Zázrak medicíny. Kardiostimulátor lidský život prodlouží a dodá kvalitu, říká biomedicínský inženýr

31. říjen 2024

Radioporadna zaměřená na kardiostimulátory. Každý rok je lékaři voperují 10 tisícům pacientů. Je potřeba je nějak nastavit? A jak ho užívat správně? Je přístroj chráněn i před hackery, aby nám ho nevypnuli? O tom všem si povídáme s biomedicínským inženýrem Jakubem Stříteckým z Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Považujete kardiostimulátor za zázrak medicíny?
Určitě ano. Je to přístroj, který lidem pomáhá žít, zlepšuje jim kvalitu života a prodlužuje život. Takže v tomto směru je to jistě zázrak.

Kardiostimulátor dostane každý, kdo ho potřebuje. Nejsou tam žádná finanční omezení. Je to dnes naprosto běžný medicínský výkon.
Jakub Střítecký, biomedicínský inženýr Fakultní nemocnice v Hradci Králové

Máme spoustu inspirativních příběhů lidí, kteří tento přístroj potřebovali. Třeba čtyřicetileté paní Marii pomohl stabilizovat srdeční rytmus a ona začala po několika měsících od operace dokonce i běhat maratony.
Tak to není úplně běžný případ, protože většinou kardiostimulátor dostávají starší lidé, kteří už maratony neběhají, ale není to úplně ojedinělý případ. Prostě se stává, že tam je jakási porucha srdečního rytmu a když to srdíčko bije pomalu, tak přečerpá málo krve a celý organismus funguje pomaleji.

Čtěte také

Tudíž nemohou se ti pacienti pohybovat, nemohou dělat, co by chtěli dělat. A když jim ten rytmus napravíme, zrychlíme jim srdíčko pomocí kardiostimulátoru, tak se to čerpání krve může stát téměř normálním. Potom samozřejmě mohou ti lidé běhat i maratony.

Lidé přijdou s tím, že jsou unavení, nevýkonní, že se špatně pohybují, jsou brzy zadýchaní, musí například zůstat stát v mezipatře, když chtějí vyjít jedno patro. A když se zjistí, že ta porucha je napravitelná kardiostimulátorem, tak se jim přístroj voperuje, vhodně se nastaví, a ti lidé ožívají. Takových příběhů je spousta a všechny jsou vlastně stejné.

Kdyby to tak fungovalo i na běžnou únavu.
To by bylo krásné, ale to zase ne. Ne každá únava je způsobena pomalým chodem srdíčka.

Pacienti chodí na pravidelné kontroly a my s přístrojem bezdrátově komunikujeme. Má spoustu parametrů, které můžeme upravit a optimalizovat.
Jakub Střítecký, biomedicínský inženýr Fakultní nemocnice v Hradci Králové

Kdo u nás běžně kardiostimulátor dostává?
Dostane ho každý, kdo ho potřebuje. Na to jsou přesná indikační kritéria, lékaři je mají sepsaná v doporučeních a tato terapie nemá omezení, až samozřejmě na nějaké úplně krajní meze. Přemýšlí se o tom, teď to bude znít možná trošku zle, jestli má smysl ten kardiostimulátor někomu operovat, zda mu vůbec zlepšíme kvalitu zbytku života.

Čtěte také

To je možná jediné omezení, ale jinak finanční omezení není žádné. Je to dnes naprosto běžný medicínský výkon.

Je tam stanoven nějaký pořadník?
Není tam žádný pořadník. Pokud někde nějaký krátký pořadník v řádu několika dnů, maximálně týdnů, vzniká, tak je to spíše kapacitou toho lékařského pracoviště.

Pojďme jednoduše popsat ten malý zázrak medicíny. Co to vlastně kardiostimulátor je?
Kardiostimulátor si můžeme představit jako plechovou krabičku, pouzdro je z titanu nebo slitiny titanu a má epoxidovou hlavu s konektorem. Do toho konektoru se připojí 1 až 3 elektrody podle toho, který typ kardiostimulátoru zvolíme.

Čtěte také

A v principu přístroj funguje tak, že když chceme mít srdeční frekvenci například 60 za minutu, to znamená každou jednu vteřinu se nám srdce stáhne a vypudí krev do těla, tak kardiostimulátor nastavíme na tuto frekvenci a on hlídá, jestli se každou jednu vteřinu srdce stáhne. V případě, že se nestáhne, tak dodá impuls a donutí naše srdce, aby se stáhlo.

Takže přístroj musí být, podobně jako vše, co v životě používáme, správně nastaven, aby fungoval tak, jak má. Pro každého člověka se nastavuje individuálně. Pacienti chodí na pravidelné kontroly a bezdrátově komunikujeme pomocí takové speciální antény nebo pomocí programovací hlavy s tím přístrojem. Ten má spoustu parametrů, které můžeme upravit a optimalizovat.

Jakub Střítecký a Pavla Kindernayová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celou radioporadnu o kardiostimulátorech s Ing. Jakubem Stříteckým, biomedicínským inženýrem Fakultní nemocnice v Hradci Králové, si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související