Zveme vás do něžného království paličkované krásy krajkářky Marcely Hovadové z Červeného Kostelce

17. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Krajkářka Marcela Hovadová

V řemeslném adventním kalendáři z Královéhradeckého kraje jsme otevřeli další okénko a pozvali jsme vás do království paličkované krásy. Výtvarnice, návrhářka, lektorka a především krajkářka Marcela Hovadová z Červeného Kostelce se různým rukodělným technikám věnuje už od dětství. Postupně se ale její největší láskou stalo paličkování. 

Krajkářku Marcelu Hovadovou, držitelku ocenění Zlatý kolovrat, v jejím ateliéru v Červeném Kostelci navštívila redaktorka Romana Pacáková.

Čtěte také

Nepracuje jen tradiční technikou paličkování z bílých nití, naopak, její specialitou jsou vlastní návrhy paličkovaných krajek z barevných, hedvábných, lněných i vlněných nití, používá i dráty. Své paličkované krajky kombinuje také se sklem nebo vlněným filcem.

Vyučuje paličkování u nás i v zahraničí, vystavuje na autorských výstavách. Získala řadu ocenění doma i v zahraničí.

Krajkářka Marcela Hovadová se paličkování věnuje celý život. Ctí klasickou techniku, ale uchopila ji také jako výtvarnice a návrhářka a posunula toto tradiční umění blíž k abstrakci a volné umělecké tvorbě. Využívá netradiční materiály, paličkuje doslova ze všeho, co jí přijde pod ruku.

Čtěte také

Používá také dráty měděné i nerezové, keramiku, v případě skla využívá kombinace s technikou Tiffany. Všechny různorodé materiály nakonec spojuje jediná technika - a to je paličkovaná krajka.

Marcela Hovadová je zkušenou lektorkou paličkování, vede kurzy pro začátečníky i pro pokročilé krajkářky, které si chtějí vyzkoušet některou z netradičních technik.

Marcela Hovadová a její paličkovaný obraz Požehnání

Témata kurzů jsou velmi různorodá a kreativní, například „Keramika-sklo-drát“, „Tiffany + krajka“, „Paličkování s drátem i v drátěných rámečcích“, „Krajky prostorové - 3D“, ale i „Cínované šperky“ a zdobení kraslic drátem nebo slámou. Marcela Hovadová vede kurzy u nás i po celé Evropě na požádání minimálně šesti krajkářek.

Čtěte také

Marcela Hovadová vyrábí také různé pomůcky pro ostatní krajkářky, které jim usnadní vypracování jejích originálních návrhů. Publikuje v časopisech pro krajkářky (např. Lace Express - Kanada) a má na svém kontě desítky autorských výstav u nás i v zahraničí.

Krajkářku Marcelu Hovadovou můžete potkat a seznámit se s její tvorbou na různých i mezinárodních kongresech a krajkářských akcích, za své krajky získala řadu ocenění doma i v zahraničí.

autoři: Romana Joudalová , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?