Doplňky stravy a léčivé přípravky, jaké jsou v jejich užívání rozdíly? Rady magistry Ivany Lánové

30. červenec 2024

Největší audioportál na českém internetu

Ivana Lánová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové | Foto: Milan Baják, Český rozhlas

PharmDr. Ivana Lánová na téma: vitamíny a doplňky stravy na podporu mozku a koncentrace

PharmDr. Ivana Lánová, lékárnice a odborná zástupkyně a konzultantka BENU ČR, je hostem naší radioporadny. Chceme probrat vitamíny a doplňky stravy, které podporují činnost mozku a naši koncentraci z dlouhodobějšího hlediska. Zkusíme si udělat přehled v tom, které látky jsou opravdu užitečné, nebo které jsou spíše jen reklamním lákadlem.

Čtěte také

Co prospívá naší mozkové činnosti z toho, co můžeme doplnit stravou?
Určitě je důležité vyvážená strava. Kdo se nestravuje tak, jak by měl, tak doplňovat v podstatě jakékoliv vitamíny a minerály, které chybí ve stravě. Obecně ty, které podporují činnost mozku, jsou tzv. antioxidanty. Tedy vitamín C a E, protože nám likvidují volné radikály, které ničí veškeré buňky v těle.

Našla jsem článek, kde bylo vyjmenováno 10 potravin, které pomáhají našemu mozku. Byly tam borůvky, pomeranče, ořechy, dokonce i káva jako stimulant. S tím byste souhlasila?
S tím souhlasím. Určitě ano.

Stravou můžeme část věcí ovlivnit, ale ne úplně všechno. Stres nebo nedostatek spánku a pohybu, to vše má vliv na činnost našeho mozku.
PharmDr. Ivana Lánová, lékárnice, odborná zástupkyně a konzultantka BENU ČR

A myslíte si, že pokud budeme mít vyváženou a pestrou stravu, je to dostatečný příjem všech těchto důležitých látek, abychom se udržovali stále v dobré psychické kondici?
Asi úplně ne. Stravou můžeme část věcí ovlivnit, ale ne úplně všechno. Jsou stavy, kdy má člověk nějaké problémy s pamětí a nemusí se to týkat jen starších pacientů, ale i mladších ročníků. Kdy si představíte, v jak chaotickém světě dnes žijeme, tak stres, nedostatek spánku a pohybu, to vše má za následek, že náš mozek nepracuje tak, jak by měl.

Čtěte také

Mozek potřebuje být okysličován, potřebuje mít dostatek živin, nejen vitamínů, ale především cukru. Tedy já nejsem úplně zastánce striktních diet, kde je veškerý cukr odstraněn, protože pro mozkové buňky je to potrava, bez které nemohou existovat. Všeobecně tím, jak si člověk prokrvuje mozek, přivádí do něj cukr a živiny. Čili pro mozek to je opravdu velmi důležité.

Pokud by si někdo chtěl přilepšit a pořídit nějaké vitamíny nebo doplňky stravy podporující činnost mozku a vůbec koncentraci, když s tím začít?
Já bych to brala individuálně podle toho, jak se člověk cítí. Do lékárny běžně chodí studenti, kteří ve zkouškovém období požadují nějaké preparáty, které jim pomohou k soustředění a v učení. To také v lékárně řešíme. Ale jinak obecně taková ta demence začíná s věkem 50 či 55 let a výš. Ale neříkám, že u každého pacienta.

Pokud nemám žádné problémy a chci si jen vylepšit stravu, sáhnu po doplňku stravy. Pokud už ale problémy jsou, sáhněte po léčivém přípravku.
PharmDr. Ivana Lánová, lékárnice, odborná zástupkyně a konzultantka BENU ČR

Ovšem pokud na sobě pociťujeme nějaké změny ve smyslu, že více zapomínáme, máme problémy s pamětí, nesoustředíme se, tak je určitě dobré buď vyhledat lékařskou pomoc nebo se i zastavit v lékárně.

Čtěte také

Populární jsou třeba různé energetické nápoje, nebo i jiné látky. Tedy doporučujete poradit se v lékárně.
Určitě, ať lidé přijdou do lékárny, my jim rozhodně poradíme a doporučíme i léčivé přípravky. Nejde jen o doplňky stravy, ty by měl člověk užívat ještě v momentě, kdy na sobě nepociťuje žádné velké změny.

Existují také léčivé přípravky, které jsou i bez lékařského předpisu, které může pacient užívat, když už má nějaké problémy. Ty mají schválené indikace, jsou tam přesně na ně udělané klinické studie, takže my víme, že jejich účinnost je zaručena.

Čtěte také

Tak jsme si to rozdělili na doplňky stravy a léčivé přípravky. Jaký je v nich rozdíl? A měli bychom volit tedy raději ony léčivé přípravky?
Tady opravdu záleží na tom, jak se cítíme a co nás trápí. Pokud nemám žádné problémy a chci si jen preventivně přilepšit a vylepšit svoji stravu, tak sáhnu po doplňku stravy. Pokud už ale mám nějaké problémy, tak je jistě lepší sáhnout po léčivém přípravku, který má schválené indikace. A jak říkám, některé jsou i bez lékařského předpisu.

Zlepšují paměť, jsou založeny na zlepšení prokrvení našeho mozku, ovšem tím prokrvením by se mohla zvýšit citlivost pacientů. Tedy ideální je vždy se poradit se svým lékařem, aby případně potom on určil dávku onoho léčivého přípravku. Aby v důsledku ředění krve nedošlo třeba k nějakému masivnímu krvácení.

Celou lékárnickou radioporadnu s PharmDr. Ivanou Lánovou, členkou představenstva České lékárnické komory, si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.