Fotka prababičky vypadá i po 150 letech stejně, digitální fotky vyblednou, říká fotograf Robert Vano

Návštěva u světového fotografa Roberta Vana. Pořad pro vás připravila Jiřina Šmídová
Robert Vano pochází z jihoslovenského městečka Nové Zámky, kde se v roce 1948 narodil, ale coby 18letý emigroval. V Americe se vyučil kadeřníkem a nakonec se proslavil v New Yorku jako fotograf.
Čtěte také
Před jeho hledáčkem stály nejslavnější modelky i herecké legendy, jeho fotografie zdobily titulní stránky renomovaných módních časopisů. V umělecké fotografii ho ale proslavily mužské akty.
Počátkem 90. let minulého století se vrátil do vlasti a dnes žije v Praze. Bez fotografie si neumí život představit „ Fotograf pracuje i když je starý. Fotografuji celý život, nic jiného neumím. Kdybych celý život tančil, byl bych baletka,“ říká s úsměvem.
Stále fotografuje, vydává knihy, pořádá besedy a workshopy, předává zkušenosti mladším.
Čtěte také
„Když najdete na dně truhly fotografii své prababičky, vypadá stejně jako před 150 lety. Digitální snímky vyblednou,“ říká můj host Robert Vano. Jak chutná sláva za oceánem i o současných projektech si povídáme v pořadu Návštěva.
Fotograf Robert Vano, který od 70. let pracoval pro renomované módní časopisy, je dnes mým hostitelem. Sedíme v jeho bytě, který je zároveň malým ateliérem. A já se chci zeptat, co fotograf musí mít, co mu nesmí chybět? Talent či dobré oko? A musí být modelky opravdu krásné, nebo z nich tu krásu teprve vypíchne dobrý fotograf?
Fotografie jsou díky technice uchované vzpomínky, tak věříme, že povídání nad zašlými i čerstvými obrázky bude pro všechny příjemné. Hezký poslech přeje Jiřina Šmídová.
Související
-
Fotograf Petr Kleiner: Existují jen dva druhy snímků, dobré a špatné. A je jedno, čím byly pořízeny
Naším hostem je Petr Kleiner, fotograf z Hradce Králové. Představit jej můžeme i jako cestovatele, fanouška moderních technologií a lektora, který učí práci tvorbu grafiky.
-
Jsou lidé, kteří milují tichou atmosféru hřbitovů. Patří mezi ně divadelník a fotograf Miloš Dvořák
Před desítkami let založil Činoherní studio Ústí nad Labem a s Pavlem Fialou Kladivadlo, kde se potkával se slavnými osobnostmi. Teď známá jména vyhledává na náhrobcích.
-
Když se setmí, jsou všechny benzínky fotogenické! Ani nemusí sněžit, směje se fotograf Tomáš Havrda
Teď budeme blahopřát! A to k vítězství v jedné z nejprestižnějších světových fotografických soutěží, což se povedlo trutnovskému fotografovi Tomáši Havrdovi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka