Modré z nebe i z ateliéru! Bez forem by nebylo modrotisku, shodují se formíři otec a syn Bartošovi

20. březen 2025

Textilní tiskařská technika modrotisk, je už několik let na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Dnešní Návštěva bude také o modrotisku, ale především o řemesle, bez kterého by se tahle úžasná technika neobešla. Otec a syn Bartošovi ve staré dílně ve Dvoře králové nad Labem opravují i tvoří nové tiskařské formy. 

Čtěte také

Formíři Milan a Tomáš Bartošovi opravují staré, ale tvoří i nové tiskařské formy na modrotisk ve své dílně po předcích ve Dvoře Králové nad Labem i v novém ateliéru modrotisku v Jaroměři Josefově.

K vyprávění s vůní klihu, dřeva i barev vás zve redaktorka Jiřina Šmídová.

Modré z nebe i celý modrotiskový ateliér si můžete prohlédnout v umělecké kolonii v Jaroměři Josefově.

Ministerstvo kultury České republiky zapsalo výrobu modrotiskových forem na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.

Čtěte také

Formy jsou základní pomůckou pro tiskaře a slouží k negativnímu potiskování při výrobě modrotisku.

Tradiční metoda zdobení textilu, známý modrotisk, je už několik let i na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Pro Českou republiku jde již o šestou položku na seznamu nehmotného kulturního dědictví. Naposledy byla v roce 2016 přijata společná nominace se Slovenskem na zápis loutkářství. Dále je na listině také sokolnictví, slovácký tanec verbuňk, masopustní obchůzky a masky na Hlinecku a jízdy králů na jihovýchodě České republiky.

autoři: Jiřina Šmídová , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.