Správná a kvalitní strava pro naše domácí mazlíčky je důležitá. Můžete tak předejít obezitě zvířat
V radioporadně se budeme věnovat výživě, ale ne té lidské, nýbrž zvířecí. Probereme stravu pro naše kočky, ale určitě se dostaneme i ke psům. Tomu se nevyhneme, protože mezi našimi posluchači je spousta pejskařů. Naším hostem Martin Pučálka, který se zabývá výrobou krmiv pro zvířata.
Je velký rozdíl v tom, když vybíráme krmení pro psa a pro kočku? Je rozdíl v tom, co mají rádi nebo co potřebují?
Odpověď na tuto otázku by nám podle mě zabrala tak hodinu, kdybychom to rozebírali podrobně. Ale v principu se strava, zejména ta kupovaná v obchodech, nebo ta nejpoužívanější, dělí víceméně na granule a konzervy s tím, že složení u koček je podobné, nicméně kočka je striktní masožravec. Tedy potřebuje daleko víc živočišné složky, víc masa a bílkovin v krmivu.
Velký rozdíl mezi krmivem kvalitním a méně kvalitním je ve zdroji. U těch kvalitních to budou primárně živočišné zdroje.
Martin Pučálka, odborník na krmiva pro zvířata
A mají ještě jedno specifikum, že relativně málo přirozeně pijí. Proto se nejčastěji kombinují granule třeba s konzervami, protože v konzervě je 80 procent vlhkosti a tím kočka do sebe dostává vodu a tekutinu. Je zajímavostí, že třeba v přírodě divoké kočky v drtivé většině přijímají tekutiny pouze z ulovené kořisti.
Čtěte také
Podle čeho tedy vybrat pro kočku krmení, aby jí chutnalo, ale zároveň, aby obsahovalo všechno, co potřebuje?
V tom krmivu musí být převaha živočišné složky, je to aspoň 60 procent masa plus živočišné tuky. A v celkovém množství bílkovin jsme u dospělého psů v průměru 25 až 26 procent bílkovin, ale u koček nad 30 procent. Tedy to je poměrně dobrý ukazatel.
Ale velký rozdíl mezi krmivem kvalitním a méně kvalitním je v tom, že sice oba dva druhy mohou mít 30 procent bílkovin, ale záleží na tom, z jakých pocházejí zdrojů. U těch kvalitních to bude primárně z živočišných zdrojů, u těch méně kvalitních to potom může být i z rostlinným zdrojů. Co je pro masožravce určitě méně stravitelné.
Čtěte také
Kočky ale bývají mlsnější než psi. Bude tedy lepší používat granule nebo kapsičky? Dávat jim je pravidelně nebo jen na přilepšenou?
Určitě je to tak, že už kvůli příjmu tekutin se nejčastěji praktikuje to, že kočky mají volný přístup ke granulím. Trošku to vyplývá z toho, jak historických rozdílů mezi kočkou a psem. Prapředek psa, tedy vlk, byl vždy zvyklý, že uloví kořist, nacpe se a pak dva dny nejí.
Ale kočka tím, že v přírodě typicky loví menší zvířata, tak je zvyká přijímat potravu po malých částech několikrát za den. Divoká kočka v přírodě uloví třeba 15 myší denně. To znamená, že tam je daleko přirozenější nechat ji chodit si pro granule a pak jednou za den dostanou konzervu nebo kapsičku. Proto, aby dostala do sebe i vlhkost.
U kočky nemáte moc možností ovlivnit výdej energie, takže musíte prevenci před obezitou řešit na straně příjmu stravy.
Martin Pučálka, odborník na krmiva pro zvířata
Je nějaké doporučené dávkování těch granulí?
Kočky mají v naší populaci šedesátiprocentní výskyt obezity, což je docela hodně. A přináší to spoustu zdravotních rizik. Cukrovka, vysoký cholesterol, různé nemoci související s metabolickým systémem. Tedy je zapotřebí na to dávat pozor. V podstatě se to většinou omezuje na malou konzervu nebo kapsičku, které mají zpravidla 70 až 100 gramů, a pak se zbytek doplňuje v granulích.
Čtěte také
Takže kapsička a malá konzerva většinou zůstává a regulujeme to množství počtem granulí. A už jsme říkali kdysi i u psů, tam je zase důležité, aby se snížilo množství tuků v krmivu. Vybrat tedy krmivo specifické pro kastrované nebo domácí kočky, které má sice vysoké množství živočišných bílkovin, ale redukované množství tuků.
Je obezita u koček daná i tím, že se třeba méně hýbou? Máme je doma jako mazlíčky, ale psa musíme vyvenčit.
Ano, do jisté míry tomu tak je. Ale hodně za to může strava. Pokud majitelé mají tendenci zvíře překrmovat, tak potom vznikne obezita. A horší je to pak s jejím řešením, psa opravdu můžete vytáhnout víc ven, prodloužíte mu procházky a omezíte krmivo, nebo mu dáte nějaký light krmivo, kde je menší množství tuků.
U kočky nemáte moc možností ovlivnit ten výdej energie, takže to musíte řešit na straně příjmu stravy.
Celou radioporadnu týkající se správné výživy našich domácích miláčků si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Zdraví začíná v misce aneb Správná výživa domácích mazlíčků od štěněte po psího seniora
I naši čtyřnozí miláčci mohou trpět nadváhou. Obezita psů, správná krmná dávka a nevhodná strava. Jak poznám, že je pes obézní? Jaká zdravotní rizika obezita představuje?
-
S alergiemi u psů a koček vám poradí odborník na správnou...
Radioporadna - Odborník na správnou výživu psů a koček Martin Pučálka - Alergie u psů a koček. Jak zvládnout tento problém pomocí správně nastavené stravy - Zajímav...
-
Jak ovlivní výběr granulí psí výchovu? Jakým chybám se...
Radioporadna - Martin Pučálka - odborník na výživu psů - Jak výběr granulí ovlivní psí výchovu? Jakým chybám se vyvarovat v krmení, psi senioři a další témata - Zaj...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.