Bylinky jsou ideální lék na podzimní nachlazení. Jak je správně sbírat, skladovat a užívat?

16. říjen 2018

Ing. Jiří Pirner v naší radioporadně tentokrát na téma: bylinky na podzimní nachlazení. 

Jiří Pirner se léčivkám upsal před více než dvaceti lety. O svých zelených svěřencích dokáže vyprávět hodiny a ani minutu se nenudíte. V současné době pracuje jako správce bylinkové zahrady v areálu hospitalu na Kuksu.

Přes 250 let stará bylinková zahrada na Kuksu je učebnicí botaniky. A práce na ní nikdy nekončí

Bylinková zahrada v areálu hospitalu na Kuksu

Jiří Pirner se léčivkám upsal před více než dvaceti lety. O svých zelených svěřencích dokáže vyprávět hodiny a ani minutu se nenudíte. V současné době pracuje jako správce bylinkové zahrady v areálu hospitalu na Kuksu.

„Byliny se pěstují od nepaměti. Vezmeme-li třeba aloe vera, byla to rostlina, kterou užívala a pěstovala už v Egyptě královna Kleopatra. Jsou i novější druhy, které byly známy, ale které se u nás nepěstovaly. A dnes se již pěstovat dají," říká Jiří Pirner.

A doplňuje: „Kromě klasických běžných léčivých rostlin, jako je máta, meduňka a z těch květních divizna, kterou mám obzvlášť rád, jsou tam i jiné druhy, které se u nás dají pěstovat. Ať už jsou to adoptogenní rostliny, které pomáhají harmonizovat organismus a dají se užívat jak čerstvé, tak potom jako přípravky, buď formou nálevu, odvaru nebo tinktury. Ale zejména ty, které se dají užívat přímo. Buď preventivně nebo při nějakém onemocnění."

Celou radioporadnu s Ing. Jiřím Pirnerem o bylinkách si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...