Mají obrovské zkušenosti, jsou loajální a nebojí se práce. Lidé 50+ mají své místo na trhu práce
Máte pocit, že jste se minuli povoláním? Nebo byste rádi zkusili něco nového? Případně po letech na jednom pracovišti začínáte narážet na vlastní limity? Pak by vás mohla oslovit nabídka rekvalifikací. Vzdělávejte se a buďte v kurzu, to je motto kurzu, který má podpořit naše šance na trhu práce.
Kdo má nárok na rekvalifikace, jak se oprostit od všech obav, kde najít na vzdělávání čas? O tom všem si povídáme s ředitelem Úřadu práce pro Královéhradecký kraj Martinem Horákem.
Změna je život. Souhlasíte?
Určitě.
Rekvalifikace nebo obecně vzdělávací kurzy nemají charakter klasického vzdělání, ale umožňují zvýšit a zdokonalit znalost každého.
Mgr. Martin Horák, ředitel pobočky Úřadu práce v Hradci Králové
Konzervativní lidé se snaží vydržet celý život na jednom místě, mají obavy, že selžou, když budou muset dělat něco jiného. Nejsou rekvalifikace tak trošku i o odvaze?
Možná trochu ano, ale ono to nemusí nutně souviset jen se změnou zaměstnání. Protože přeci jen, i když jste na jedné pozici třeba 20 let, já se přiznám, že jsem také konzervativní člověk v tomhle ohledu, ale nároky na tu určitou profesi se prostě mění. Takže abyste vůbec mohla na té pozici zůstat, tak se potřebujete během celého života vzdělávat.
Čtěte také
A rekvalifikace nebo obecně vzdělávací kurzy jsou kurzy, které nemají charakter klasického vzdělání, ale umožňují zvýšit a zdokonalit znalost či dovednost pro de facto každého. Dnes už to nejsou kurzy určené pouze pro nezaměstnané, ale v podstatě pro celou veřejnost.
Je nějaký rozdíl mezi rekvalifikací a vzdělávacím kurzem?
Ano, v současné době probíhají na Úřadu práce vzdělávací kurzy financované z Národního plánu obnovy, které jsou zaměřené zejména na digitální dovednosti a nemají charakter rekvalifikací. A liší se ve dvou ohledech. První je ten, že se nejedná o akreditované kurzy, to znamená, že kurz si může vymyslet v podstatě téměř každý a nemusí si je nechávat schvalovat před akreditační komisí, to je plus.
Rekvalifikační kurzy a vzdělávání obecně je dnes rozprostřeno velice široce a snažíme se mířit v podstatě na celou populaci.
Mgr. Martin Horák, ředitel pobočky Úřadu práce v Hradci Králové
Na druhou stranu si tam musí účastnit takového kurzu hradit 18 procent nákladů sám. Ale i tak si myslím, že těch 82 procent financovaných ze státního rozpočtu, respektive z Národního plánu obnovy, je pěkná částka.
Čtěte také
Jsou nějaké skupiny lidí, na které rekvalifikační kurzy úřadů práce vyloženě cílí?
Prioritou Úřadu práce je pomáhat těm lidem, kteří si sami úplně pomoci nemohou. Tedy jsou to skupiny nějakým způsobem handicapované, ať už z hlediska věku, z hlediska péče o dítě či z hlediska zdravotního stavu a podobně, Nicméně rekvalifikační kurzy a vzdělávání obecně je dnes rozprostřeno velice široce a snažíme se mířit v podstatě na celou populaci.
Padesátileté ženy, to je taková skupina, která patří k těm ohroženým?
Určitě ano. Jednak věkem, ale může to být i pohlavím. I když dnes už si myslím, že takový problém není zdravotní stav, který často s vyšším věkem bývá. I když je pravda, že zejména starší generace mívá problém například s digitálními technologiemi. Takže na to se snažíme také změřit.
Svět nestojí, ale běží. A aby nám neutekl, tak se musíme také měnit a vyvíjet. Součástí toho je prostě celoživotní vzdělávání.
Mgr. Martin Horák, ředitel pobočky Úřadu práce v Hradci Králové
Vše se postupně modernizuje a digitalizuje, takže logická cesta vede přes webové stránky. Dnes skutečně každý, kdo má zájem o vzdělávání, se může podívat na webové stránky, na adresu jsem v kurzu a prostřednictvím e-shopu si může vybrat jakýkoliv kurz, který se mu líbí.Čtěte také
Přispívá tedy stát na kurzovné?
Ano, obecně se dá říci, že rekvalifikační kurzy jsou pro účastníky zdarma. Existují třeba zaměstnanecké rekvalifikace, kde hradí část zaměstnavatel a část i klient. Ale obecně se skutečně dá říci, že naprostou většinu rekvalifikačních kurzů hradí plně Úřad práce v případě zabezpečovaných rekvalifikací, to znamená těch, které si nevybírá klient sám, ale pošleme jej tam.
Tam se dokonce hradí přímé náklady, jako je cestovné a stravné a poskytuje se podpora při rekvalifikaci. A naše zkušenosti ukazují, že čím dál klesá důležitost toho, jakou odbornost ten člověk na začátku měl. Daleko důležitější je schopnost se učit novým věcem, pružnost přizpůsobení se.
Čtěte také
Proč by měli mít zaměstnavatelé zájem také i lidi nad 50 let?
Protože mají obrovské zkušenosti, protože jsou to často loajální zaměstnanci a nebojí se práce. Na rozdíl od některých mladých.
A vzkaz pro všechny, kteří třeba sbírají odvahu, proč se do rekvalifikací pustit?
Svět nestojí, ale běží. A aby nám neutekl, tak se musíme také měnit a vyvíjet. Součástí toho je prostě celoživotní vzdělávání. To je dnes na západ od nás naprostou samozřejmostí, ať už lidé mění zaměstnání nebo se prostě v rámci své práce posunují. A to platí i u nás. Ať už to uděláte formou online kurzu nebo můžete přijít k nám na Úřad práce a my vám určitě pomůžeme.
Celý rozhovor Pavly Kindernayové s ředitelem Úřadu pro Královéhradecký kraj Martinem Horákem nejen o rekvalifikačních kurzech a odvaze se vzdělávat, si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Terénní učitelka Petra Dočkalová: V každém věku je prostor pro učení a novinky přijmout do života
V radioporadně vítám terénní učitelku Petru Dočkalovou. Dnes se ale zaměříme na nás dospělé, protože Petra jezdí nejen za dětmi, ale i za staršími lidmi.
-
Cílem učení má být tvořivost. Vzdělávání je pochopení toho, jak funguji při úspěchu nebo neúspěchu
Vysvědčení se blíží. Také jste každý rok cítili mírné chvění jak všechno to snažení, někdy i nesnažení, dopadne? Nejsou očekávání rodičů přehnaná a děti zavaleny strachem?
-
Škola připravuje naše děti na budoucnost. Klíčová bude jejich schopnost zvládat a přijímat změny
Na co má škola klást důraz a co rozvíjet, aby naši potomci žili plnohodnotně? Jaké jsou přednosti alternativního a klasického vzdělávání? Co způsobuje dětem stres ve škole?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.