Léky, padělky a internet. Je rozdíl mezi originálními a generickými léčivy? Jiří Kotlář to ví

Mgr. Jiří Kotlář ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové
Mgr. Jiří Kotlář ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Mgr. Jiří Kotlář, vedoucí lékárník Fakultní nemocnice Hradec Králové, v naší radioporadně. Tentokrát na téma: rozdíl mezi originálními a generickými léčivy. Léky kontra padělky na internetu.

Jaké léky se nejčastěji padělají a jak je rozpoznat od originálu?

léky, medicína, teploměr

Pharm Dr. Tereza Hendrychová, Ph.D byla hostem naší radioporadny. Téme: rizika nákupu nebezpečných léků.

Co jsou generické léčivé přípravky a jaký je rozdíl mezi originálním léčivým přípravkem a generikem? Generika jsou léčivé přípravky, které obsahují stejnou účinnou látku jako originální přípravky, ve stejném množství a mají stejnou lékovou formu. Jaký je tedy mezi nimi vlastně rozdíl?

Originální léčivé přípravky přináší na trh nová léčiva. Bez nich by nedocházelo k pokroku v léčbě, minimalizování nežádoucích účinků zavedených léků nebo léčbě dosud neléčitelných onemocnění.

Generické léčivé přípravky zajišťují dostupnost léků pro všechny pacienty v dostatečném množství a přispívají k finanční udržitelnosti zdravotního systému.

Po uplynutí doby, po kterou byl lék patentově chráněn, mohou i ostatní firmy uvádět na trh léčivé přípravky se stejnou účinnou látkou. Obvykle za výrazně nižší cenu, protože nemusí znovu vynakládat peníze na zdlouhavé a finančně náročné klinické hodnocení. Takové přípravky jsou běžně označovány jako „generika".

Léky, tablety, prášky

Originální přípravky a generika tedy nejsou zcela totožné léčivé přípravky, a proto by se generická substituce, záměna léčivých přípravků vyráběných různými firmami, měla dělat s rozmyslem.

Existují léčiva, u kterých je generická substituce nevhodná, protože by se hladina těchto léčiv neměla s časem měnit a kolísat.

Záměna léků může být nevhodná u některých pacientů. Opatrnost je na místě u jedinců, kteří trpí častými lékovými alergiemi, kteří berou víc než 5 léčivých přípravků, nebo měli v minulosti negativní reakci na generickou substituci, a také u velmi starých osob.

Celou radioporadnu s Mgr. Jiřím Kotlářem si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

Spustit audio

Související