Na cestách s horským vůdcem Josefem Šimůnkem. Polární kraje, horské vrcholky i extrémní lyžování

Kam za horolezcem? Na hory! Naši věrní posluchači Českého rozhlasu Hradec Králové i Českého rozhlasu Pardubice si asi vybaví, že jsme v polovině února byli s mikrofonem rozhlasové talk show  “Na cestách” na hřebenech Krkonoš. Cestovali jsme po horách s Michaelou Šťastnou, boudařkou z Výrovky.

Už tehdy jsem prohodil, že se do nejvýše položené chaty Klubu českých turistů asi vrátíme. Partnerem Michaely Šťastné je totiž muž s ojedinělým povoláním - horský vůdce. Josef Šimůnek je jedním z mála u nás s certifikátem Mezinárodní federace asociací horských vůdců a navíc byl i zakládajícím členem české národní organizace. Takže jsme s přesedáním na sněžný skútr v Peci pod Sněžkou zamířili na Výrovku znovu.

Horolezec z líhně v Jičíně

Josef Šimůnek, přezdívaný mezi horolezci “Šimon”, mi ale v rozhovoru v přívětivém prostředí horské boudy potvrdil, že v dobách, kdy neplatí coronavirová omezení, vyráží z Krkonoš velice často prakticky do celého světa.

Čtěte také

Přesněji do světa vysokých hor a velehor a pak také do extrémních oblastí polárních území. Představím vám horského vůdce, horolezce, ale také skialpinistu a milovníka heliskiingu. Což je sjezdové lyžování nebo snowboarding, za kterým se dostáváte do výšek vrtulníkem.

Připomeneme si ale i lezecké začátky Josefa Šimůnka. Jičínský rodák vystudoval gymnázium, kde byl už v roce 1907 založen první vesnický horolezecký klub na území Čech (“Lezecký kroužek Prachov”). Navíc - do Prachovských skal to měl jen kousek.

Místo geodézie a kartografie do světa

Vystudovanou geodézii a kartografii brzy hodil za hlavu. Volání hor bylo prý pro Josefa Šimůnka silnější. A tak po zkušenostech z Prachovských skal, Krkonoš a Vysokých Tater mířil stále častěji do Alp, na Kavkaz, do Nepálu, Kanady, Maroka.

Kufříkové překvapení pro horského vůdce - na Výrovce

Zajímalo mě, jaké to je mít za sebou 13 expedic na osmitisícovky. A poslechněte si také, co musí čověk umět a jaké zkoušky podstoupit, aby mohl “mít papír” jako horský vůdce a v podstatě se pak i koníčkem živit. Mimochodem, ptám se Josefa Šimůnka i na to, jestli si lidé i pro putování po našich horách objednávají služby horského vůdce.

Polární kraje, horské vrcholky, extrémní lyžování

Kam do světa z Výrovky pojede určuje pro mého hosta u mikrofonu přání klienta. U čaje s úsměvem přiznává, že je to tak trochu život v tašce. A cíle výprav jsou roztodivné.

Někdo chce v doprovodu zkušeného horského vůdce vystoupat na Mont Blanc, v oblibě je extrémní lyžování ve Švédsku, za kterým se létá vrtulníkem, pro jiné zájemnce je lákadlem skialpinismus v Africe. Josef Šimůnek prý musí potlačit osobní ambice horolezce nebo lyžaře a podřídit se kondici a schopnostem lidí, kteří mají o jeho zkušenosti zájem. Je to někdy riskantní? I na to se v pokračování pořadu “Na cestách” horského vůdce ptám.

Jak voní hory a tajemství z kufříku

Myslíte si, že hory voní? Josef Šimůnek říká, že ano. Mně by ale asi moc “nevonělo” škrábat se třeba na ledopády, což je dalši libůstka hosta pořadu “Na cestách”.

Čtěte také

Dostalo se na Výrovce i tentokrát na můj cestovatelský kufřík a pár překvapení v něm. Neskrývanou radost měl Josef Šimůnek například z pálky a ping-pongového míčku.

A oblíbený sport z mládí si připomínal při natáčení občasným pinkáním nad stolem. Krkonošské sedlo mezi Luční horou a Zadní planinou se nám ani nechtělo opouštět.

Ale i další pohodové poračování pořadu “Na cestách” - opět z Výrovky - muselo skončit. Za okny padla tma a nás čekal znovu sněžný skůtr. Za řidítky s horským vůdcem Josefem Šimůnkem. Společně s ním vás zveme k přijímačům tradičně v pondělí - bude poslední březnové - po 18:00. Na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové a Českého rozhlasu Pardubice se na vás těšíme opět v pořadu “Na cestách”.

Petr Voldán

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související