Léky, padělky a internet. Je rozdíl mezi originálními a generickými léčivy? Jiří Kotlář to ví
Mgr. Jiří Kotlář, vedoucí lékárník Fakultní nemocnice Hradec Králové, v naší radioporadně. Tentokrát na téma: rozdíl mezi originálními a generickými léčivy. Léky kontra padělky na internetu.
Jaké léky se nejčastěji padělají a jak je rozpoznat od originálu?
Pharm Dr. Tereza Hendrychová, Ph.D byla hostem naší radioporadny. Téme: rizika nákupu nebezpečných léků.
Co jsou generické léčivé přípravky a jaký je rozdíl mezi originálním léčivým přípravkem a generikem? Generika jsou léčivé přípravky, které obsahují stejnou účinnou látku jako originální přípravky, ve stejném množství a mají stejnou lékovou formu. Jaký je tedy mezi nimi vlastně rozdíl?
Originální léčivé přípravky přináší na trh nová léčiva. Bez nich by nedocházelo k pokroku v léčbě, minimalizování nežádoucích účinků zavedených léků nebo léčbě dosud neléčitelných onemocnění.
Generické léčivé přípravky zajišťují dostupnost léků pro všechny pacienty v dostatečném množství a přispívají k finanční udržitelnosti zdravotního systému.
Po uplynutí doby, po kterou byl lék patentově chráněn, mohou i ostatní firmy uvádět na trh léčivé přípravky se stejnou účinnou látkou. Obvykle za výrazně nižší cenu, protože nemusí znovu vynakládat peníze na zdlouhavé a finančně náročné klinické hodnocení. Takové přípravky jsou běžně označovány jako „generika".
Originální přípravky a generika tedy nejsou zcela totožné léčivé přípravky, a proto by se generická substituce, záměna léčivých přípravků vyráběných různými firmami, měla dělat s rozmyslem.
Existují léčiva, u kterých je generická substituce nevhodná, protože by se hladina těchto léčiv neměla s časem měnit a kolísat.
Záměna léků může být nevhodná u některých pacientů. Opatrnost je na místě u jedinců, kteří trpí častými lékovými alergiemi, kteří berou víc než 5 léčivých přípravků, nebo měli v minulosti negativní reakci na generickou substituci, a také u velmi starých osob.
Celou radioporadnu s Mgr. Jiřím Kotlářem si můžete poslechnout v našem audio-archivu:
Související
-
Bylinky jsou ideální lék na podzimní nachlazení. Jak je správně sbírat, skladovat a užívat?
Ing. Jiří Pirner v naší radioporadně tentokrát na téma: bylinky na podzimní nachlazení.
-
Nebezpečná kombinace léků s paracetamolem. Rozdíl mezi originálními a generickými léčivy
Mgr. Jiří Kotlář hostem naší radioporadny. Tentokrát na téma: nebezpečná kombinace léků s paracetamolem. Rozdíl mezi originálními a generickými léčivy.
-
Nootropika - zázračné léky? Látky, které napomáhají výživě mozku. Génia z vás ale neudělají
Zlepšují práci mozku, příznivě ovlivňují psychickou vyrovnanost, odstraňují únavu, depresi a zvyšují sexuální výkonnost. Funguje to tak ale bez výjimky?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.