Díky belgické šlechtičně žije už 400 let z generace na generaci tradice ruční vamberecké krajky
Vamberecká paličkovaná krajka možná bude trvale zapsaná do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Královéhradecký kraj v těchto dnech zpracovává žádost o její zapsaní.
Reportérku Janu Házovou zajímaly podrobnosti a tak se vypravila přímo do Muzea krajky ve Vamberku.
„V této části expozice začíná prohlídka filmem, který seznámí návštěvníky s historií krajkářství," říká průvodkyně Alexandra Kulhavá a vede nás mezi krajky staré až 400 let.
Vamberk na Rychnovsku žije krajkářskou tradicí, současností i budoucností. Uvidíte i 3D krajky
Vamberk v podhůří Orlických hor na Rychnovsku je proslulý především tradicí české krajky. Na začátku prázdnin zde proběhly jubilejní 10. Krajkářské slavnosti. Podle jedné z organizátorek Martiny Rejzlové je s nimi spojeno také mnoho výstav, které ve městě zůstanou i v dalších týdnech. Ve Vamberku se na chvíli zastavila reportérka Jana Házová.
Tehdy vlastnil Vamberské panství císařský generál nizozemec Kašpar z Grambu. A právě jeho manželka, belgická šlechtična Magdalena rodem z Meldeka, zavedla mezi obyvatelstvem paličkování jako robotní povinnost.
Podle Alexandry Kulhavé se technika paličkování od té doby prakticky nezměnila: „Pomůcky se používají po staletí stále stejné. Jsou to paličky, poduška, které se říká herdule. Ta může mít různý tvar, tady u nás je to ale váleček, vycpaný senem nebo pilinami. Samozřejmě dnes již paličkářky nepoužívají trny, které se dříve používaly místo špendlíků. Ale v podstatě jsou ty pomůcky stále stejné."
Výroba paličkovaných krajek je v dnešní době výsadou především žen. V minulosti to ovšem prý bylo jinak.
„Dříve nebylo vzácností, že se muži také podíleli na výrobě paličkovaných krajek. Například v letní sezóně zedník stavěl domy a v zimě paličkoval krajky. Alespoň tak mi to říkala jedna z návštěvnic, která tvrdila, že takto se živil její dědeček."
Alexandra Kulhavá provází muzeem a ukazuje krajky všelijakých rozměrů, některé jsou dokonce velké až tři metry. A zastavujeme se také u těch, které jsou moderní i v současnosti.
„Tady jsou například vidět celopaličkované šaty, klobouk, kabelka. V podstatě se dá cokoliv upaličkovat. Materiál se dá také použít jakýkoliv."
Tradice se ve Vamberku udržuje už staletí. Jakmile se v krajkářské rodině narodilo děvče, učilo se přibližně již od pěti let paličkovat.
Čtěte takéMuzeum krajky ve Vamberku
Podle krajkářky Martiny Rejzlové to tak ostatně funguje dodnes: „Tato tradice se udržela až do 21. století. A proto si myslíme, že toto generační předávání ručně paličkované krajky na Vamberecku by bylo velice zajímavé dostat na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky."
Žádost o zapsání na zmíněný seznam zpracuje do 28. února Královéhradecký kraj. Ministerstvo kultury potom vypracuje posudky a do konce letošního roku v této záležitosti rozhodne.
Související
-
Když se řekne Vamberk, hned nám naskočí spojení vamberecká...
Výroba vamberecké krajky zaměstnávala před rokem 1989 v okolí Vamberka stovky lidí. Dnes už nástupnická firma zaměstnává jen několik lidí. Vamberecká krajka má ale ...
-
Krajky Marie Poludové obdivovali kardinálové i portugalský král
Krajkové stromy, květiny, ptáci, motýli a další motivy přírody kvetou pod rukama výtvarnice Marie Poludové ze Sloupnice. Její umění je známé po celé Evropě.
-
Zlatý kolovrat 2011 putoval do Třebihošti a Vamberka
Perníkářka a krajkářka převzaly v Hradci Králové ocenění Zlatý kolovrat. Královéhradecký kraj jej od roku 2002 uděluje tvůrcům, kteří se zasloužili o udržování a ro...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Stávku kolegyň v administrativě podporujeme. Jejich platy jsou mizerné, říká šéf státních zástupců
-
ONLINE: 5 dní se Rusové snaží prolomit naši obranu v Kurské oblasti. Vojáci stojí pevně, říká Zelenskyj
-
Šéf Hlasu na Slovensku se přidal ke kritice zprávy o covidu. Kotlár v ní tvrdí, že vakcíny měnily DNA
-
Politolog Just: Zvyšování platů politiků je důsledek zákona. Vláda si jen vybrala špatné načasování