Dieta a pohyb. Dva základní kameny boje s cukrovkou, jednou z nejrozšířenějších civilizačních chorob
Tématem diabetologické radioporadny je cukrovka, která patří k nejrozšířenějším civilizačním chorobám u nás. Dnes je Světový den monitoringu diabetu, a proto jsem ráda, že pozvání Českého rozhlasu Hradec Králové přijala diabetoložka doc. MUDr. Alena Šmahelová z Fakultní nemocnice Hradec Králové, se kterou probereme i novinky v léčbě.
Co je cílem Světového dne monitoringu diabetu?
Není to tak dlouho, kdy nebyla žádná možnost kontrolovat hladinu krevního cukru. Neměli jsme ji ani jako lékaři, natož pacienti.
Čtěte také
Teprve zhruba před 20 lety přišly první tzv. glukometry, čili možnost, že pacient píchnutím do prstu získal kapilární krev a testovacím proužkem v přístroji glukometru si vyšetřil glykemii sám, čili věděl okamžitou hodnotu, kterou si zapisoval.
A lékaři to potom vyhodnotili při kontrolách. Ale doba velice poskočila. V posledních několika letech mají pacienti k dispozici kontinuální monitoring a vyšetřování, sledování měření glykemií. Vidí tedy glykemii každou minutu, což je úžasný pokrok. Protože pro léčbu je informace o tom, jakou mám koncentraci krevního cukru, naprosto zásadní. A pacient je takto 24 hodin hlídám s krevním cukrem.
Pokud člověk zjistí problémy s cukrem včas, je větší šance, že třeba potom nebude potřebovat ani inzulin?
To je do určité míry pravda. Už jsme tady mnohokrát probírali diabetes prvního typu, tam to ovšem možné není, i když i tady jsou obrovské pokroky, novinky, naděje v prevenci a časném záchytu.
Čtěte také
Ale u diabetu druhého typu určité procento pacientů, zhruba 20 až 30 procent, dospěje do stadia, že má vyčerpánu vlastní tvorbu nebo můžeme říci účinek inzulinu a potřebuje podporu inzulinu zvenčí.
V dnešní době do značné míry mohou tuto situaci oddálit nebo vyřešit u těchto pacientů nové léky, které jsou v léčbě obezity. Mají velký význam pro metabolismus cukru a mohou pomoci oddálit inzulinovou léčbu.
Dá se cukrovka řešit už dnes bez změny životosprávy?
To nejde. Když se podíváte na veškerá mezinárodní doporučení léčebného charakteru, vždy tam je základem léčby, přes všechny možné, moderní a dostupné léky, úprava životosprávy. A to znamená, kromě diety, tedy systému stravování, je to pohyb. Ten nám pořád schází, nejsme zvyklí se dostatečně pohybovat. Mladší generace, jak já mám možnost to sledovat, je na tom podstatně lépe a o svou životosprávu se stará od mládí velmi dobře.
Celou diabetologickou radioporadnu s doc. MUDr. Alenou Šmahelovou z Fakultní nemocnice Hradec Králové si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Prediabetes, nemoc hlásící příchod cukrovky. Nestačí jen přestat sladit, důležitá je úprava stravy
Radioporadna o prevenci. Je důležité připomínat, abychom se starali o své zdraví. Naším hostem je doc. MUDr. Alena Šmahelová a za téma jsme zvolili prediabetes.
-
Kouření, cukrovka, vysoký krevní tlak, obezita, málo pohybu. Rizika vzniku cévní mozkové příhody
Hostem naší radioporadny je prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D. z neurologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Mrtvice je třetí nejčastější příčinou úmrtí v Česku.
-
Srdečně cévní onemocnění u diabetiků. Ať vám cukrovka nezlomí srdce!
doc. MUDr. Alena Šmahelová, Ph.D. v naší radioporadně, tentokrát na téma: srdečně cévní onemocnění u diabetiků. Ať vám cukrovka nezlomí srdce!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.