Také na vitamíny a doplňky stravy pojďte se zdravým selským rozumem. Důležitý je i pohyb a otužování
Dnešní radioporadna je věnována vitaminům a také doplňkům stravy především pro seniory. Blíží se období plískanic, kýchání, viróz či nachlazení. Má tedy smysl sáhnout hlouběji do peněženky a začít se ládovat, jak se říká, vitamíny? Odborníci tvrdí, že se nemáme cpát vitamíny bez rozmyslu.
Proto jsme dnes do studia pozvali odbornici PharmDr. Ivanu Lánovou z Benu lékárny, členku představenstva České lékárnické komory. Se začátkem podzimu se na nás valí mnoho reklam, co všechno máme za vitaminy a potravinové doplňky kupovat, abychom byli zdraví. Už neplatí, že ovoce a zelenina hrají prim? Jak vy na to nahlížíte?
Na vše nahlížím takovým tím zdravým selským rozumem. Pokud člověk má pestrou a vyváženou stravu s dostatečným příjmem vitamínů a minerálů, tak bych se opravdu zaměřila pouze na to, co nám v naší stravě chybí.
Pokud máte pestrou a vyváženou stravu s dostatečným příjmem vitamínů a minerálů, tak se zaměřte pouze na to, co ve stravě chybí.
PharmDr. Ivana Lánová, členka představenstva České lékárnické komory
U starších lidí to bude pravděpodobně trošku jinak, protože možná nepřijímají tolik stravy, kolik by bylo záhodno. Souvisí s tím i vitamíny, které se hůře vstřebávají?
Je to způsobeno tím, že senioři jsou opravdu více postiženi nedostatkem vitamínů a minerálů. Je to třeba z důvodu toho, že se u nich mění stravovací návyky, nemají už takové chutě, které měli dříve. Mění se třeba i kyselost žaludku, takže dochází k jinému vstřebávání minerálů a vitamínů.
Čtěte také
Spousta pacientů užívá alespoň jeden lék na chronickou nemoc. A u hodně léků je právě důležité doplňovat některé vitamíny, protože bohužel ony léky nám snižují jejich množství. Někdy to může být i způsobeno tím, že starší pacienti už nezařazují tolik zeleniny a ovoce do svého jídelníčku. Ale může to být i způsobeno tím, že mají lidé problém s rozměněním potravy. I to může hrát roli.
Poznáme, že máme nedostatek vitamínů? Má to laik vůbec šanci sám poznat?
Nedostatky některých vitamínů se projevují různým způsobem, je to opravdu konkrétní vitamín od vitamínu. Pokud ten pacient celkově chřadne, má nějaké problémy, tak určitě doporučuji navštívit lékaře, který udělá krevní rozbor. Spoustu vitaminů a minerálů se dá zjistit právě na základě laboratorního vyšetření.
I obyčejná procházka na čerstvém vzduchu je určitě výborná. Spát třeba při otevřeném okně, zkusit se trošičku otužovat.
PharmDr. Ivana Lánová, členka představenstva České lékárnické komory
Když kolísá počasí, což teď zažíváme v tomto podzimním období, a kolísá i energie, tak si možná mnozí řeknou, něco mi chybí. Je záhodno se nad tím hlouběji zamyslet?
Co nám chybí teď možná nejvíce je vitamín D. Ten se nám přirozeně tvoří v kůži, ale jak ubývá slunečního svitu, tak se nám z čeho v té kůži tvořit. Jeho tvorba závisí nejen na množství slunečního záření, ale také ještě na jedné látce, které se říká 7-dehydrocholesterol, a právě u starších pacientů množství této látky klesá.
Čtěte také
Navíc tím, jak se tvoří vitamín D v kůži, tak u starších pacientů je i jiná morfologie kůže, je křehčí a tenčí. Starší pacient nechodí příliš na sluníčko, takže já bych se přikláněla k doplňování vitamínu D. Nejen v těch podzimních a zimních měsících, ale i v létě.
Obrátila bych se na lékárnu nebo na svého lékaře, ať vám nějaký přípravek doporučí. I lékárník, který má vysokoškolské vzdělání, velmi dobře poradí, který vitamín je pro konkrétního člověka vhodný.
Doplňky stravy. Čím levnější, tím horší. Dá se to tak brát?
To bych asi úplně takto netvrdila. Určitě nám nějak koresponduje cena s kvalitou, ale ne vždy je to úplně pravda.
Čtěte také
Dnes máme Den seniorů, tak co určitě nepodceňovat a na jaké látky se zaměřit?
Já bych nepodceňovala pohyb. Protože ten je velmi důležitý. Jsou samozřejmě pacienti, kteří nemohou vykonávat sport vrcholově, ale i obyčejná procházka na čerstvém vzduchu je určitě výborná. Spát třeba při otevřeném okně, zkusit se trošičku otužovat, to je také velmi dobré.
Není to o otužování, že se půjdu ponořit do ledové vody, ale stačí například mít pootevřené okno a nechat na sebe trošičku proudit chladnější vzduch. A hodně vitamínů a minerálů v potravě.
Doporučuje PharmDr. Ivana Lánová. Celý rozhovor si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Nemůžete v noci usnout? Zkuste osvědčenou metodu 4 - 7 - 8, zní rada magistry Ivany Lánové
Jak na zdravé spaní nám poradí PharmDr. Ivana Lánová z lékárny Benu, také členka představenstva České lékárnické komory. A trefili jsme se do horkých letních dnů a nocí.
-
Cukr, sůl, šťáva z pomerančů a převařená voda. Recept na rehydratační roztok od zkušené farmaceutky
Pokud se chystáte na dovolenou nebo na delší výlet, určitě se vyplatí mít s sebou vybavenou lékárničku, ať už budete u moře, v českých lesích nebo na cyklistickém putování.
-
Víte, co je to polypragmazie? Pokud užíváme více jak 4 léky, tak stoupá riziko interakcí mezi nimi
Co to je nadužívání léků? Jak můžeme zabránit tomu, aby mnoho seniorů nekončilo v nemocnici právě kvůli velkému množství užívaných léků? MUDr. Petr Grenar naším hostem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka