Vše o povinnosti daňového přiznání s Romanou Barešovou z Finančního úřadu pro Královéhradecký kraj
V radioporadně vítám Romanu Barešovou, zástupkyni ředitele Finančního úřadu pro Královéhradecký kraj. Nabízíme informační servis, kde shrneme daňové změny a novinky. Připomeneme i základní úkony, to znamená, do kdy podat daňové přiznání a jakým způsobem je to možné.
Čtěte také
Do kdy je nutné podat daňové přiznání za rok 2024?
Povinnost podat daňové přiznání můžeme rozdělit na tři termíny. První termín je 1. dubna. Ten je určen těm, kteří nemají zřízenou ze zákona datovou schránku. To znamená, že nemají povinnost ze zákona podávat daňové přiznání elektronicky, takže ho mohou podat papírově do 1. dubna.
Další termín je právě pro ty, kdo mají povinnost podat ze zákona elektronicky, a to je 2. května. A poté jsou ti, kteří využívají služeb daňového poradce či mají ze zákona nařízený audit. Ti podávají daňové přiznání do 1. července.
Ale i ta první skupina může podat daňové přiznání elektronicky, ne?
Ano, pokud budou chtít, tak určitě. Protože spoustu osob si datovou schránku zřídila dobrovolně. A pokud máte datovou schránku, tak určitě doporučujeme podat přiznání elektronicky. Je to výhodnější. Ztráta času, samozřejmě čekání, někde dobíhání, je to opravdu úspora času. Ale termín je zachován, je to 1. dubna.
Čtěte také
Pojďme shrnout a připomenout, koho se týká povinnost podat daňové přiznání.
Daňové přiznání obecně podávají podnikatelé, kteří mají příjmy nad 50 000 Kč. To bych zdůraznila, protože to platilo už loni, ale ještě to není úplně zažité. A dále občané, kteří sice chodí do zaměstnání, ale měli příjmy, které v daném roce nepodléhaly dani vyšší jak 20 000 Kč.
A pak je samozřejmě spousta množin občanů, kteří mají povinnost podat daňové přiznání, ať už z titulu toho, že například zrušili životní pojištění, penzijní pojištění, dále poplatníci, kteří byli vpuštěni do tzv. paušálního režimu. To znamená, že obecně podávat daňové přiznání ani přehledy na zdravotní a sociální pojištění nemusí, ale došlo v průběhu roku u nich ke měně a tím pominuly podmínky pro paušální režim. Tak jsou povinni podat daňové přiznání.
Dále jsou to poplatníci nebo občané, kteří mají souběh zaměstnání. To znamená, že jsou standardně zaměstnaní u svého zaměstnavatele. Podepsali prohlášení poplatníka. Je to takový růžový formulář, který vždy mzdové účetní zejména v průběhu února dávají zaměstnancům podepisovat.
Čtěte také
Ale člověk může chodit ještě třeba někam jinam na brigádu a měl příjmy vyšší. Už ale nemohl podepsat podruhé ono prohlášení. A z toho důvodu zaměstnavatel nemůže udělat roční zúčtování a člověk je povinen podat daňové přiznání.
Finanční úřad vždy pořádá i výjezdy za klienty mimo Hradec Králové. Chystáte se na to i letos?
Určitě. je to zaběhnuté, jezdíme každý rok a i letos pracovníci Finančního úřadu vyjedou do měst a obcí, kde dříve bývaly finanční úřady. Například Nový Bydžov, Jaroměř, Broumov, ale vyjedou i tam, kde standardně nikdy Finanční úřad nebyl, jako je například Kopidlno, Sobotka či Třebechovice pod Orebem.
Začínáme vyjíždět už příští týden, tedy v pondělí 3. března a budeme se opravdu v těch městech pohybovat až do 31. března, kdy máme poslední výjezd v Dobrušce. A zde bych doporučovala, aby přišli občané, kteří podávají papírové podání. Protože ti, co podávají elektronicky, se mohou přijít poradit, ale musí pak stejně podat elektronicky ze svého počítače.
Celou radioporadnu s Romanou Barešovou, zástupkyní ředitele Finančního úřadu pro Královéhradecký kraj, si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Zásadní změny ve vládním konsolidačním balíčku. Co přinesou úpravy daně z přidané hodnoty?
Snížení schodku státního rozpočtu o skoro 100 miliard korun v příštím roce - to si vláda slibuje od svého plánu úspor - takzvaného konsolidačního balíčku.
-
Nezapomeňte, termín pro podání daňového přiznání je 1. duben a není to Apríl! Daně a jak na ně
Mgr. Romana Barešová, ředitelka Sekce řízení úřadu a zástupce ředitele Finančního úřadu pro Královéhradecký kraj v naší radioporadně. Informace k dani z příjmu.
-
Letos musí být daňové přiznání podáno do 1.4. Máte jej...
Radioporadna: Jana Nekvapilová - Daňová poradna - Podáváme daňové přiznání v roce 2017. Zajímavá osobnost je hostem radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové kaž...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.