Police Symphony Orchestra hledá na všem to pozitivní. A těší se, až si zase 65 členů spolu zahraje

12. duben 2021

Budeme si povídat o hudbě, jak je důležitá v našich životech. A také jak pomáhá, povzbuzuje, povznáší a možná i uzdravuje, protože mladý symfonický orchestr z Police nad Metují, Police Symphony Orchestra, se stal v posledních letech velkým fenoménem, každý ho chce slyšet.

Police Symphony Orchestra má totiž teď za sebou několik víkendových koncertů, kdy hrál přímo pod okny covidových oddělení náchodské nemocnice právě jako povzbuzení pro všechny zdravotníky a pacienty.

Petra Soukupová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Dnes je tu s námi zakladatelka orchestru Petra Soukupová, která tohle vynikající hudební těleso založila, když jí bylo 15 let. Tak jak se má Police Symphony Orchestra?
Máme se dobře, ale chybí nám zkoušení, kdy můžeme hrát všichni dohromady. Tak se těšíme na dobu, až se budeme moci opravdu v 65 lidech sejít. Současnou dobu tak zase využíváme k jiným věcem, ke kterým bychom se jinak nedostali. Takže se snažíme na všem hledat něco pozitivního.

Čtěte také

Kdyby náhodou někdo nevěděl, co je Police Symphony Orchestra, můžeme připomenout jak to tenkrát bylo? Vám bylo 15 let a s bratrem jste založili v Polici nad Metují orchestr.
Symfonický orchestr dnes sdružuje 65 mladých hudebníků z celého Královéhradeckého kraje a do toho máme asi dalších 40 dobrovolníků, který nám různě pomáhají se vším možným. S koncerty, s přípravou a dalšími věcmi.

Loni jste oslavili 10. narozeniny. Jak jste je oslavili? Protože to asi bylo trošku omezené.
Ještě v lednu jsme stihli vyprodat naši vysněnou pražskou Lucernu. A chtěli jsme celý minulý rok slavit, což se sice povedlo, ale hodně jsme toho museli zrušit. Ovšem vytvářely se nové projekty, které jsme mohli dělat, připravovali jsme PS-Online z broumovského kláštera, což byl náš první online koncert. Já tvrdím, že jsme možná měli minulý rok víc štěstí než rozumu, opravdu jsme využili každou volnou chvíli, kdy se mohlo něco dělat. Odjeli jsme turné po nádražích, udělali jsme Sousedskou v Polici, takže těch akcí bylo nakonec hodně.

Zahrát si ve vyprodané Lucerně musel být ohromný zážitek.
Myslím, že z toho žijeme doteď. Plný sál i kolik lidí, kolik umělců se tam s námi sešlo, na to budeme dlouho vzpomínat. Jsme rádi, že to máme zaznamenané a teď se záznam stříhá. Děláme právě projekt Na viděnou, kdy rozlepujeme plakáty po celé České republice s QR kódy výtvarně zpracovanými. Když si to člověk pustí, tak se dostane na různá videa z našeho šuplíku, i z Lucerny.

Při projektu Na viděnou lepíme po republice plakáty s QR kódy. Když si to člověk pustí, dostane se na různá videa z našeho šuplíku.
Petra Soukupová, zakladatelka Police Symphony Orchestra

Takže až půjdu kolem nějaké plakátovací plochy, tam uvidím váš plakát s QR kódem, přiložím chytrý mobilní telefon a hned budu mít nějakou vaši písničku?
Ano, ocitnete se na koncertě.

Já se těším, až uvidím záznam koncertu z Lucerny.
Nevíme, jestli ho budeme pouštět úplně celý, ale teď i na těch plakátech je plno věcí, který ještě nebyly zveřejněné. Dostanete se tak aspoň do části koncertu v Lucerně.

Vaší velkou doménou jsou benefiční koncerty, které se vždy dlouho plánují. To byl i případ online koncertu z broumovského kláštera, úžasné prostředí. A musím říct, že to je velký televizní zážitek, nikdy jsem nic podobného neviděl. Takže klobouk dolů.
Plno lidí si ten záznam stále pouští. Je to až neuvěřitelné, co se tam stalo. Vůbec jsme nevěděli, do čeho jdeme, měli jsme na přípravu asi jen tři týdny tenkrát, bylo to loni v květnu. Věděli jsme, že orchestr bude hrát jinde, do toho sbor bude zpívat z jiného místa asi půl kilometru od nás, jestli to všechno klapne. Týden se to připravovalo v klášteře a nakonec to dopadlo skvěle.

