Indičtí běžci potřebují větší prostor, přístup k vodě a chov v hejnu. Rádi šmejdí v posekané trávě
V dnešní radioporadně se budeme věnovat chovu domácích zvířat. Konkrétně indičtí běžci, plemeno těchto kachen, to je naše téma. Více nám o jejich chovu řekne Ing. Alice Votavová ze Zemědělské akademie v Hořicích na Jičínsku.
S kolegy v rozhlase jsme se shodli, že jsme vlastně o indických běžcích slyšeli jen v souvislosti s tím, že sbírají a žerou slimáky Ale ono to asi nebude až tak jednoduché. Pojďme nejprve říci, odkud se k nám tohle plemeno kachen dostalo.
Indický běžec je tzv. nosné plemeno kachen, to znamená, že je vyšlechtěné pro produkci vajec. Pochází z jihovýchodní Asie, do Evropy dovezli jej Holanďané a Britové, kteří ho vyšlechtili do současné podoby. Je to taková lehká kachna, kačer má do 2,5 kilogramů, kachna méně jak dvě kila.
A původně, jak jsem řekla, byl tento druh vyšlechtěn pro produkci vajec, protože kachní vejce mají větší žloutek než slepičí, takže se docela dobře dá využít v cukrářské výrobě nebo v pekárenství. Na první pohled rozlišíte slepičí vejce od kachního. Je mírně větší a má i takovou nazelenalou, porcelánovou barvu skořápky.
Na první pohled rozlišíte slepičí vejce od kachního. Je mírně větší a má i takovou nazelenalou, porcelánovou barvu skořápky.
Ing. Alice Votavová, Zemědělská akademie v Hořicích
Já bych ale doporučovala u těch kachních vajec, to bych chtěla zdůraznit, důkladnou tepelnou úpravu. Ale v dnešní době idé chovají indické běžce často jako mazlíčka na údržbu zahrádky od drobných škůdců hmyzích, případně od plžů a mlžů.
Čtěte také
Mohou se chovat i na maso?
Primárně na maso určitě ne, ale z vlastní zkušenosti můžu říci, to jejich maso není příliš tučné a jíst se rozhodně dá.
Když jsou to běžci, běhají rychle? Nebo proč se jim tak říká?
Oni mají takovou vzpřímenou postavu. Tučňákovitý postoj se tomu říká. A opravdu toho naběhají mnohem více než normální kachna. Pokud by si je někdo chtěl pořizovat, tak oni potřebují prostor, potřebují výběh. A je důležité zdůraznit, že by se tohle zvíře nemělo chovat samotné. Minimálně dvě, lépe tři, protože oni se drží v hejnu, které se pohybuje a šmejdí po zahradě.
Dokonce jsem slyšela, že je využívají chovatelé border kolií, když pro ně nemají vyžití. Kdy nemají stádo ovcí, tak pasou indické běžce.
Čtěte také
A může být i takový domácí mazlíček, je to znát i na jejich povaze. Dají se ochočit, nechají se pohladit?
Trvá to tedy dlouho a je to hodně o trpělivosti. Tedy ne že by se mazlili, nechali hladit, to ne, ale přijdou. Když si s tím někdo dá práci, tak ochočit se dá leccos. A mají ještě jednu výhodu, žijí poměrně dlouho.
Co takové kachny všechno potřebují? Výběh už jsme zmiňovali. Jak ale velký a co by v něm mělo být k jídlu?
Uvádí se, že potřebují prostor minimálně 700 m2 pro jeden pár. Ale pokud jich máte více, tak rozhodně přes 1000 metrů čtverečních travnatého prostoru. Oni rádi šmejdí v trávě, ideálně, když je sekaná. Neradi chodí do hluboké trávy.
A je důležité, aby tam měli vodu. Nejsou sice tak nároční, jako kachna nebo husa, na vodu, ale přeci jen ji také potřebují. Můžete třeba tři přepravky na maso rozmístit po zahradě a často v nich vodu měnit. Aby se mohli okoupat. A také každé sousto zapíjejí, takže potřebují někde v blízkosti vodu. A samozřejmě velký prostor.
Nejsou to stoprocentní masožravci, ale velkou část jejich stravy tvoří maso, což jsou vajíčka nebo drobní i větší slimáci. A potom hmyz.
Ing. Alice Votavová, Zemědělská akademie v Hořicích
Potřebují také nějaký přístřešek, kam je budeme na noc zahánět? Kde budou spát?
Říká se tomu kachník, vypadá podobně jako kurník. Takže nějaká bouda, ve které musí být hlavně sucho, třeba nařezaná sláma nebo hobliny. V žádném případě jim naopak do toho kachníku nedáváme vodu, ta musí být vždy mimo kachník. A doporučuji je vždy zahnat na noc a zavřít. Oni jednak nenocují rádi venku a pak je také snadno neodnese třeba liška. Za chvilku byste byli bez indických běžců.
Čtěte také
Vajíčka snáší také do kachníku nebo je budeme hledat po celé zahradě?
Jak kdy. Můžeme jim tam udělat taková hnízda ze slámy. Někteří si najdou ale místo třeba ve křoví. To byste si měli vypátrat, protože oni jsou experti na schovávání vajec. Takže si projděte pozemek koukněte, kde mohou být vajíčka.
Zmiňují se hodně v souvislosti se slimáky, kteří zahrádkáře hodně trápí. Tak si představuji, že pěkně kachny vyženu někam mezi saláty, oni všechno posbírají a mám to bez práce. Ale asi to nebude tak jednoduché.
Rozhodně ne. Třeba velké slimáky rádi nepřijímají. V podstatě se na to musí naučit. A jak jsem říkala, důležitá je voda na zapití, protože toho slimáka prostě bez zapití nespolknou.
Nejsou to stoprocentní masožravci, ale velkou část jejich stravy tvoří maso, což jsou vajíčka nebo drobní i větší slimáci. A potom hmyz.
Celou radioporadnu s Ing. Alicí Votavovou ze Zemědělské akademie v Hořicích ohledně chovu indických běžců si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Vejce je šišaté bohatství
Na první pohled obyčejné vejce, ale pod skořápkou se ukrývá spousta vitamínů, minerálních látek, bílkovin a dalších prospěšných složek. Symbolu plodnosti a darů naš...
-
Drůbežárna Vejce Kosičky denně rozváží 500 tisíc vajec po celé republice od Aše až po Ostravu
Drůbežárna Vejce Kosičky funguje už od roku 1973. Podobně jako ostatní firmy se musí potýkat se zahraniční konkurencí a se zvyšujícími se náklady.
-
Není vejce jako vejce. A co jste nevěděli o drůbežím mase....
Radioporadna: Ing. Gabriela Dlouhá Ph.D. předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářská unie a Milan Karban - Není vejce jako vejce. A co jste nevěděli o drůb...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.