Vitamín D je vlastně spíše steroidní hormon, který má dalekosáhlé účinky v mnoha našich tkáních

11. září 2023

MUDr. Marek Antoš z laboratoře SYNLAB je hostem dnešní naší radioporadny na téma: vitamín D, kterému se také někdy říká supervitamín. Všichni asi tušíme, že nějak souvisí se sluníčkem. Před námi jsou ještě krásné slunečné dny, takže je ještě šance nějaký vitamín načerpat?  

Máme ještě šanci v září čerpat vitamín D ze slunečního záření? Nebo je lepší pravé léto?
Vždy je důležité, aby Slunce bylo dost vysoko nad obzorem. Protože ultrafialové záření, které nám pomáhá vytvářet vitamín D, se při nízké poloze Slunce odráží. Takže určitě je to lepší zejména v poledne.

Marek Antoš ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

A je na to takový jednoduchý test. Pokud postavíte tužku kolmo k povrchu Země, tak její stín musí být výrazně kratší. Pokud je stín dlouhý, tak se ultrafialové záření už odráží. A my nemáme šanci si v kůži vitamín D vytvořit.

Protože jde o steroidní hormon, tak může snadno procházet do buněk a měnit procesy v jejich jádře. Obranyschopnost je tak silnější.
MUDr. Marek Antoš, laboratoř SYNLAB

Proč je pro nás vitamín D tak důležitý? Hodně se o něm mluví u miminek a také v souvislosti s imunitou a covidem-19.
On je už zajímavý samotný ten název. Protože vitamín D je vlastně spíše steroidní hormon. A hledala se příčina vývoje kostní poruchy u dětí, u miminek. A zjistilo se, že dělá právě vitamín D. Proto dostal své jméno. Ale ve své podstatě je to spíše steroidní hormon, který má dalekosáhlé účinky v mnoha tkáních.

Čtěte také

Nejznámější a nejdůležitější jeho funkce, o které se také nejvíce mluví, je mineralizace kostí a správný vývoj kostry. Ale v poslední době se zjistilo, že těch účinků má mnohem více. A že také aktivním způsobem podporuje imunitní systém. Je tedy i důležitý při obraně organismu proti infekci, zejména virových.

Virové infekce pak probíhají mírnějším způsobem a je větší šance na přežití u závažnějších onemocnění. Proto se o něm mluvilo i v souvislosti s covidem-19. Protože ona suplemetace, tedy doplňování, vitamínu D, přinesla benefit pacientům s respiračními infekcemi.

A další funkcí vitamínu D je i podpora svalové síly, která je hodně důležitá u seniorů. Pokud nejsou senioři dostatečně suplementováni vitamínem D, tak dochází k častějším pádům a zlomeninám.

Čtěte také

Jak dokáže tedy vitamín D posílit naši imunitu?
Protože je to steroidní hormon, tak může snadno procházet do buněk a měnit procesy v jádře buňky. A buňky imunitního systému mají tento receptor na jaderné membráně, takže díky dostatečné hladině jsou aktivnější a obranyschopnost organismu je tak silnější.

Víme tedy, že můžeme vitamín D získat ze Slunce. Ale ta to si také musíme dávat pozor, používáme silné ochranné opalovací krémy. I přes ně pronikne?
Ne. Pokud má opalovací krém více než 8 ochranný faktor, tak to ultrafialové záření už do kůže nepronikne a vitamín D se nevytváří. Doporučení tedy je, stačí se slunit čtvrt hodiny v tričku s krátkým rukávem, abychom vytvořili dostatečné množství vitamínu D.

Slyšela jsem, že zdravé opalování je do prvního lehkého začervenání kůže. Je to pravda?
To se nedá jednoznačně určit. Protože to opálení způsobuje zase jiná složka onoho ultrafialového záření, než co vytváří vitamín D. Můžete se opálit i spálit, ale pokud tam není záření typu B, tak vitamín D se netvoří.

Marek Antoš a Jana Kudyvejsová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celou radioporadnu o vitamínu D s MUDr. Markem Antošem si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související