Endometrióza je nejčastějším gynekologickým onemocněním žen v produktivním věku. Jaká je léčba?
V radioporadně se zaměříme na endometriózu, která je nejčastějším gynekologickým onemocněním žen v plodném věku. Kvůli němu někdy ani nemohou mít děti. Léčba ale v mnoha případech existuje a my se jí budeme věnovat. Zjistíme také, jak rychle nemocných přibývá a proč se hovoří o civilizační nemoci, která se ráda vrací.
Pozvání do studia Českého rozhlasu Hradec Králové přijal gynekolog MUDr. Jiří Štěpán z gynekologického oddělení kliniky Sanus v Hradci Králové.
Mohou mít endometriózu i muži?
Z podstaty věci nemohou. Je to opravdu chronické onemocnění gynekologického rázu, kde tkáň, která je normálně umístěna v děloze, se usídlí či usadí nejčastěji někde v břišní dutině nebo na jiných orgánech dutiny břišní.
Jeden z příznaků endometriózy, a ten nejčastější, je bolestivost při pohlavním styku, i v době menstruace a výkyvů hormonálních hladin.
MUDr. Jiří Štěpán, gynekolog
Říkám si ale, že mužů se možná tato problematika také týká, protože endometrióza může kvůli bolestivosti zničit i leckterý intimní vztah.
Jeden z příznaků endometriózy, a ten nejčastější, je právě bolestivost při pohlavním styku, i v době menstruace a výkyvů hormonálních hladin, na které endometrióza, tedy ona tkáň, která je umístěna i mimo dělohu, reaguje.
Čtěte také
Jak je možné, že se dostane tkáň mimo dělohu?
Těch teorií vzniku je několik. Od narození, kdy jsou ty buňky už osídleny někde mimo orgány, než kde mají být, přes selhání imunity a dále i ve své podstatě při špatném užívání pomůcek, při menstruaci, kdy dochází k průniku buněk vejcovody do dutiny břišní, kde se ona usídlí a organismus ji nezlikviduje.
Endometrium je, jinými slovy, ona sliznice, která je důležitá v děloze. Jaký tam má význam?
Ona sliznice je důležitá především v době plodnosti ženy v reprodukčním období, kde sliznice musí vytvořit prostředí pro usazení embrya do dělohy a vlastně vytvoření těhotenství v děloze. Každý měsíc žena menstruuje a ona sliznice vlastně odchází pryč z těla a připravuje se v jiném cyklu další sliznice na možnost dalšího otěhotnění. Když se připravujeme na miminko, tak se vše hodně mění.
V minulosti ženy menstruovaly daleko méně. Možná i v této souvislosti přibývá v dnešní době žen, které bohužel trpí endometriózou?
Je to tak. Říká se, že dříve ženy menstruovaly asi desetinu toho, co mají dnes. Současná žena má asi 400 menstruační cyklů za život. Dříve to bylo tak, že žena zhruba v 17 či 18 letech otěhotněla, poté kojila, následně během 23 měsíců znovu otěhotněla a takto běžel celý její reprodukční život.
Výskyt endometriózy v rodině zvyšuje rizika toho, že dcera nebo vnučka bude mít endometriózu také.
MUDr. Jiří Štěpán, gynekolog
Dnes, jak se odkládá touha po miminku, tak těch menstruačních cyklů přibývá a je to i jeden z faktorů zvyšující pravděpodobnost výskytu endometriózy.
Čtěte také
Údajně také dívky menstruují čím dál dříve než v minulosti. Je to pravda?
O malinko dříve. Ale to není to nejdůležitější. Spíše jde opravdu o to, jakým způsobem je dnes život veden a jakým způsobem se reprodukce posouvá do vyšších stadií věku či života.
Od základní školy si pamatuji, že bolestivá menstruace byla téměř běžnou součástí dívčích životů. Je nutné, aby se ženy tímto obdobím vždy protrápily?
To je bohužel jeden ze symptomů endometriózy, který hodně ženy trápí a těžko se řeší. Ve své podstatě je řešení hlavně v podávání hormonální antikoncepce. Ale i ženy, který nemají endometriózu, mohou mít částečně bolestivost, protože dochází k určitým stažením dělohy při menstruaci. I to může u některých žen způsobovat bolest.
Většinou se pídíme, jak to měla maminka nebo babička. Je to genetická záležitost?
Výskyt endometriózy v rodině zvyšuje rizika toho, že dcera nebo vnučka bude mít endometriózu také.
Celou radioporadnu s MUDr. Jiřím Štěpánem týkající se endometriózy můžete zpětně poslouchat v našem audioarchivu.
Související
-
MUDr. Schwarz a genetické testy v těhotenství: Prokazujeme přítomnost dědičné vlohy či míru rizika
Naším hostem je MUDr. Martin Schwarz, vedoucí lékař Centra klinické genetiky a prenatální diagnostiky Prenet v Pardubicích. Naše geny v mnoha směrech prostě nezapřeme.
-
Od kdy se na ultrazvuku pozná těhotenství? Kolik vyšetření...
Radioporadna: MUDr. Ivana Kacerovská Musilová - Kolik ultrazvukových vyšetření vás čeká v těhotenství? Kdy se těhotenství pozná a je vyšetření bezpečné? Zajímavá os...
-
Gravidita po čtyřicítce? Proč ne, znáte ale rizika těhotenství v pokročilejším věku?
Primář Gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice Náchod MUDr. Marek Střecha s naší radioporadně na téma: gravidita ve vyšším věku a další otázky spojené s těhotenstvím.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.