Natali a Christian jako budoucí hvězdy českého alpského lyžování: Pokud budeme dál pokorní a zdraví
Mladí sportovci z Královéhradeckého kraje excelovali na Olympiádě dětí a mládeže 2025 v Moravskoslezském kraji, odkud přivezli 23 medailí včetně 13 zlatých. Díky tomu obsadili dělené druhé místo v celkovém hodnocení krajů, což je úžasný úspěch. V alpských disciplínách zazářili Natali Anna Machytková a Christian Mário Tyle, kteří se oba dočkali zlatého hattricku.
Do rozhlasového studia dnes naděje českého sjezdového lyžování doprovodil trenér Zdeněk Kříž. Ohromná gratulace k vašemu úspěchu. Povězte mi, v jakých disciplínách byly ty tři zlaté medaile, Natali?
Natali Anna Machytková: První se jel obří slalom, poté se jel slalom a nakonec vyřazovací závod družstev.
Tedy dvě individuální soutěže a jedna týmová. A to samé má Christian?
Christian Mário Tyle: Ano, je to tak.
Posun mezi žákovským a juniorským lyžováním je obrovský. Tam už se měříte přes fisové body s celým světem, i s dospělými.
Zdeněk Kříž, trenér alpských disciplín
Klidně můžeme připojit i další úspěchy, trenére. Protože jsem slyšel, že Natali byla úspěšná i minulý víkend.
Zdeněk Kříž: Určitě. Minulý víkend se nám povedlo na mezinárodních závodech Alpe Cimbra FIS Children Cup, což je neoficiální mistrovství světa žáků, zvítězit ve slalomu. Takže Natálka je kromě olympijské medailistky z Moravskoslezského kraje i neoficiální mistryně světa, nejlepší lyžařka na světě ve slalomu ve své věkové kategorii. Doufejme, že pokud budeme pokorní a zdraví, tak máme další budoucí hvězdu.
Čtěte také
Pojďme se vrátit zpátky na Olympiádu dětí a mládeže. Jak jste si to užili, jaká byla atmosféra?
Christian Mário Tyle: Atmosféra na kopci byla super. Tam jsme se všichni podporovali, prostě bylo všechno super. Fandíme si navzájem. I se soupeři z jiných krajů.
Natali Anna Machytková: Já souhlasím. Atmosféra byla lepší než na normálních závodech, protože tam bylo rozhodně víc lidí i médií. Takže je tam tedy i větší tlak na sportovce, ale rozhodně atmosféra zase skvělá, jako byla i před dvěma lety.
Kolikátá to byla, Zdeňku, pro vás olympiáda?
Zdeněk Kříž: Já to mám složitější, protože mám ještě svěřence, kteří jezdí také na letní olympiádu. Takže tohle byla má zimní olympiáda druhá a celkově asi čtvrtá nebo pátá.
Studuji dálkově, mám online školu, docházet normálně do školy bych nezvládala a ani bych možná neprošla do dalšího ročníku.
Natali Anna Machytková, naděje českého sjezdového lyžování
Jak bylo v Moravskoslezském kraji vše připraveno, jak o vás bylo postaráno?
Zdeněk Kříž: Bylo to dokonalé samozřejmě. Ta olympiáda má zvláštní nádech. Je to pro všechny úplně jiný závod nebo jiné akce, které máme standardně a běžně v podstatě každý týden. Olympiáda sdružuje lidi, vytváří nová přátelství, je to přesně o tom, co se od toho očekává. Myšlenka pořádat olympijské soutěže pro děti z celé republiky je fantastická a postaráno o nás bylo dokonale. Organizace alpských disciplín byla skvělá. Sjezdovky byly dokonalé, nebylo co vytknout.
Čtěte také
Jak jste se dostali k lyžování? Natali, ty už jsi tu byla před dvěma lety s maminkou trenérkou. Dnes ti je kolik let?
Natali Anna Machytková: 16 let. A můj táta je servisman, stará se ve světovém poháru o lyže Ester Ledecké. Když mě poprvé postavili na lyže, tak to mi bylo tak rok a půl. Asi mne to hned úplně nebavilo. Sama si to nepamatuji, ale bylo mi řečeno, že jsem vždy jela jednu jízdu a pak jsem chtěla jít už pryč. Rodiče mě vzali a zase vytáhli nahoru, než se to zlomilo.
A co Christian a jeho první lyže?
Christian Mário Tyle: Já jsem si stoupl poprvé na lyže až ve čtyřech letech, lyžoval jsem dva roky a potom jsem přešel na dva roky na snowboard. Až pak jsem začal lyžovat závodně. Mám tedy i zkušenosti s freestylovým snowboardem.
