Modré z nebe i z ateliéru! Bez forem by nebylo modrotisku, shodují se formíři otec a syn Bartošovi
Textilní tiskařská technika modrotisk, je už několik let na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Dnešní Návštěva bude také o modrotisku, ale především o řemesle, bez kterého by se tahle úžasná technika neobešla. Otec a syn Bartošovi ve staré dílně ve Dvoře králové nad Labem opravují i tvoří nové tiskařské formy.
Čtěte také
Formíři Milan a Tomáš Bartošovi opravují staré, ale tvoří i nové tiskařské formy na modrotisk ve své dílně po předcích ve Dvoře Králové nad Labem i v novém ateliéru modrotisku v Jaroměři Josefově.
K vyprávění s vůní klihu, dřeva i barev vás zve redaktorka Jiřina Šmídová.
Modré z nebe i celý modrotiskový ateliér si můžete prohlédnout v umělecké kolonii v Jaroměři Josefově.
Ministerstvo kultury České republiky zapsalo výrobu modrotiskových forem na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.
Čtěte také
Formy jsou základní pomůckou pro tiskaře a slouží k negativnímu potiskování při výrobě modrotisku.
Tradiční metoda zdobení textilu, známý modrotisk, je už několik let i na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
Pro Českou republiku jde již o šestou položku na seznamu nehmotného kulturního dědictví. Naposledy byla v roce 2016 přijata společná nominace se Slovenskem na zápis loutkářství. Dále je na listině také sokolnictví, slovácký tanec verbuňk, masopustní obchůzky a masky na Hlinecku a jízdy králů na jihovýchodě České republiky.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.