Vamberecké muzeum krajky vystaví unikátní, téměř třímetrovou krajkovou barokní sochu

9. květen 2021 09:32
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pracovníci vambereckého muzea krajky mají za sebou obnovu unikátní krajky

Pracovníci vambereckého muzea krajky mají za sebou obnovu unikátní krajky. Jde o barokní sochu krajkářky Milči Eremiášové, která znázorňuje svatého Jana Nepomuckého s Kristem. Na náročném díle velkých rozměrů pracovalo několik lidí a návštěvníci ho brzy budou moct obdivovat v Orlické galerii v Rychnově nad Kněžnou.

Čtěte také

Krajka, kterou právě vypínají čtyři lidé do jednoho rámu, je hodně veliká. Na přesné rozměry se ptám etnoložky Martiny Rejzlové.
„Na výšku má 260 centimetrů a na šířku 180 centimetrů."

Ještě v tom obrovském rámu není krajka úplně vypnutá tak, jak by měla být. Jak se v tom dovedete zorientovat a rozhodnout, kterým směrem se to má napnout?

„Vždy si to položíme a pravítkem podle určité linie, která vede k rámu, si naznačíme dírku a vlascem vypneme vlajku," vysvětluje Šárka Ležáková.

Co vlastně předcházelo tomuto setkání, kdy se už dělá tato finální práce?
„Sochu jsme odvezli k nám na chalupu. V hrnci na kamnech jsme rozmíchala speciální černou barvu na textil. Po obarvení jsme krajku vymáchali v říční vodě, aby přebytky barvy odešly a začali jsme ji vypínat."

A ptám se ještě Venduly Suchomelové. Umíte si představit, jak pracujete sami na takové velké krajce? Jak se v tom má člověk orientovat, že vytvoří tak členité dílo?

Čtěte také

„Člověk musí mít především vizi, co má krajka znázorňovat. A potom to dát do souvislostí a vytvořit ji. Musí se také samozřejmě zvolit techniky, kterými se bude vlajka paličkovat. A potom už jen stačí navinout paličky a začít."

Kolik technik se tady prolíná?
„Takových pět až šest. Už přes dvě hodiny pracujeme na tom napínání a ještě to budou určitě nejméně další tři hodiny, než se krajka vypne. Ale ještě jsme celý rám nepostavili. Takže můžeme někde ještě dovypnout, aby to vše hezky drželo."

Projde to vůbec dveřmi? Jdu se zeptat na technické věci Milana Rejzla, který drží vrtačku v ruce a sám je také krajkář.
„Prošlo to sem, tak to musí projít i ven."

Muzeum krajky Vamberk
nabízí návštěvníkům jedinečnou expozici, která ozřejmuje vývoj české krajky až do současné doby. Představuje staré lidové krajky, vývoj krajkářství pod vlivem odborného školství od konce 19. století, je zde zastoupena tvorba zakladatelských osobností české moderní krajky a práce jejich žákyň, především v souborech krajkových děl, která reprezentovala stát na světových výstavách EXPO.

Rozměrnou krajku nyní čeká náročný přesun do Orlické galerie na kolowratském zámku v Rychnově nad Kněžnou. Návštěvníci ji budou moci obdivovat zhruba od poloviny května.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související