Poslední naši formíři pro modrotisk Milan Bartoš a Jaroslav Plucha. Mistři práce s kovem a dřevem
Milan Bartoš a Jaroslav Plucha ze Dvora Králové nad Labem jsou našimi posledními formíři pro výrobu modrotisku. Jsou tedy jedinečnou součástí řemesla, které bylo v roce 2018 zapsáno do seznamu nehmotného světového dědictví UNESCO.
Za mistry práce se dřevem i s kovem, vyznamenanými letos titulem Nositel tradic lidového řemesla, se vydáme na návštěvu s Eliškou Pilařovou.
Čtěte také
V Expozici textilního tisku ve Dvoře Králové nad Labem si lidé mohou vyzkoušet práci s tiskařskými formami. Prohlédnou si tam zároveň celoživotní dílo dvou místních řezbářů Milana Bartoše a Jaroslava Pluchy, kteří letos získali ocenění od ministerstva kultury. Nositeli tradice lidových řemesel se stali díky výrobě tiskařských forem na modrotisk.
Bez jejich umu by nebylo možné pokračovat v tradičním tisku, formy totiž umí nejenom vyrobit, ale i opravit.
Formy a textil musí jít spolu dohromady
„Ano, to musí jít dohromady. Protože když nebude návrháře a formíře, jako my, že vyrobíme a opravíme formu, tak prostě nebude modrotisk. Jelikož ho nebudou mít čím tisknout," vysvětluje Milan Bartoš.
V čem je modrotisk tak specifický?
„Právě v jeho originalitě. Co tiskař položí formu, tak každý její otisk je originálem. A to nejde strojově nahradit. Ve spodní části formy je měkké dřevo a tohle je už hruška. Ovšem tato forma ještě není dodělaná," říká Milan Bartoš, který drží v rukou rozdělanou formu na modrotisk.
Čtěte také
„A tuto krásnou formu dělal Jaroslav Plucha, navztekal se na ní neskutečně. Protože dostal do rukou vlastně takový doslova rozpadlý perník. Takže tohle musel udělat nové, gryfy musel vyrobit nové. Je to natřené dřevo, proto se musíme snažit formu co nejvíce odlehčit. Protože tiskařka, když bude osm hodin tisknout, tak jí to dá pěkně zabrat."
Forma obsahuje snad tisíce jehliček, které vytváří krásné, droboučké květy. Jak dlouho řezbáři trvá, než se taková forma vyrobí nebo opraví?
„Konkrétně tato forma zabrala Jaroslavovi zhruba měsíc práce."
Kdo by chtěl spatřit dílo dvou vynikajících dvorských řezbářů na vlastní oči, tak může navštívit stálou Expozici textilního tisku ve Dvoře Králové nad Labem. Techniku modrotisku si tu dokonce mohou návštěvníci sami vyzkoušet.
Související
-
Víte, co bylo jedním z nejstarších řemesel, která kvetla v podhůří Orlických hor? Modrotisk!
Modrotisk se na sklonku loňského roku dostal na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Jde o technika k potištění látek, která dodnes zdobí kroje na Moravě.
-
Modrá je dobrá - modrotisk a keramika
Modrotisk je speciální technika tisku takzvanou rezervou a barvení za studena. Neznamená to ale, že modrotisk je jen modrý.
-
Modrobílé vzory, jejichž tradice odolává času - to je modrotisk
Snad v každém větším městě Čech a Moravy se v minulých třech staletích vyráběl modrotisk. Do tajů jeho vzniku, umění řezby forem i bohatství starých i současných vz...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.