Kůže je největší orgán lidského těla a plní několik významných funkcí. Jak o ni ale správně pečovat?

7. únor 2025

V rozhlasové kavárně přivítala Lada Klokočníková doc. MUDr. Jarmilu Čelakovskou, Ph.D., přednostku Kožní kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Mnohokrát už jsme posluchačům předali rady na různá kožní onemocnění, ale nikdy jsme neprobrali kůži jako takovou. 

Jarmila Čelakovská ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Kůže je údajně největší orgán lidského těla.
Ano, je to přesně tak, jak jste řekla, kůže je největší orgán lidského těla a zaujímá plochu až 2 metry čtvereční, u dětí je to samozřejmě méně. A kůže plní několik významných funkcí. Je to funkce ochrany před nepříznivými vlivy zevního prostředí. Pro někoho může být zajímavé, že na kůži je i kyselý ochranný kožní plášť.

Ke stárnutí kůže dochází již kolem dvacátého roku našeho života, to pak pokračuje v průběhu let a výraznější je potom po padesátém roce.
doc. MUDr. Jarmila Čelakovská, Ph.D., přednostka Kožní kliniky FN HK

Kůže nemá neutrální pH, ale je osídlena příznivými mikroorganismy, které nás chrání před špatnými mikroorganismy, aby se dál nerozvinuly kožní infekce.

Čtěte také

Je zde významná funkce kožní bariéry na svém povrchu, pokud je kůže zdravá, obsahuje velké množství tuků lipidů, a to nás také chrání.

A je zde i významná funkce termoregulační, na níž se podílí také činnost mazových žláz. Ty jsou také součástí kůže a patří tam i tzv. kožní adnexa, jako jsou vlasy, nehty a právě mazové i potní žlázy. Vše se podílí na termoregulační funkci.

Když je nám zima, tak jsme bílí a když naopak zčervenáme, když je nám velké teplo. To vše se na naší kůži odráží. Potom samozřejmě také věk, když s přibývajícím časem se naše kůže začíná hodně měnit. Ale můžeme pro ni něco udělat. Ke stárnutí kůže dochází již kolem dvacátého roku našeho života, kdy se kůže postupně ztenčuje.

Při vysušené kůži mohou vznikat v kůži prasklinky, dostává se tam kožní infekce. Správné promazávání krémy člověk prostě potřebuje.
doc. MUDr. Jarmila Čelakovská, Ph.D., přednostka Kožní kliniky FN HK

Stárnutí pokračuje v průběhu let a výraznější je potom po padesátém roce. Jednak k tomu přispívá i vliv zevního prostředí a dědičná predispozice. Pokud naše maminky a tatínkové měli pěknou kůži a chránili se třeba před výrazným opálením kůže, zůstává i nám dlouho mladá a svěží.

Čtěte také

Naopak máme třeba i diagnózu kůže zemědělců či námořníků, kteří pobývají dlouho venku na slunci. V nepříznivých klimatických podmínkách se kůže mění, bývá hodně vrásčitá a souvisí to potom i se vznikem různých kožních onemocnění.

Slunce je ale potřebné k našemu životu a my fototerapii spolu se sluníčkem využíváme k léčbě kožních chorob. Každopádně s příchodem jara se těšíme, že některé kožní choroby se budou zlepšovat oproti zimě. Může tam být nepříznivý účinek chladu a mrazu, kůže se může výrazněji vysušovat.

Tedy i podle typu naší kůže, zda je více mastná nebo suchá, je důležité používat ideální složení promazávací terapie. A nejdůležitější je chránit si kožní bariéru. Při vysušené kůži mohou vznikat v kůži různé prasklinky či trhliny, dostává se tam kožní infekce. Správné promazávání chladivými nebo mastnými krémy člověk prostě potřebuje.

Lada Klokočníková a Jarmila Čelakovská ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celý rozhovor Lady Klokočníkové s doc. MUDr. Jarmilou Čelakovskou, Ph.D., přednostkou Kožní kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související