Farmaceutka Lucie Krausová: Příslib účinků doplňků stravy je velký paradox. Neužívejme je bezhlavě
Farmaceutka a masérka Lucie Krausová hovoří na téma: doplňky stravy v celostním pohledu na zdraví
Doplňky stravy, co to vlastně je? Dnes se k doplňkům stravy můžeme dostat mnoha cestami, nemusíme vůbec chodit jen do lékárny, protože i na internetu je veliká nabídka. Ale neznamená to, že bychom měli jíst doplňky stravy úplně na všechno a pouštět se do jejich užívání bezhlavě.
Farmaceutka a masérka PharmDr. Lucie Krausová, Ph.D. hovoří v naší radioporadně na téma: doplňky stravy v celostním pohledu na zdraví.
Co vlastně nazýváme doplňkem stavy. Jaká je definice?
Možná začnu lehounce z druhého konce. Protože doplňky stravy jen těžko odlišíme od léčivých přípravků. Když přijdeme do lékárny, tak tam vidíme regály plné krabiček a škatulek. Doplňky stravy se od léčiv neliší ani svým vzhledem, ani formou, která je v tom balení. Liší se hlavně obsahem, který samozřejmě nevidíme a nejsme schopni posoudit.
Doplněk stravy slouží k doplnění látek v potravě. Nabízí se otázka, proč naše strava neobsahuje dostatek látek potřebných k našemu zdraví?
PharmDr. Lucie Krausová, Ph.D., farmaceutka a masérka
Léčivý přípravek je lék a celou jeho životní cestu od vývoje v laboratoři, přes výrobu, distribuci, uchovávání, předepisování a vydávání i registrace ošetřuje Zákon o léčivech. A jeho součástí je 10 vyhlášek, které to vše řídí a je kontrolováno Státním ústavem pro kontrolu léčiv.
Oproti tomu doplňky stravy jsou velice různorodou skupinou preparátů, které definuje Zákon o potravinách a tabákových výrobcích. Tedy je to svým způsobem potravina.
Čtěte také
Tento zákon mluví zejména o tabákových výrobcích a je k němu jedna vyhláška týkající se přímo doplňků stravy. Ta spíše říká, jakým způsobem je třeba doplňky stravy označovat, co musí být napsáno na krabičkách.
A také je tam upozornění, že doplňky stravy nejsou náhradou pestré stravy. Dále tato vyhláška obsahuje tabulky říkající, které látky není možné jako doplněk stravy použít. A to je vlastně všechno.
Proto je ona skupina doplňků stravy opravdu velice různorodá a můžeme si tam představit jak například nějakou vysušenou přírodní šťávu, která má velice blízko k přírodní potravině, tak nějaký izolovaný syntetický prvek, který už má zase svojí účinností spíše blíž k léčivému přípravku a tím, že není pro tělo přirozený.
Kdy tedy doplněk stravy potřebujeme? Je vhodný spíš jako prevence nebo až jako doprovodný přípravek k nějaké konkrétní léčbě? A co od doplňků stravy můžeme očekávat? Co nám reálně mohou přinést?
Důležitý je okamžik, kdy se rozhodujeme, že si nějaký doplněk stravy pořídíme. Většinou to bývá reakce na nějakou reklamu, protože těch je všude kolem nás spousta.
Čtěte také
Nebo to může být doporučení nějakého známého. Nebo nás k tomu může vést náš zdravotní stav, kdy ke klasické léčbě hledáme ještě další cesty, co by nám mohlo pomoci.
Něco v nás občas budí zájem si nějakým způsobem zvýšit kvalitu života, abychom se cítili lépe. Ale nedokážeme úplně říct, co nám chybí, přemýšlíme o tom, co bychom ještě snědli, aby nám bylo lépe.
Já bych řekla, že onen příslib účinků doplňků stravy je vlastně velký paradox. Protože doplněk stravy má sloužit k doplnění látek nedostatečně zastoupených v potravě nebo při jejich zvýšené spotřebě. Ovšem to není ono naše očekávání. A potom se nabízí otázka, proč tedy naše strava neobsahuje dostatek všech látek, které potřebujeme k našemu zdraví?
Celou radioporadnu s PharmDr. Lucií Krausovou, Ph.D. si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Nečekejte, že tablety a nápoje zhubnou za vás. K přípravkům na hubnutí musíte přidat také pohyb
Zatím se mezi lidmi řeší celosvětová pandemie nového viru, ale i tak se nám pomalu blíží jaro a s tím, doufejme, se nejspíš zase spustí každoroční hubnutí „do plavek“.
-
Léky, padělky a internet. Je rozdíl mezi originálními a generickými léčivy? Jiří Kotlář to ví
Mgr. Jiří Kotlář, vedoucí lékárník Fakultní nemocnice Hradec Králové, v naší radioporadně. Tentokrát na téma: rozdíl mezi originálními a generickými léčivy.
-
Nebezpečná kombinace léků s paracetamolem. Rozdíl mezi originálními a generickými léčivy
Mgr. Jiří Kotlář hostem naší radioporadny. Tentokrát na téma: nebezpečná kombinace léků s paracetamolem. Rozdíl mezi originálními a generickými léčivy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.