátku. A pak už tam úplně nejsme zapotřebí. A je pravda, že když to scénárista předává a pak vidí, co se s tím děje, že má trošku tendenci do toho kecat. Ale už nezná další konsekvence, proč se režisér rozhodl k těm krokům. Jak se říká, určitý film napíšete, další film se natočí a jiný film se sestříhá. Takže to může dopadnout jakkoliv.
Diváci jsou často překvapeni tou formou, jak jsme film pojali. Že to je nadsázka, že jsme to pojali trošku vážně i nevážně.
Štěpán Hak, scénárista filmu Neslyším ničeho
Co jste tedy říkal nakonec na výsledek?
Byl jsem už na předpremiéře na Smetanově Litomyšli. A mile mne překvapilo, jak poctivě je to udělaný film. A to řeknu poctivě udělaný i přesto, že má oproti klasické produkci tak třetinový rozpočet. Ale já byl opravdu spokojený, mně se to líbilo.
Čtěte také
Máte už nějaké ohlasy od diváků?
Ohlasy máme. A bavili se, byli překvapeni tou formou. Byli překvapený tím, že to je nadsázka, že jsme to pojali trošku vážně, nevážně. A byli překvapeni, že jsme přistoupili ke Smetanovi, k tomu velikánovi české hudby, relativně odvážně.
Cílem bylo přitáhnout mladé do kina, aby se dozvěděli něco o Bedřichu Smetanovi. To se povedlo?
Myslím, že se to povedlo minimálně tím, že film vzal do distribuce CineStar, který jej nabízí středním školám a základním školám druhého stupně po celé republice. A věřím, že se tam studenti dozvědí něco o někom, co Smetana pro naši vlast udělal. Byť to máme spojeno s tím, že už to je dávno. Bylo zajímavé, když jsme psali scénář, tak jsme zjistili, že dnešní generace ví hodně o západním světě i o 19. století, o Americe a tak dál. Ale když se jich zeptáte, co Mladočeši a Staročeši. V tom 19. století u nás tápou, co to bylo obrození a jak ho uchopit.
Takže zveme do kin na film Neslyším ničeho, který vypráví nejen životní příběh světového skladatele Bedřicha Smetany. Nejbližší promítání v Královéhradeckém kraji kraji se uskuteční 21. února v kině v Hořicích. Spoluautor námětu a hlavní scenárista Štěpán Hak byl naším hostem. Moc děkuji za rozhovor.
Související
-
Nové Město nad Metují je doslova protkáno vzpomínkami na rod hudebního skladatele Bedřicha Smetany
Nejen Litomyšl je spojena se jménem slavného hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Jeho letošní dvojí výročí v Roce české hudby vzpomeneme v Novém Městě nad Metují.
-
Pojďte s námi za jedním hudebním dušičkovým příběhem. Vydáme se společně do Nového Města nad Metují
O svátku Všech svatých vás zavedeme na hřbitov s kostelem téhož jména v Novém Městě nad Metují. Zastavíme se u hrobky rodiny Smetanovy, kde leží i otec Bedřicha Smetany.
-
Hvězda z křídel utkaná, audiokniha pro děti i dospělé. Slova válka, voják, nacista či Žid nezazní
Představíme vám dramatika, scenáristu a také nadšeného ochotníka Štěpána Haka, který pochází z Rohoznice na Jičínsku a žije v Tetíně nedaleko Miletína.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.