Vůně, krása dřeva a staré příběhy v perníkářství a řezbářství Aleše Vostřeze a Oldřicha Kvapila
Prastaré je řemeslo perníkářské a nejstarší „kadlub" na marcipán, vyřezaný z hruškového dřeva, nese letopočet 1652. Do hořického perníkářství a řezbářství se vydáme s Eliškou Pilařovu za vůní, krásou dřeva a starými příběhy.
Jsme pozváni na návštěvu k držiteli Zlatého kolovratu Aleši Vostřezovi a Nositeli tradic lidového řemesla Oldřichu Kvapilovi.
Čtěte také
Perníkář a řezbář Aleš Vostřez se perníkářským řemeslem zabývá od roku 1999. Řemeslo se naučil od své manželky Martiny. Od roku 2005 také vyřezává dřevěné formy na perník.
V roce 2015 mu udělila Rada Královéhradeckého kraje cenu Zlatý kolovrat za výsledky v oboru vytlačovaného perníku a vyřezávání perníkových forem.
Jeho řezbářským učitelem je Ing. Oldřich Kvapil, který formy na perník vyřezává od roku 1966.
V roce 2003 obdržel za svoji dlouholetou řezbářskou práci titul "Nositel lidové tradice", který uděluje Ministerstvo Kultury České republiky. Oldřich Kvapil je rovněž držitelem ocenění Zlatý kolovrat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová