Modrobílé vzory, jejichž tradice odolává času - to je modrotisk
Snad v každém větším městě Čech a Moravy se v minulých třech staletích vyráběl modrotisk. Do tajů jeho vzniku, umění řezby forem i bohatství starých i současných vzorníků zavede zájemce výstava, otevřená v jilemnickém muzeu.
S jeho ředitelem Janem Luštincem i s Vlastimilem Havlíkem, ředitelem Muzea textilu v České Skalici, které zapůjčilo řadu zajímavých exponátů, obdivovala krásu modrotisku i redaktor Eliška Pilařová.
Modrotisk je negativní tisk spočívající ve vykrytí zvoleného vzoru rezervážní směsí, která zabrání proniknutí barvy k textilu. Původně se k obarvení indigem, importovaným přírodním barvivem, používala zákazníky donesená domácí lněná plátna, ve druhé polovině 19. století lněná a bavlněná plátna přímo z továren.
Od konce 18. století pronikal modrotisk do lidových krojů, jeho obliba vzrostla hlavně v 19. století. Pro některé oblasti jako např. Horácko nebo Valašsko se stal typickým materiálem.
V 19. století byla modrotiskařská dílna snad v každém malém městečku, ve 20. století jich začalo ubývat, dodnes jsou v Česku v provozu pouze dílny v Olešnici a ve Strážnici.
Návštěvníci se v Krkonošském muzeu v Jilemnici seznámí nejenom s historií a výrobou těchto oblíbených textilií, ale ručně vyráběný modrotisk si zde mohou i zakoupit.
Půvabná výstava potrvá až do 6. září 2015.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Úřad Netanjahua tvrdí, že Hamás ustupuje od některých částí dohody o příměří a vytváří ‚krizi‘
-
Únosy a vraždy, o kterých se vědělo předem. Detaily případů, kvůli nimž změnil billboardový boss identitu
-
Něco se dalo udělat jinak, komentuje první inkasované góly Kinského jeho bývalý trenér Shejbal
-
Oznámení o muži se zbraní si vyžádalo uzavření ulice a policejní manévry. Jednalo se technika komunikací