MUDr. Veselý: I malé množství bílkoviny v moči ukazuje na problém a rizikové faktory je třeba řešit

13. únor 2025

Hostem radioporadny je MUDr. Jiří Veselý, kardiolog a člen výboru České asociace ambulantních kardiologů. Hovořit budeme mimo jiné o prevenci, ale také o jednom jednoduchém a přitom významném testu na hladinu bílkoviny v moči. Pokud je zvýšena, může to mít vliv i na vznik kardiovaskulárních onemocnění.

Onen test je součástí běžné preventivní prohlídky?
Takové té úplně nejběžnější preventivní prohlídky je součástí stanovení hladiny bílkoviny v moči starým způsobem, kdy se stanovuje zda-li bílkovina v moči je, případně kolik jí tam je. Ale to je způsob, který se používá asi 40 let a zachycuje jen ta větší množství.

V klidovém stavu nám množství bílkoviny v moči ukazuje dvě věci. Jak jsou na tom ledviny obecně a jak jsou na tom obecně cévy.
MUDr. Jiří Veselý, kardiolog

A dnes, posledních 20 let, používáme metodu, která zachytí i množství menší. Právě při těch menších množstvích můžeme pak na ono počínající onemocnění přijít relativně zavčas. To je hlavní význam tohoto testu či vyšetření.

Čtěte také

Tomu novému způsobu se také někdy říká vyšetření mikroalbuminurie nebo albuminurie. Albumin je speciální bílkovina s menší molekulou, která prochází membránou ledvinou, i když je dosud jen malé poškození ledviny. Ostatní bílkoviny prochází, až když už je onemocnění pokročilejší.

Tedy stanovení onoho speciálního druhu bílkoviny albuminu v moči nám ukazuje, že se něco děje a my potom můžeme i přesně měřit tu hodnotu. Zda je to ještě normální nebo je mírně zvýšená, to je mírné riziko, či už je hodně zvýšená, kde riziko významně stoupá.

Zvýšené hodnoty mohou být třeba jednorázově způsobeny i něčím jiným? Například předchozí zvýšenou fyzickou aktivitou, špatným pitným režimem, alkoholem nebo podobně?
Co má největší význam, pokud by byl nějaký zánět v těle a zejména zánět v močových cestách, to může zvednout hladinu bílkoviny v močových cestách obecně. Tedy pokud má člověk akutně močovou infekci, pálení, řezání při močení, tak v tu chvíli bílkovina nesignalizuje to, jak jsou na tom ledviny a cévy, ale ukazuje to onen zánět.

Pokud už je bílkovina v moči, i když je jí tam málo, tak musíme léčbu zahájit, aby ledviny nebyly dál poškozovány.
MUDr. Jiří Veselý, kardiolog

Když zánět odezní, zaléčí se nebo odejde sám, potom v klidovém stavu nám množství bílkoviny ukazuje na dvě věci. Jak jsou na tom ledviny obecně a jak jsou na tom obecně cévy. Protože ledviny jsou velice zásobeny cévami, úplně drobnými vlásečnicemi, jsou to taková klubíčka. A když jsou cévy v těle obecně postižené, tak jsou postižena i tato cévní klubíčka.

Čtěte také

Zánět močových cest na sobě určitě pocítíme, ale dá se zpětně spojit, s čím jiným by ještě zvýšená hladina bílkoviny v moči mohla být spojena? Jestli na sobě můžeme pozorovat nějaké příznaky, které si pak zpětně uvědomíme.
Pokud se právě detekuje malé množství, tak ještě člověk příznaky nemá. To je ta výhoda, že my třeba máme vyšší hladinu krevního cukru, jenom mírně máme vyšší hodnotu krevního tlaku. A třeba jen občas, ne úplně vždy. A když tohle působí dlouhodobě, tak to poškozuje cévy.

A bílkovina v moči ukazuje, že už tam jsou ony rizikové faktory, jako například vysoký krevní tlak nebo cukr či cholesterol. Už to udělalo nějakou škodu. Tedy není to test, který by byl spojen s nějakými příznaky, ale je to test spojený s rizikovými faktory.

Čtěte také

Pokud přijdeme na to, že je v moči bílkovina, tak víme, že se k těm rizikovým faktorům máme postavit přísněji. Mnohdy pacient chodí 10 let s mírně zvýšeným krevním tlakem a říká se, ještě to není na léčbu, je to na hranici. Ale když pak zjistíme, že už je bílkovina v moči, i když je jí tam málo, tak si řekneme, že už nebudeme čekat, musíme léčbu zahájit, aby ledviny nebyly dál poškozovány.

Celou radioporadnu s kardiologem MUDr. Jiřím Veselým si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.