Jak přizpůsobit zahradu oteplování klimatu? Alfou a omegou je u zahrádkaření organická hmota v půdě
V radioporadně si povídáme o tom, jak správně pečovat o naše zahrady. Naším hostem je Miroslava Dostálové z územního sdružení Svazu zahrádkářů v Hradci Králové. I dnešní horký den nám ukazuje, jak moc zahrady potřebují vodu. A jak bychom tedy měli zahrádky smysluplně využívat.
Prvním takovým základem, přímo alfou a omegou, je při zahrádkaření organická hmota v půdě. Protože bez ní není půda schopna vodu zadržet. To znamená, že bychom měli kompostovat, a zarývat, pokud se nám poštěstí a budeme mít k dispozici chlévskou mrvu, budeme každých 3 až 5 let. Nebo také trus drobných domácích zvířat, třeba drůbeže, je také dobré zarýt do půdy.
Pokud jsme nuceni použít vodovodní vodu, tak je důležité ji nechat odstát, aby z ní vyprchal chlór. A kromě toho se voda také předehřeje.
Miroslava Dostálová, územní sdružení Svazu zahrádkářů v Hradci Králové
Kdo nemá štěstí ani na jedno, tak pak použije zelené hnojení. Tedy veškerý takzvaný odpad ze zahrady, všechny natě, na podzim zaryje do půdy. To nám tam také organickou hmotu dodá. Tady je ale nutné upozornit, že tam nedáváme kvetoucí plevele, protože i v zemi mohou dojít a vytvořit semena. A pochopitelně rostliny se semeny také nepatří do zeleného hnojení.
Čtěte také
Jaké platí zásady péče o zahrádku a pěstování zeleniny v extrémně teplém počasí?
Konkrétně u zeleniny mnoho vody neušetříme. Zelenina je nejnáročnější na zálivku z celé zahrady. Ale budeme se snažit zalévat alespoň tak, aby všechny rostliny veškerou vodu, kterou do půdy dodáme, využily. Aby se zbytečně neodpařovala do vzduchu.
Můžeme tedy buď zalévat večer nebo brzy ráno. Já upřednostňuji zálivku ráno, protože zem se v noci ochladí a rostliny tak neutrpí při zalévání tepelný šok. Je to lepší než večer, kdy je zem rozpálená. A vydatně zaléváme, nekropíme pouze po povrchu.
Když tedy zalijeme celý půdní profil, kam sahají kořeny rostlin, tak tam se přeci jen voda nějakou dobu udrží. Když jen pokropíme povrch, velice rychle se voda odpaří. A především se budeme snažit využívat dešťovou vodu. To znamená, že ji chytáme do barelů. Protože to je úplně nejlepší zálivková voda.
Voda při zálivce nesmí být studená. Některé rostliny, jsou na to velmi citlivé. Zvláště paprika je na chlad a průvan velice choulostivá.
Miroslava Dostálová, územní sdružení Svazu zahrádkářů v Hradci Králové
Pokud jsme nuceni použít vodovodní vodu, tam už je to trochu složitější. Protože je v ní jednak chlór, který většina rostlin netoleruje. Proto je velmi důležité nechat takovou vodu odstát, aby z ní chlór vyprchal. A kromě toho se tak voda také předehřeje, že potom nebude při zálivce tak studená.
Další důležitou záležitostí je okopávka
Okopávku nesmíme podceňovat. Okopávat bychom měli vždy po nějakém větším dešti, jak jen trochu povrch země oschne. Protože tím pádem se přeruší kapiláry v půdě a nedochází k odpařování vlhkosti ze zeminy. Vláha, která spadla za deště, přeci jen nějakou dobu v půdě zůstane.
Čtěte také
Kolik tedy vody na zálivku použít? Například rajčata zalévat jednou za několik dní a více, nebo častěji a méně?
V tom je samozřejmě podstatný rozdíl. Pravidelnou a vydatnou závlahu, to ale neznamená, že půdu přemokříme a rozbahníme, potřebují okurky, cukety, dýně a samozřejmě i kořenová, košťálová i listová zelenina. Protože pokud bychom nezalévali pravidelně, tak pak dochází k praskání kořenů mrkve, petržele i celeru.
Nejlépe, když si vždy uděláme zkoušku a takových 10 nebo 15 centimetrů vyhrábneme zeminu a podíváme se, jak je půdní profil provlhčený.
Čtěte také
Opak ovšem platí u některých rostlin, plodové zeleniny, jako jsou právě papriky a rajčata. Tam naopak potřebujeme střídat období vlhka a sucha. Takže zase zavlažíme celý půdní profil a takto zaléváme po dobu asi jednoho týdne. (7-10 dní) A potom zase stejnou dobu necháme půdu vyschnout.
Tam je zapotřebí, aby se ke kořenům dostal vzduch. Protože jinak začínají odumírat konečky jejich kořenů. A voda při zálivce nesmí být studená. Některé rostliny, zejména fazole, paprika a okurka jsou na to velmi citlivé. Zvláště paprika je na jakýkoliv chlad a průvan velice choulostivá.
Celou zahrádkářskou radioporadnu s Miroslavou Dostálovou z územního sdružení Svazu zahrádkářů v Hradci Králové si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Zahrada je potěšení, ale i práce a zkušenosti. Rada začátečníkům: zbytečně si nic nekomplikujte
Ne každý je od přírody zahradním specialistou, a přesto touží po vlastní zahradě. I péče o pozemek ovšem vyžaduje pár základních znalostí.
-
Jak pečovat o zahradu v létě? Luděk Hojný vám poradí s...
Radioporadna - Luděk Hojný - Péče o zahradu v létě - Zahrada Harta - Zajímavá osobnost je Hostem Radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové každý všední den po 1...
-
Radioporadna: Krásný trávník vyžaduje vaši péči i trpělivost,...
Radioporadna - František Hlubocký - péče o zahradu a naše trávníky - Zajímavá osobnost je Hostem Radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové každý všední den po 11...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.