POLICE SYMPHONY ORCHESTRA založila v roce 2010 v Polici nad Metují tehdy čerstvě patnáctiletá Petra Soukupová se svým bratrem Jakubem. Dnes orchestr působí pod vedením Joela Hány, Věry Vlčkové a sdružuje mladé muzikanty a další dobrovolníky z celého Královéhradeckého kraje. Všichni se mu věnují ve svém volném čase bez nároku na jakýkoliv honorář. Dosud odehráli přes 120 koncertů v ČR i v zahraničí pro více než 100 000 diváků, a to včetně mnoha benefic, na nichž dokázali vybrat téměř 1,2 milionu Kč. Většina benefiční podpory směřuje na péči o seniory.

Naprostá souhra muzikantů, zpěvaček Kácovského sboru Jiřího Skopala mladšího. Broumovský klášter je obrovský, rozlehlý komplex a vy jste byli půl kilometru od sebe. Je to možné?
Orchestr byl ve Dřevníku, což je multifunkční sál u kláštera, do toho sbor byl v kostele, což je opravdu zhruba půl kilometru od toho místa, kde jsme hráli. Do toho tanec, Ivo Kahánek hrál na klavír. My jsme chtěli ten klášter oživit a ukázat jeho nově opravené části. A dostalo se k nám plno reakcí z našeho okolí, že lidé vůbec neví, jaké krásy v Broumově jsou. Moc rádi na to všichni vzpomínáme.

Čtěte také

Teď by mě zajímaly vaše koncerty pro náchodskou nemocnici?
Nejdřív jsme o tom ani nechtěli mluvit, ale jak to lidé různě sdíleli, tak jsme si říkali, že to třeba bude motivovat další muzikanty po celé republice, že třeba také začnou jezdit hrát. A probíhá to tak, když je hezké počasí, tak se udělá malá skupinka lidí z orchestru a zahraje náš trochu okleštěný repertoár. Nemůže tam být 65 lidí. A je to osvobozující jak pro nás, tak i pro ten personál nemocnice. Vždy je to strašně pěkné, i když je třeba zima, koncertovali jsme také asi ve třech stupních. Včera bylo slunce, takže se hrálo úplně jinak. Ale myslím, že je to hrozně důležité. My hrajeme venku a doktoři, sestřičky a pacienti jsou v oknech. Nemůžeme se úplně potkávat, ale i tak je to prostě skvělé.

Plánujeme spoustu věcí, ale je to všechno s otazníky. Máme plno projektů v šuplíku, takže čekáme, co nám okolnosti dovolí.
Petra Soukupová, zakladatelka Police Symphony Orchestra

Slyšel jsem dokonce, že vaše hraní opravdu i uzdravuje, že se snad jedna pacientka během vašeho muzicírování probudila z umělého spánku?
To se stalo asi před třemi týdny, nevím, nakolik jsme my tomu pomohli, ale je to krásný moment, člověka z toho až mrazí. My jsme moc rádi za tuhle příležitost, moc děkuji řediteli náchodské nemocnice. A budeme v tom pokračovat, dokud to půjde, dokud se orchestr nebude moci scházet. I pro nás muzikanty je skvělé se na chvíli potkat a vzít nástroje do ruky.

Čtěte také

Co vás čeká dál milého, co plánujete?
Plánujeme spoustu věcí, ale je to všechno s otazníky, protože vůbec není žádný plán, co se s kulturou tady v Čechách bude dít. Řešíme různé scénáře, když se to trochu rozvolní. Řekli jsme si, že bychom chtěli začít nejdřív zkoušet, potkat se a až pak zase pořádně koncertovat, vymýšlet projekty. Ale máme plno věcí v šuplíku, takže čekáme, co nám okolnosti dovolí. Věřím, že ten čas maximálně využijeme i když se teď nemůžeme scházet.

Chybí si navzájem 65 členů orchestru?
Když začínala pandemie, tak jsem se strašně bála, že třeba orchestr přijde na to, že mu to setkávání vůbec nechybí. Ale když se teď s lidmi vidím, tak mi každý říká, Petro, musíme už hrát. Opravdu se všichni těší, až se potkáme, že zase budeme spolu hrát. Máme plno nových aranží upravených a chceme se zase dál zlepšovat. Loni bylo naplánované soustředění s profesionálními muzikanty, abychom se posunuli umělecky. To se také muselo přesunout, ale my to bereme pozitivně, budeme teď dělat cédéčko z loňského roku, budeme vydávat knihu k 10 letům, dělá se projekt Na viděnou, v tom je zapojeno přes 200 měst. Snažíme se tuhle dobu využít, jak se dá.

Jakub Schmidt a Petra Soukupová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Petra Soukupová, zakladatelka skvělého symfonického orchestru z Police nad Metují Police Symphony Orchestra, byla naším hostem. Přejeme vám, ať se co nejdřív zase všichni sejdete a my se zase s vámi budeme moci setkat na nějakém krásném živém koncertě.
My se taky moc těšíme, děkuji za pozvání. Na shledanou.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související