Vyšší hladinu krevního cukru umí medicína zvládnout. Problémem jsou možné škody na cévách a tkáních

14. listopad 2024

Radioporadna zaměřená na cukrovku. Tato nemoc umí způsobit problémy fyzické, psychické, sexuální, zkrátka devastaci celého organismu. A počet těch, kteří mají s diabetem potíže, přitom narůstá už i ve středním věku. Proč tomu tak je? Poznáme cukrovku ještě předtím, než je nám diagnostikována? Je nadváha přímou cestou k diabetu? Jaké jsou novinky v léčbě? 

Pozvání do studia Českého rozhlasu Hradec Králové přijala doc. MUDr. Alena Šmahelová z Fakultní nemocnice Hradec Králové, která se na všechny otázky týkající se cukrovky pokusí odpovědět.

Helena Šmahelová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Cukrovka napadá všechny orgány v těle, souhlasíte?
Bohužel, musím naprosto souhlasit. Ten samotný proces, kterým se cukrovka projevuje, to znamená dlouhodobá a trvalá vyšší hladina krevního cukru, umíme zvládnout. Ale neumíme zvládnout to, čím diabetes škodí cévám a tkáním. Z toho pak vznikají komplikace.

Cukrovka může poškodit všechny tkáně, ale nejčastěji jsou postiženy oči, ledvinná funkce, tepny u dolních končetin a srdce.
MUDr. Alena Šmahelová

Neděsí vás narůstající počet diabetiků?
Právě teď připravuji přednášku na téma, co nás čeká v léčbě diabetu v nejbližší budoucnosti a perspektivně. A nevypadá to vůbec tragicky. Už dnes totiž máme prostředky, kterými můžeme pacientům velice dobře pomoci. Ať už mají cukrovku prvního nebo druhého typu. Aby lidé mohli vést spokojený život, při kterém se ubrání právě již zmíněným komplikacím.

Čtěte také

Před dvěma lety jsme mluvili o tom, že počet diabetiků převážně druhého typu u nás překročil milion. Teď je prognóza, že do pěti let jich bude o další třetinu víc. Můžeme se tedy uchlácholit slovy, že léčba zabírá? Můžete se přejídat, můžete si dělat, co chceme, protože nám lékaři pomohou?
Ne, tak to rozhodně ne. Tady jste uhodila hřebíček na hlavičku. Protože tím, kdo může předejít tomu, aby vůbec cukrovku dostal, posléze případně těm komplikacím, je sám pacient. A to, že je nárůst počtu pacientů s cukrovkou, se netýká jen České republiky, to je celosvětový problém. Hovoří se o epidemii diabetu.

A právě proto, že je to náročné samozřejmě i v socioekonomickém měřítku, se snažíme proti tomu nějakým způsobem bojovat.

Pacient by měl vědět, co ho může čekat. Obecně jsou dnes informace to úplně nejcennější. A totéž platí i při léčbě cukrovky.
MUDr. Alena Šmahelová

Můžeme popsat ony komplikace, které tato nemoc může způsobit?
Vy jste se zmínila o tom, že cukrovka může poškodit všechny tkáně, ale přeci jen nejčastěji jsou postiženy oči, ledvinná funkce, často jsou postiženy také tepny u dolních končetin. Ale hlavní jsou makrovaskulární komplikace, které postihují srdce. To znamená kardiovaskulární, ischemická choroba srdeční.

Čtěte také

A teď se stále více hovoří o srdečním selhání, které je mnohem častější a těžší u diabetiků. A také o ledvinné funkci, jejíž porušení souvisí také se srdečními problémy.

Máme dva typy diabetu, když to hodně zjednoduším. Ten první vzniká už v dětství či v mládí, druhý typ je pak způsobem nezdravým životním stylem. Když k vám lidé přijdou do poraden, cítí se provinile a vědí, že si za to mohou sami?
Nemyslím si, že to tak platí vždy. Tady musíme zmínit ještě jednu věc. Tím úplně nejčastějším faktorem, který přispívá k tomu, že se cukrovka vůbec projeví, je právě ona nesprávná životospráva, to znamená především obezita a nedostatek pohybu. V tomto smyslu bych si tipla, že pacienti mají trošku pocit provinění, ale spíše se setkávám na začátku diagnózy s pocitem beznaděje, deprese a strachu.

A já mám rozhodně raději pozitivní motivaci. Určitě není na místě žádné strašení. Ale zase na druhou stranu je potřeba, aby byl pacient seznámen s tím, co ho může čekat a co může sám udělat. To by měl člověk znát. Obecně jsou dnes informace to úplně nejcennější. A totéž platí i při léčbě cukrovky.

Helena Šmahelová s Pavlou Kindernayovou ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celou cukrovkářskou radioporadnu s doc. MUDr. Helenou Šmahelovou z Fakultní nemocnice v Hradci Králové si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.