Nekupujte „auto v pytli“! Nejčastější chyby při koupi ojetého vozu a jak se jich vyvarovat? Poradíme

3. duben 2025

Největší audioportál na českém internetu

Nákup automobilu (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Profimedia

JUDr. Jan Langmeier, MBA na téma: jak prověřit právní stav auta při koupi. Moderuje Pavla Kindernayová

V radioporadně se věnujeme koupi ojetého automobilu. Možná jste slyšeli i o nedávném poklesu prodeje automobilů, které jsou vyráběny v Americe. Důvodem je nejen složitá situace na trhu, ale i fakt, že se objevují případy vandalství, kdy jsou tyto vozy cíleně ničeny. To je jen jeden z mnoha příkladů, jak komplikovaný může být svět automobilů.

Proto je důležité vědět, jak se vyhnout nepříjemným překvapením a zajistit si, že nekoupíme takzvaně zajíce v pytli. Jaké jsou právní aspekty koupě auta, na co si dát pozor v kupní smlouvě a jaké jsou nejčastější chyby, kterých se kupující dopouštějí? Pozvání do studia přijal zkušený právník JUDr. Jan Langmeier, MBA, který vám pomůže zorientovat se v této problematice.

Jan Langmeier ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Zažil jste někdy, že by lidi při nákupu aut ovlivňovala politická situace ve světě?
Já osobně jsem to tedy ještě nezažil a myslím si, že se máme asi relativně na co těšit. Uvidíme, jaký bude další vývoj.

Pokud je prodávající v exekuci a exekutor zatím nepřistoupil k vydání exekučního příkazu, tak to z registru vozidel nepoznáte.
JUDr. Jan Langmeier, MBA, právník

Jaké jsou základní kroky k prověření právního stavu vozidla před jeho koupí?
Těch věcí je několik. První, co bych doporučil, je zjistit si podle VINu vozidla, zda je řádně zaregistrované, jestli není kradené, jestli nemá stočený tachometr. Na to jsou už dnes i na internetu aplikace, které vyplníte a za nějaký poplatek vám to ukáže data, ze kterých poznáte, jestli tam nějaké podezření je nebo není.

Čtěte také

Jaké jsou registry a databáze, kde si lze tyto informace ověřit?
Základní registr, který provozuje stát, je registr vozidel. Tam máte údaje o všech vlastnících, o všech vozidlech. Myslím si, že je dobré samozřejmě kontrolovat si tento registr, kdy chcete kupovat, ale i když auto prodáváte, protože často se stává, že například při tom prodeji se zapomene vozidlo odhlásit.

Týká se to nejen automobilů, ale například i motorek nebo zemědělských strojů. A pak samozřejmě mohou nastat problémy s pojištěním, kdy Česká kancelář pojistitelů vymáhá třeba dlužné pojistné. Tedy určitě je dobré si toto hlídat nejen při koupi vozu, ale i při prodeji.

Jak ověřit pravost všech kódů a všeho, co potřebujeme?
VIN se ověřuje i v případě převodů u evidenční kontroly a samozřejmě normálně i na technické prohlídce. To znamená, tam by asi problém být neměl. A podle VINu vozidla potom samozřejmě zjistíte údaje v registrech.

Čtěte také

VIN je takové rodné číslo, které má každé auto?
Mělo by ho mít každé auto. VIN (Vehicle identification number - Identifikační číslo vozidla) je mezinárodně jednoznačný identifikátor motorových vozidel.

Vy jste nastínil, že může nastat problém, pokud by například automobil patřil osobě, která je v exekuci. Proto tedy doporučujete, abychom si vše o automobilu i jeho majiteli zjistili.
Určitě je to vhodné zkontrolovat. Protože zrovna oblast exekucí není dořešena v těch registrech. Registr vozidel není propojený s centrální evidencí exekucí automaticky nebo respektive propojený tak napůl. Ve chvíli, kdy už máte od exekutora exekuční příkaz k prodeji automobilu, tak by to v tom registru vozidel býti vidět mělo.

Čtěte také

Nicméně osoba, která ten automobil prodává, pokud je pouze v exekuci a zatím exekutor nepřistoupil k vydání exekučního příkazu, tak to prostě z toho registru vozidel nepoznáte. A přitom je to situace, když už nesmíte auto jako dlužník prodat. A stává se to bohužel poměrně často. Vedla se o tom diskuze na ministerstvu dopravy, ale systémové řešení zatím není.

To znamená, že zaplatíme za auto, ale nakonec jsme bez něj i bez peněz?
Je to situace, která se bohužel stává, protože pokud ten dlužník jako prodávající poruší, říká se generální inhibitorium, to znamená zákaz, a prodává ten majetek, tak je smlouva absolutně neplatná. A vám, jako kupujícímu, vlastně nezbývá nic jiného, než se domáhat vrácení peněz. Což je ovšem poměrně složité.

Celou radioporadnu se zkušeným právníkem JUDr. Janem Langmeierem, MBA týkající se koupě ojetého automobilu si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Související