Foniatr Jakub Dršata: Jsem vždy vyděšený „chraplavým“ zpěvem, takový umělec si může hlas zničit
Světový den hlasu, MUDr. Jakub Dršata a péče o náš hlas. Moderuje Pavla Kindernayová
Hlasivkám se věnujeme v naší radioporadně. Lidský hlas je zázračný a jedinečný, jde o charakteristický znak naší osobnosti. Jak si ho chránit, jak s ním správně pracovat, co dělat, když přestává znít, jak by měl? A jaké jsou novinky v léčbě? U příležitosti Světového dne hlasu je naším hostem MUDr. Jakub Dršata z ORL kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové.
Je pravda, že na světě neexistují dva stejné hlasy?
Dá se to tak říci. Hlas je pro každého jedinečný a jako máme každý jedinečný otisk prstů, tak máme i jedinečný otisk hlasu. Koneckonců na tom jsou i založeny hlasové detektory.
Hlasivky jsou nejen tělesným orgánem, který se může poškodit, ale hlas je také prostředkem sebevyjádření, je součástí image člověka.
MUDr. Jakub Dršata z ORL kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové
Každý hlas má konkrétní unikátní spektrum, které je dané nejen základním tónem, který se vytváří na hlasivkách, ale také právě rezonančními dutinami, které máme každý individuální, jako máme individuální obličej. Tím pádem i rezonance hlasu je pak u každého maličko jiná.
Čtěte také
Řekla bych, že pro vás je to i po letech profesní praxe záležitost velmi přitažlivá a fascinující. Hlas a hlasivky.
Určitě. Musím říci, že obor foniatrie, který je mým oborem, je i v tomto krásný, protože spolupracujeme i s nemedicínskými obory, jako jsou logopedi, ale i hlasoví profesionálové a umělci. Tak jsem se například potkal s hercem Klicperova divadla v Hradci Králové, a to je moc příjemné.
Slyšela jsem, že Indové vnímají lidský hlas jako nejlepší hudební nástroj na světě.
V různých kulturách je hlas brán jako nejdokonalejší nebo nejčistší hudební nástroj. Vzpomeňme třeba na pravoslavné zpěvy, gregoriánský chorál, to jsou všechno hudební nebo umělecké tradice, které jsou založeny čistě na zpěvu. I na zpěvu jednoduchém, protože v jednoduchosti bývá často ukryta krása. A čistý hlas si můžeme užít právě v těch nejjemnějších nuancích.
Předpokládám, že vy už ode dveří profesně poznáte, jestli má člověk hlas v pořádku nebo jsou tam nějaké změny.
Tak lékař by se měl vyvarovat toho, aby dělal diagnózy takzvaně ode dveří. Ale samozřejmě je to tak, že když vstoupí pacient a pozdraví, tak už velmi dobře dokážeme odhadnout, co asi bude mít za onemocnění.
Čtěte také
Jsou ale lidé, kteří mají takzvaně nakřáplý hlas a je to jejich přirozenost.
Hlas je i součástí image a dobře víme, že jsou také zpěváci, kteří mají nakřáplý hlas a dělá jim to dobré živobytí. Ale já jsem z toho vždy vyděšený, je to hlas na hraně a ten zpěvák se pohybuje na velmi tenkém ledu, protože si takto může hlas zničit.
Ne všechny patologie je nutné léčit?
Je to tak. Hlasivky jsou nejen tělesným orgánem, který se může poškodit, ale hlas je i prostředkem sebevyjádření. Čili každý člověk si musí říci, ano, tohle je můj hlas, tak ho chci a pak nic nemusí řešit, i když třeba ten hlas není úplně umělecky nejlepší.
Na druhou stranu za námi chodí lidé, kteří chtějí svůj hlas změnit, ačkoliv jej mají zcela v pořádku. Teď myslím například na transsexualismus, kdy se chce muž stát ženou, tak potřebuje svůj hlas zvýšit. Jeho hlas je naprosto kvalitní, může být třeba i umělecky hodnotný, ale jde mu o zvýšení výšky.
Celou radioporadnu s MUDr. Jakubem Dršatou z ORL kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové týkající se našeho hlasu si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
MUDr. Dršata: Když ztratíme zrak, oddělí nás to od věcí. Když ztratíme sluch, oddělí nás to od lidí
Radioporadna je dnes věnována sluchu, problémy se sluchem má bohužel každý desátý Čech. A pokud vám už bylo 18 let, měli byste zbystřit i vy.
-
Lidé si důležitost hlasu často uvědomí, až když o něj najednou přijdou, říká doktor Jakub Dršata
Onemocnění hlasivek se projevuje nejčastěji změnou hlasu, a to chrapotem. Obecné doporučení je, že pokud člověk chraptí tři týdny, měl by zajít k lékaři. Jaká je pomoc?
-
Hlas je pohyb sloužící k dorozumění. Lidé rizika onemocnění podceňují, říká MUDr. Jakub Dršata
Světový den hlasu je celosvětová každoroční událost, která se koná 16. dubna a je věnována oslavě fenoménu hlasu. Cílem je ukázat význam hlasu v každodenním životě lidí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.