Co je pro tebe větší zábava, lyže nebo snowboard?
Christian Mário Tyle: Asi alpské lyže. Kdyby byla větší zábava snowboard, tak bych zůstal u něj.
Na lyže jsem si stoupl poprvé ve 4 letech, lyžoval jsem, ale pak jsem přešel na 2 roky na snowboard. Až potom jsem začal závodně lyžovat.
Christian Mário Tyle, naděje českého sjezdového lyžování
V kolika letech je tedy nejlepší začít s lyžováním? Christian začal ve čtyřech letech, Natálka v roce a půl.
Zdeněk Kříž: Já si myslím, že to musí děti především bavit. Je to opravdu zábava, a pokud to bude dítě bavit už třeba v jednom roce života, tak ať začne. Ale podle mne je ideální věk tři nebo čtyři roky.
Čtěte také
Kde u nás trénuje talentovaná mládež?
Zdeněk Kříž: Trénuje se v oddílech, které jsou po celé republice, nejen v horských střediscích, ale také ve městech, kde sjezdovky nemají, jako je Brno nebo Mladá Boleslav. A potom se postupuje z oddílů do republikových výběrů už od žáků. Není to reprezentace České republiky, jsou to republikové výběry. Mladší žáci, starší žáci, až potom v juniorském věku, kam teď přestupuje Natka, už jsou republikové reprezentační výběry. Příští sezóna už pro ni bude první juniorská.
Jsou složité tyto přestupy z jedné kategorie do druhé?
Zdeněk Kříž: Jsou velmi složité. Posun mezi žákovským a juniorským lyžováním je obrovský. V onom juniorském lyžování už se v podstatě měříte přes fisové body s celým světem, i s dospělými. Takže ten posun tam je extrémní.
Čtěte také
Teď by mě zajímalo, jak vypadá váš život. Nejen ten sportovní, ale i ten obyčejný. Protože vy asi nejste obyčejní teenageři, že byste spoustu času věnovali zábavě a diskotékám. Asi musíte vše podřizovat sportu, ne?
Natali Anna Machytková: Tak někdy si někam vyjdeme, ale rozhodně nemáme tolik volného času. Já například studuji dálkově, mám online školu, takže docházet normálně do školy bych prostě nezvládala a ani bych možná neprošla do dalšího ročníku. A nepouštěli by mě na závody.
Nechybí vám trošku ten život se spolužáky?
Natali Anna Machytková: Samozřejmě mi chybí, ale mám hodně kamarádů na lyžích a poznávám i nové lidi, takže to nějak extra neřeším.
Christian Mário Tyle: Já také nemám moc času na okolní život, ale nějak mi to nevadí. Nechybí mi ten okolní život. Prostě lyže jsou nejdůležitější v našem životě.
Čeho byste chtěli jednou ve sportu dosáhnout? Určitě máte své plány a sny.
Christian Mário Tyle: Já bych to chtěl dotáhnout na velkou olympiádu. To je můj sen na lyžích.
Natali Anna Machytková: Uvidíme, kam to všechno půjde. Například Terka Koutná teď jela v Saalbachu na mistrovství světa, tak snad něco takového. Olympiáda tam je také, ale uvidíme, jak to půjde.
Budeme vám držet palce. Natali Anna Machytková a Christian Mário Tyle, kteří na letošní Olympiádě dětí a mládeže zazářili v alpských disciplínách, a jejich trenér Zdeněk Kříž byli dnes našimi hosty. Ještě jednou gratuluji ke krásným zlatým medailím. Jste skvělí. Děkuji za rozhovor.
Související
-
Dřevěné lyže nejsou minulost, ale budoucnost! O tom jsou přesvědčeni výrobci jasanek z Orlických hor
Dva obdivovatelé, výrobci a propagátoři jasanek z Orlických hor, Michal Martinek a Zdeněk Fryml, jsou přesvědčeni, že dřevěné lyže nejsou jen minulost, ale i budoucnost!
-
Zimní úrazy. Při lyžování dostávají nejvíc zabrat kolena, u snowboardistů hrozí zlomené zápěstí
Radioporadna Českého rozhlasu Hradec Králové s fyzioterapeutem Filipem Mrázem z Rehabilitačního centra REHA Centrum v Hradci Králové.
-
Na cestách s horským vůdcem Josefem Šimůnkem. Polární kraje, horské vrcholky i extrémní lyžování
Kam za horolezcem? Na hory! Naši věrní posluchači si asi vybaví, že jsme v polovině února byli s mikrofonem rozhlasové talk show “Na cestách” na hřebenech Krkonoš.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.